O żywicy znajdziesz coś i tu:
http://www.old.modelarstwo.org.pl/techn ... index.html
http://www.oxocorporation.eu/war/index. ... &Itemid=42
Teoretycznie proces jest prosty i tani ale trzeba kupić pompę próżniową.
Znaleziono 3 wyniki
Wróć do „Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych”
- 01 sie 2008, 10:46
- Forum: Wytwarzanie Form
- Temat: Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 9558
- 31 lip 2008, 22:13
- Forum: Wytwarzanie Form
- Temat: Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 9558
Praktycznie całe forum poświęcone jest takim maszynom.penetator pisze:leoo --> nie wiem w życiu frazerki nie miałemw rękach ale jak trzeba będzie to sie naucze ja obsługiwać
Tak w dwóch słowach, wszystko sprowadza się do narysowania przedmiotu np. w programie CAD, Corel itp. a następnie na wygrawerowaniu go w materiale, za pomocą maszynki CNC. Koniecznie przejrzyj galerię kolegi Piotrjub. Znajdziesz tam nawet stemple do produkcji monet wykonane w w/w sposób.
Do odlewów "domowych" praktycznie pozostaje ołów, może cynk. Praca z oparami tych metali jest niebezpieczna, o czym pisał kolega pukury.
Osobiście skłaniał bym się do form gipsowych wykonywanych na bazie kopyta (formy pozytywowej) wykonanego z elastomeru tzn. silikonu formierskiego. Forma elastomerowa odlewana jest w negatywowej formie wygrawerowanej np. w metalu za pomocą maszynki CNC. Zaletą tego systemu jest fakt, że można wykonać wiele odlewów silikonowych, które łączymy w łańcuch koła dolewniczego, z którego można odlać wiele form ostatecznych z gipsu. Wadą natomiast jest konieczność odlewania gipsu dwuetapowo, gdyż elastomerowy wzorzec trzeba wyjąć z wnętrza.
Teoretycznie wosk jest łatwiejszy ale i jego trzeba odlewać w formie z gumy (elastomeru), tak więc po wyfrezowaniu formy w metalu, trzeba odbicie przenieść w gumę i dopiero w gumie odlewać wosk. Biorąc pod uwagę skurcz wosku, detal odlewany trzeba projektować sporo większy. Można oczywiście grawerować bezpośrednio w wosku formierskim ale do masowej produkcji taki proces nie nada się.
Za pomocą odśrodkowych form gumowych odlewa się np. znaczki do ubrań. Jest to szybka i dokładna metoda ale wymaga dostępu do surowej gumy oraz sprzętu do jej wulkanizacji (prasy, grzałki itp.).
Czy wykonywane odlewy mogą być częściowo puste, podobnie jak kapsel z butelki?
- 31 lip 2008, 19:36
- Forum: Wytwarzanie Form
- Temat: Wyrabianie formy oraz tworzyw w warunkach domowych
- Odpowiedzi: 17
- Odsłony: 9558
O ile się nie mylę antymon ma postać krystaliczną (sól).pukury pisze:odlewać można z np. cyny , ołowiu , antymonu itp .
Czy przypadkiem nie jest dodatkiem, który zwiększa twardość odlewanego metalu np. ołowiu?
Wracając do tematu - formy można np. wyfrezować w gipsie. Oczywiście potrzebna jest grawerka-frezarka CNC.