Znaleziono 2 wyniki

autor: skoczek
10 mar 2008, 11:23
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Laser
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 14222

Lasery YAG są okej, ale nie do wszystkich zastosowań, oddają one energię w impulsach, więc nie jest to praca ciągła... choć nie wiem teraz i muszę się bardziej rozeznać gdzie jest problem z podniesieniem częstotliwości impulsów na tyle wysoko by nie było to zauważalne. Sęk w tym, że czasem energia niesiona w czasie trwania takiego impulsu, jest zbyt mała do spowodowania odparowania większej warstwy materiału... dlatego takie lasery mają zastosowanie głównie w grawerkach (na tyle na ile zauważyłem i mi wiadomo, choć może kolega Rakuś, który ma chyba większe doświadczenie w tej materii, może zweryfikuje mój pogląd, bo tu mogę się mylić).
Co do diody laserowej to podejrzewam, że główny problem jest taki, że dioda taka jest stosunkowo droga, a jednocześnie stosunkowo łatwo ją uszkodzić zarówno przy wbudowywaniu w urządzenie jak i przy eksploatacji. Niestety przy niewłaściwej powierzchni odbijającej promień odbity z tego co mi wiadomo (aczkolwiek tu mogę być w błędzie) zbyt łatwo może uszkodzić taki laser w porównaniu do laserów pracujących na innej zasadzie.

Ta cena którą podał kolega Bolek za diodę o mocy kilkudziesięciu wat wydaje się bardzo atrakcyjna, choć na allegro można dostać 20-40 watowe w cenie od około 250-500zł. Do tego trzeba by złapać okazję z zasilaczem przeznaczonym do tego typu diody i dobrą optykę i można eksperymentować. Tak jak wcześniej podałem pierwsze próby można zacząć od diody z nagrywarki, bo może uzyskany za pomocą takiej diody efekt wystarczy koledze. Tu podaję przykład od czego może zacząć aby było w miarę bezpiecznie:

http://c4r0.skrzynka.org/

Pozdrawiam serdecznie.

P.S. O właśnie - może kolega Rakuś powiedzieć co oznacza "wpuścić" bo nie byłem pewien znaczenia w tym przypadku tego słowa. Podejrzewam, że to potoczne określenie na niechciane, zachowanie wiązki takiego lasera, na materiale, może na dane zjawisko, ale wolę dopytać :mrgreen: . Czym by się to miało objawiać? Z góry dziękuję :oops:
autor: skoczek
09 mar 2008, 23:18
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Laser
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 14222

Ty weź przestań się wygłupiać! Takie diody pracują na zupełnie innej długości fali niż te, które tną plastik (jeśli twoja dioda świeci przez plastik to nie może go ciąć, prawda?)
Z całym szacunkiem do Pana, ale ja na Pana miejscu nie śpieszyłbym się ze stwierdzeniem czy kolega powyżej się wygłupia, bo samemu można się wygłupić.
Kolega wspomniał tylko o tym, że ma możliwość zakupu diody o mocy kilkudziesięciu wat, nie wspomniał jaki to typ diody. Nie zmienia to faktu że dioda o tej mocy bez względu na długość fali bez kolimowania wiązki ładnie potrafi parzyć, baaa nawet palić(dużą rolę odgrywa tu również absorpcja ośrodka), a co się dzieje przy dobrze skolimowanej wiązce (jeżeli zastosujemy np. soczewkę cylindryczną, gdy dioda nie daje wiązki która ma kształt punktu lecz płaszczyzny) to lepiej nie wspominać. Jeżeli się Pan z tym nie zgadza to może Pan (broń Boże nie namawiam:) )stanąć na drodze wiązki, ale wydaje mi się post pisany na tym forum przed tym eksperymentem chyba byłby ostatnim napisanym.

Do kolegi chcącego zbudować takie urządzenie - jeżeli kolega poważnie o tym myśli to najpierw proponuję rozpocząć budowę od diody której moc nie przekracza 0.5[W]. Bez problemu można wydłubać diodę z nagrywarki dvd, której moc to około 200[mW]. Można również taką diodę za małe pieniążki kupić na allegro. Od razu również proponuję zakup specjalnych okularów na oczy lub pożyczenie ich z firmy, jeżeli jest to możliwe, bo i taka dioda może zrobić krzywdę. Dopiero potem po zapoznaniu się z bhp przy takich diodach możnaby się pokusić o zakup dobrego zasilacza do zasilania diody laserowej dużej mocy i zrobienie solidnej optyki do tego. Jednak proponuję się zastanowić nad tym poważnie, czy warto ryzykować, jeżeli nie ma się wielkiego doświadczenia przy tego typu diodach, bo oczu za ~1kPLN się nie wymieni. Tak czy inaczej pomysły z tego typu maszynkami są ciekawe. Pozdrawiam serdecznie.

Wróć do „Laser”