Znaleziono 5 wyników

autor: skoczek
08 lut 2012, 20:11
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4761

Witam serdecznie.
Do Kolegi CFA: śruby chciałbym robić od początku do końca, tj. mam osobę która potrafi tak duże imbusy mi odkuć, ja mam park maszynowy więc mógłbym je obrobić, tj. przetoczyć oraz naciąć lub wywalcować gwint. Problemem dla mnie jest obróbka cieplna więc tym by musiała zająć się hartownia oraz określenie ich parametrów, więc potrzebne jakieś laboratorium. Tak więc nie ma mowy o jakimś poprawianiu po kimś lecz o produkcji u siebie. Gatunek materiału znam, po prostu potocznie nazwałem to jako "gęste zielazo".

Do Kolegi Bujaka: Twoje informacje też mi się przydały. Widzę że więcej z tym papierologii niż roboty. Nie umniejszam potrzeby istnienia dozorów i laboratoriów ale jak dla mnie to te papierki są potrzebne "bo tak". Gdyby śruba puściła bo akurat jedna na tysiąc wyszła słabsza to wydaje mi się że tymi papierkami sobie można... bo i tak producent odpowiada za wyrób... Przynajmniej tak mi się wydaje, ale to już rozmowa chyba na inny temat.
Wspominasz o badaniu kilkunastu śrub z danego wsadu. Ciekawi mnie jeszcze jak to wyglądałoby na hartowni gdybym do ulepszenia dał powiedzmy nie 300 śrub a 30. Jak wtedy podchodzicie do określenia ich parametrów gdy powiedzmy statystyka jest mała?

Zaczynam sobie uświadamiać, że pomimo posiadania możliwości do wykonania takich śrub, temat chyba staje się dla mnie zbyt trudny :(.
Pozdrawiam, skoczek
autor: skoczek
06 lut 2012, 18:00
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4761

Witam serdecznie.
Dziękuję uprzejmie za ofertę ale raczej nie interesuje mnie pośrednictwo w handlu. Generalnie jestem zainteresowany produkcją bo dzięki temu mogę zaoferować to co ktoś konkretnie potrzebuje bez szukania po magazynach danego towaru. Poza tym jak ktoś czegoś szuka to pierwsze co robi to dzwoni po hurtowniach lub producentach a następnie, gdy tego nie znajdzie, poszukuje wykonawcy więc ja byłbym niestety ostatnim ogniwem w tym łańcuchu do którego mało kto by dotarł.

W skrócie mam możliwości wykonania nietypowych śrub, m.in z "gęstego zielaza" ale mam problem ze stwierdzeniem jaka to klasa oraz że wykonane w 100% zgodnie z normą :???:
Dodając - wiem gdzie wędrują odkuwki tych śrub więc mogę stwierdzić że są dobrze odkute. Problem pojawia się w momencie gdy trzeba śrubę ulepszyć cieplnie bo po kuciu ma dosyć twardy łeb oraz trzeba umieć określić jej klasę, a w tych przypadkach albo trzeba mieć laboratorium albo wiedzieć kto takie badania może przeprowadzić (a niestety wypadałoby takie badania robić z jakąś sensowną statystyką)...

Chyba za głęboka woda :sad:

Pozdrawiam, skoczek
autor: skoczek
05 lut 2012, 21:41
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4761

Witam ponownie.
Z tymi śrubami białymi faktycznie jest tak jak piszesz. Nie raz się zastanawiałem z czego to wynika.
Co do wybicia klasy to raczej wolałbym to oznaczać jako coś lepsiejszego bo bym na materiał na nią mógł nie zarobić ;) zwłaszcza gdyby była robiona z wyjątkowo dobrego gatunku.
Pozdrawiam, skoczek
autor: skoczek
05 lut 2012, 21:21
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4761

Witam serdecznie.
Dzięki za odzew w temacie, kolejny raz można na Ciebie Kolego WiesławBarek liczyć.
Tego o czym wspominasz, a mianowicie jakości stali też się trochę obawiam.
Znajoma osoba która kuje te śruby wspomniała mi o tym że na stal przeznaczoną na porządne śruby wartałoby mieć atest i brać bezpośrednio z huty (ze mną huta i tak by nie pogadała bo nie zamówiłbym 5 tirów od razu u nich).
Jeżeli chodzi o jego robotę to nie obawiam się problemów z jakością.

