Znaleziono 1 wynik

autor: pascalPL
12 cze 2013, 01:31
Forum: Śruby Kulowe / Śruby Trapezowe
Temat: Nakrętki z poliamidu
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 8319

Jakiś czas temu robiłem na forum kilka zamówień grupowych na nakrętki z poliamidu i POM-C (gdyż cena dostępnych była nie akceptowalna)
Zlecałem wykonanie nakrętek Poliamid PA6 bez dodatków, PA6+olej, PA6+smar stały i POM-C.
Sam potem dla siebie i znajomych robiłem parę zamówień już z najdroższego PA6+smar stały. W tym elementy ślizgowe.

Generalnie jest tak, że nakrętki cięte z gwintownika mają spory luz promieniowy i łatwiej się nabawiają luzu liniowego. Ale to też zależy jak się maszynę ustawi. Znalazłem tokarza, który mi to robił odpowiednimi nożami i nakrętki wychodziły znacznie lepiej. Wręcz trzeba było się namęczyć aby zaczeła się gładko kręcić na gwincie. Były bez luzowe. Tylko zamówienia po 50szt i więcej :).

Co do pytań autora wątku:

1. wytrzymałość - wałkiem poliamidowym można mordować. nakrętki wykonane z poliamidu moim zdaniem lepiej się zachowują jak te z brązu. żyją dłużej i chodzą ciszej. lekką tłumią drgania.
2. bez problemu można robić w alu. Ja mam w swojej zabawce poliamid bez dodatków i raczej gnie się maszyna a nie nakrętka :)
3. Z prędkościa jest kwestia związana z jakością giwntu. Czym gładszy tym więcej. Generalnie uznaje się ze czysty PA6 nie powinien pracować więcej jak 300obr./min czyli przy skoku 4mm (tr16/4) mamy 1200mm/min. Ale jeżeli zastosujemy PA6SL(smar stały) to mamy 2x więcej czyli bezpiecznie bez zastanowienia można śmigać 2400mm/min.
Moja maszyna akurat pracuje na zwykłym PA6 i mam mniej więcej 720obr/min :). Więc nie warto się tym przejmować :). Najwyżej psikniesz teflonem czy innym smarem i będzie ok :).
4. Jeżeli masz możliwość kupienia gotowych, może ktoś ma jeszcze do sprzedania z mojego zamówienia grupowego, to bierz gotowe. Poliamid nie lubi tępych narzędzi. Miałem kilka przejść z gwintownikiem słabej jakości i poliamidem... trauma mi została :). Ostrym gwintownikiem idzie jak w maśle.. tempy topi materiał i robi się masakra, a nie giwnt.

Nie ma się co bać polimiadu na nakrętkach.

Wróć do „Nakrętki z poliamidu”