Znaleziono 5 wyników

autor: Skrzydlaty
21 mar 2013, 19:03
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chiński sterownik i wejście ENABLE
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2702

kwarc pisze: Na mnie też działa , irytująco
Na mnie w gruncie rzeczy też :mrgreen:

Co do tematu - potrzebowałem odpowiedzi tylko na pytanie co sie stanie jeśli rozłączymy sygnał ENABLE a przy okazji wyszedł błąd w moim rozumowaniu.

Nie zakładaj że drugi przypadek nie występuje bo występuje - najpierw siedzą krańcówki bazujące i to one dają programowi info gdzie to zero. Ale w końcu czas na sensowne podpięcie krańcówek bezpieczeństwa zanim stanie się coś złego. Jak już krańcówka zostanie włączona to znaczy że już będzie pozamiatane z programem... :razz:
autor: Skrzydlaty
19 mar 2013, 10:09
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chiński sterownik i wejście ENABLE
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2702

noel20 pisze:Gdy najedziesz na krańcówkę, odpowiednia oś od sygnałów step zostanie wprawdzie odcięta i się zatrzyma, ale kilka milisenkund opóźnienia wprowadza przekaźnik, a poza tym co dalej będzie robić program?

Rozumiem, że kombinujesz tak, bo nie masz w kompie wejść pod które można podpiąć krańcówki, ale jak maszyna najedzie na krańcówki to co dalej zrobi program?...
Program będzie w lesie. Jak sama nazwa wskazuje krańcówka bezpieczeństwa to ostatnia deska ratunku przed nieprzewidzianym zachowaniem programu. Mam w kompie - sterowniku wejścia ale ich nie podepne - przecież nie chcę żeby to komputer nimi sterował tylko prosty, jak najprostszy układ elektroniczny.
Znalazłem lepsze rozwiązanie, może nie idealne ale chyba najlepsze - krańcówka pod wejście STEP a dodatkowa krańcówka z wyłącznikiem mechanicznym pod wejście ENABLE. Krańcówka poprzez STEP zatrzyma silniki a ręcznie zjadę z krańcówki poprzez naciśnięcie przycisku rozłączającą krańcówkę ENABLE.
Tym sposobem chce prosto zjechać z krańcówki i zapobiedz przygodą takim jak np. znajomego - brama od plazmy wyskoczyła z maszyny bo program czy tam windows sie zawiesił.

kwarc pisze: Są inne lepsze sposoby zadzialania krańcwki i raczej niestosuje sie ich na sygnał enable sterownika .
Jak są to może pochwal się bo tym postem to niewiele wnosisz do wątku.
A propo:
kwarc pisze: Są inne lepsze sposoby zadzialania krańcwki
Jak już się czepiamy to jedynym sposobem zadziałania krańcówki jest wjechanie w nią ruchomą częścią maszyny :razz:

[ Dodano: 2013-03-19, 10:13 ]
kwarc pisze: [ Dodano: 2013-02-22, 18:04 ]
No Panowie, potrzebuję konkretnej odpowiedzi, pomóżcie :wink:

To niejest najlepsza motywacja
Na Ciebie nie działa, na innych może tak. Zwykłe pytanie nie pomogło więc musiałem użyć takiego sposobu - pomogło. Post kolegi noel20 zaowocował wieloma przemyśleniami - to tak naprzykład :wink:
autor: Skrzydlaty
02 mar 2013, 10:28
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chiński sterownik i wejście ENABLE
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2702

noel20 pisze:Odłączenie sygnału enable spowoduje, że cewki przestaną być zasilane, więc będzie można swobodnie obracać wirnikiem silnika.
I o to mi chodziło, dzieki! :grin:
noel20 pisze:Ale wg mnie podpięcie tego pod krańcówkę i odcinanie enable po najechaniu na nią to zły pomysł, bo oś rozpędzona pojedzie dalej. Chodzi o to, żeby silnik zatrzymać. Szybciej przez krańcówkę podłącz sygnały step.
Słuszna uwaga, tak też zrobię.
ursus_arctos pisze:Puszczanie STEP tak po prostu przez krańcówkę to zły pomysł - dodajesz kawał długiego kabla, gzie tylko możesz się spodziewać dodatkowych zakłóceń.
Tak nie zamierzałem zrobić, fizycznie wstawię miedzy płytę główną a sterownik krokowca przekaźnik (który będzie odcinał sygnał STEP). A przekaźnik będzie podłączony do krańcówek bezpieczeństwa.
Myślę że to prawie idealne rozwiązanie, czyż nie?
autor: Skrzydlaty
22 lut 2013, 18:04
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chiński sterownik i wejście ENABLE
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2702

krzysiekgrab pisze:Przy niewyzwolonym wejściu enable silnik może pracować ( chociaż są sterowniki gdzie możemy zmieniać stan aktywny).
"Praca" jako kręcenie się zasilanych uzwojeń czy "praca" jako kręcenie ręcznie ośką? Na bardzo precyzyjne pytanie bardzo nieprecyzyjna odpowiedź... dobra, nie czepiam się.
markcomp77 pisze:najlepszym tłumaczeniem dla sygnału ENABLE -- jest Luzownik
wyjęcie wtyczki ENABLE - oznacza stałe zezwolenie na pracę...
Wyjęcie wtyczki ENABLE pozwala stałe zezwolenie na pracę....czyli podawane impulsy powodują kolejne zasilania cewek stojana? A odłączenie .... ustawia ośkę na ostatnim stanie jaki był - tj. zasilane są cewki z ostatniego impulsu? Czy żadna z cewek jest nie zasilana - można kręcić ręcznie ośką silnika?
Sory za dywagacje ale to przez te "prace" silnika... Dlatego uściśliłem pytanie.

Może też inaczej - potrzebuję przerobić krańcówkę na zabezpieczenie osi - najazd na krańcówkę powoduje rozłączenie przekaźnika przez którego styki leci sygnał do ENABLE - czy rozłączenie tegoż właśnie wejścia spowoduje wyłączenie silnika, jednak w ten sposób, aby można było ręcznie przekręcić ośkę?

[ Dodano: 2013-02-22, 18:04 ]
No Panowie, potrzebuję konkretnej odpowiedzi, pomóżcie :wink:
autor: Skrzydlaty
21 lut 2013, 12:32
Forum: Elektronika CNC
Temat: Chiński sterownik i wejście ENABLE
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 2702

Chiński sterownik i wejście ENABLE

Potrzebuję szybkiej wiedzy bo nie mam możliwości sprawdzenia na żywo:
czy chińskie sterowniki (akuratnie mam MDC860) z wejściami optoizolowanymi - po odpięciu (niezasilaniu, fizycznym niepodłączeniu) tego wejścia - zasila silniki nie pozwalając na obrót wirnika (zachowując położenie) czy całkowicie odcina napięcie zasilania cewek i można obrócić ośką ręcznie?
Z góry dzięki za odpowiedz.

Wróć do „Chiński sterownik i wejście ENABLE”