Może faktycznie temat jest na tyle śliski że lepiej zostawić go komuś innemu i spać spokojnie, chociaż trochę szkoda bo wiem że możnaby wypełnić niszę na nietypowe albo trudnodostępne śruby, których ceny odbiegają od łatwodostępnej masówki.
Z drugiej strony trochę mam obawy co do tego tematu bo metalurgiem nie jestem i na jakości stali raczej kiepsko się znam. Bardziej siedzę w temacie obróbki skrawaniem, a to chyba trochę mało jak na tak głęboką wodę... :(. Co innego śrubki M3-M4 a co innego M36.


Ja zastanawiam się jak to jest z typowymi śrubami które kupuje się na kilogramy, czy ty w klasie 8.8, czy 12.9 - czy ktoś w firmie produkującej to masowo przejmuje się czymś takim podobnie jak ja że śruba może puścić i będą z tego problemy, czy jednak mają proces na tyle dopracowany że nie obawiają się o defekty. Na jakiej podstawie zapewniają że śruba jest co najmniej w klasie 12.9? - Mają na tyle duży margines bezpieczeństwa, tzn. śruba jest dużo bardziej wytrzymała niż to co deklarują na niej, czy jak to wygląda?

Pozdrawiam, skoczek
autor: skoczek
05 lut 2012, 12:26
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?
Odpowiedzi: 28
Odsłony: 4761

Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?

Witam wszystkich serdecznie po dość długiej przerwie w przebywaniu na forum.

Zwracam się do Kolegów z prośbą. Staram się podejść do tematu produkcji nietypowych śrub (m.in pod względem wymiarów), głównie imbusowych, ale nie tylko. Mam jakiś park maszynowy więc obróbka skrawaniem dla mnie nie jest problemem. Mam osobę która może kuć mi śruby w wielkościach powiedzmy do M36-M42 i długościach 500-600.

Problemem jest dla mnie kwestia klasy wytrzymałości śrub, kwestia ulepszania cieplnego (odpuszczania łba, ponieważ po kuciu może być na tyle twardy że może pękać) oraz kwestia odpowiedzialności w momencie gdy ktoś śrubę wykorzysta w jakimś odpowiedzialnym elemencie a śruba "puści".
Najbardziej mnie interesuje ta ostatnia kwestia - produkując coś masowo, pomimo przestrzegania reżimu technologicznego nie da się wyprodukować wszystkich produktów w tej samej jakości. Nie da się też wszystkich przepuścić przez kontrolę jakości czy wytrzymałości.


1.) Jak więc wygląda ten problem gdy śruba nie wytrzyma a ktoś poniesie z tego tytułu szkodę (np. na zdrowiu)?

-Jak chronić się przed odpowiedzialnością gdy np. ktoś osłabi śrubę poprzez dokręcanie jej dwumetrową przedłużką? Podejrzewam że wtedy śruba może być poddana badaniom, które mogą wykluczyć, moją , jako producenta winę, ale czy zawsze?

-Czy biorąc się za taką produkcję nie stąpam po grząskim gruncie?


2.) Jak się określa klasę wytrzymałości oraz jak często trzeba poddawać śruby kontroli gdy powiedzmy produkuje się kilkaset/do tysiąca sztuk miesięcznie takich śrub?
Kto mi zbada takie śruby? Pewnie jakaś instytucja która ma zrywarkę, ale dokładnie kto?

Jeżeli komuś nie chce się odpowiadać szczegółowo na powyższe pytania to może umie ubrać w słowa moje pytanie z tematu?

P.S. Przyznaję się że normy PN-EN ISO 4762:2006 jeszcze nie przejrzałem bo muszę ją dopiero zamówić na stronie pkn-u.

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam, skoczek

Wróć do „Jak wyprodukować śruby zgodnie z normą?”