Znaleziono 2 wyniki

autor: ursus_arctos
18 sie 2013, 23:44
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Sterownik BLDC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3367

W dolnych gałęziach do sterowania bramkami daj tranzystory NPN (np. BC817 lub coś zbliżonego) - wtedy można kluczować PWM dolnym tranzystorem a górny może być przełączany tylko przy zmianie pozycji wirnika.
Co do samej części mikroprocesorowej - przyjrzyj się nocie aplikacyjnej AVR444 - tam jest sterowanie prędkością BLDC za pomocą napięcia (np. z potencjometru, DACa), ale łatwo można ten kod przerobić na sterowanie cyfrowe lub na część większego programu. W tej wersji obydwie gałęzie są kluczowane PWM, więc w górnej gałęzi też musi się znaleźć odpowiedni tranzystor przełączający bramkę.
autor: ursus_arctos
12 sie 2013, 21:31
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Sterownik BLDC
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 3367

Takim sterownikiem, to można zasilić co najwyżej wiatraczek na procesor. Przy większym obciążeniu drastycznei niska sprawność przełączania da się mocno we znaki.
Rady:
1. Dolna gałąź do przeróbki - z UC nie wysterujesz 3 mosfetów - potrzebny co najmniej 1 tranzystor i solidny pullup do 5V czy jakie tam napięcie bramki jest.
2. Jakieś "fizyczne" sprzężenie sterowania górnej i dolnej gałęźi, wykluczające możliwość "przestrzelenia" mostka (otwarcia górnej i dolnej gałęzi na raz) - nie można liczyć na to, że mikrokontroler na to nie pozwoli.
3. Nie mam pojęcia, kto wpadł na pomysł, żeby były 2 górne mosfety i 3 dolne - mosfety P mają zazwyczaj większy opór - to nie wygląda dobrze.
4. Górna gałąź też do przeróbki - kolega mc2kwacz napisał, dlaczego.
5. Brak zenerów w górnej gałęzi - jak napięcie zasilania przekroczy Vgsmax, to tranzsytory pójdą z dymem.

@mc2kwacz: wypraszam sobie - jestem programistą, ale takiego knota bym nie wstawił :P

Wróć do „Sterownik BLDC”