Znaleziono 4 wyniki

autor: Leoo
20 gru 2007, 12:33
Forum: Elektronika CNC
Temat: UHU - zasilane wyższym napięciem
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3199

rockykon pisze:spotkałem się kilka razy z rozwiązaniem ze szczotki były podłączone przez cewkę, a dodatkowo miedzy szczotkami a obudową były jakieś "cosiki" przypominające kondensatory
To oczywiście był rozbudowany gasik. Mogą być dwa dławiki, może być jeden podwójny (toroid), podobnie jak po stronie 230V w zasilaczach impulsowych. Generalnie gasik LC jest lepszy od RC ale dobierając indukcyjność dławika należy zwracać uwagę na jego prąd maksymanly, który musi być większy od amplitudy prądu silnika. W przeciwnym wypadku może dojść do nasycenia rdzenia i dławik miast tłumić zakłócenia będzie je zwiększał. Poza tym układy LC zawsze mają częstotliwość rezonansową i trzeba uważać by harmoniczna PWM w nią nie trafiła.
Jeśli silnik posiada fabryczny gasik, to nie należy go modyfikować.
autor: Leoo
19 gru 2007, 21:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: UHU - zasilane wyższym napięciem
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3199

Nie rezygnuj z gasika, wręcz zaistaluj drugi w pobliżu szczotkotrzymaczy. Transil silnika musi być dwukierunkowy, o napięciu wyższym o kilka (kilkanaście) woltów od napięcia zasilania ale nie większym od napięcia przebicia tranzystorów.
autor: Leoo
19 gru 2007, 21:32
Forum: Elektronika CNC
Temat: UHU - zasilane wyższym napięciem
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3199

O ile podniesienie napięcia zasilania dla IR2184 jest łatwe proste i przyjemne, o tyle podnoszenie napięcia silników jest znacznie trudniejsze, o czym przekonał się kolega Olo_3. Czytam od czasu do czasu o problemach z układami IR21XX. Jednym działają, innym nie. Zanim zaczniemy zwiększać napięcie silnika, trzeba koniecznie zaopatrzyć się w oscyloskop. Szczotkowe silniki DC generują przepięcia (iskrzenie komutatora) w czasie normalnej pracy, które przy dynamicznej jeździe mocno przybierają na sile. Tranzystory mostka MOSFET są bardzo wrażliwe na przekroczenie napięcie D-S i można je spalić jedną, niezgaszoną szpilką z komutatora. Nie bez znaczenia jest pojemność przejściowa tranzystora, która przy wysokich napięciach D-S może powodować przenikanie całkiem sporych ładunków z szyny zasilania, przez złącze G-D do wyjścia IR2184, a to już tylko krok do powstania oscylacji. Teoretycznie transil włączony równolegle do bramki i źródła (G-S) powinien wychwycić zakłócenie ale jeśli jego zbocze będzie zbyt strome (szpilka), to zwyczajnie nie zdąży.
Kolejna kwestia przy pdnoszeniu napięcia, to hamowanie silnika. Powszechnie wiadomo, że w takich okolicznościach powstaje SEM samoindukcji (zwana swojsko BEMF), czego efektem jest chwilowy wzrost napięcia, na który może nałożyć się przepięcie z komutatora i katastrofa gotowa.
Jeśli ktoś będzie eksperymentował to zdecydowanie polecam czynić to małymi krokami. Osobiście nie mogę podzielić się doświadczeniami, gdyż mój procesor UHU jeszcze jest w drodze.
autor: Leoo
19 gru 2007, 10:25
Forum: Elektronika CNC
Temat: UHU - zasilane wyższym napięciem
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 3199

Szyna 12V w UHU służy wyłącznie do zasilania getedirverów IR2184. Można podnieść to napięcie do 20V. Przy dalszym podnoszeniu wyłączą się IR2184. Transile oczywiście trzeba wymienić. Układ kontroli prądu (ogranicznik) pracuje w oparciu o tradycyjny bocznik. Jego działanie nie zależy od wartości napięcia szyny 12V, gdyż napięcie referencyjne (odniesienia) uzyskiwane jest z szyny 5V (VCC). Oczywiście trzeba przeliczyć moc strat wydzielaną na stabilizatorze 5V i ewentualnie zwiększyć radiator.

Rocky jest kobietą?

Wróć do „UHU - zasilane wyższym napięciem”