Nawet o tym nie myśl. Najpierw projekt, potem robota.hawryszka pisze:Co do konkretnego projektu to niestety nie mam takiego, póki co poukładałem sobie w głowie a na papier będę przelewać rysunki podczas budowy.
Znowu będzie że forum "objechało"

Skoro robiłeś prace inżynierską to powinieneś nieco więcej wiedzieć i mieć lepsze wyczucie. O dziwo konstrukcje ze sklejki pozwalają czasem na więcej niż liche ze stali. Nie tylko stateczna sztywnosć ale i mniej drgań.
Skoro nie przewidujesz trybu oszczędnościowego to nie myśl o wałku mniejszym niz fi16, który by był chociaż w 1cm...sory, 10mm nie podparty.hawryszka pisze:Nie przewiduję trybu oszczędnościowego, zdaję sobie sprawę że budowa takiej maszyny pociągnie za sobą koszta
Wiesz chociaż jakie będą koszta? Zakładam że liczysz głównie elementy i przeliczasz gdzie oszczędzić na stali...błąd. Dobra maszyna to znaczna część kosztów to rama.
Skoro przestudiowałeś forum to dlaczego nie wiesz że w mniej niż 4mm grubości ścianki nie ma co iść?
Silniki i sterowanie - po prostu zobacz jakich silników się (gabarytowo) używa i zostaw na nie miejsce w projekcie. O sterownikach też nawet na razie nie myśl. Do tego daleka droga.
Jak już się zdecydujesz na wałki podparte na całej długości fi 16 albo lepiej fi20, śruby minimum Tr16 z nakrętkami brązowymi/poliamidowymi, łożyska skośne jako łożyskowanie śrub napędowych....to... koledzy doradzą co dalej. Tylko musisz trochę jeszcze poczytać, nie ma nic od razu.
A! Do laminatu to chyba trzeba w miarę sztywnej maszynki, nie?