Znaleziono 1 wynik

autor: Leoo
22 maja 2007, 18:15
Forum: Na luzie
Temat: wymiana narzędzi
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 2542

Jak widać system działa.
Trudno ocenić z jaką dokładnością mamy do czynienia i czy system jest bezpieczny.
W większości automatycznych systemów mocowania narzędzia, stosowane są wymienne uchwyty stożkowe (ISO, SK), na wierzchołku których znajduje się specjalna końcówka (grzybek) pasująca do zamka trzymającego. Trzpień zamka porusza się wewnątrz osi wrzeciona a siła utrzymująca uchwyt na miejscu pochodzi od sprężyny talerzowej. Siła uwalniająca pochodzi od siłownika, zwykle pneumatycznego lub hydraulicznego.
Oczywiście system z filmu nie podoba mi się bo:
1. Zbyt duża długość uchwytu (osi silnika).
2. Zastosowanie sprężyny spiralnej do blokady zamka.
3. Zewnętrzny, aluminiowy zamek uchwytu.

Ad1. Urządzenie jest niebezpieczne. Przy dużych obrotach na skutek nagłej utraty wyważenia (złamanie freza) może nastąpić zgięcie osi silnika razem z uchwytem. Poza tym najmniejszy luz łożyska powiela się wraz z długością uchwytu i narzędzia.
Ad2. Ze wzrostem obrotów następuje rozciągnięcie zwojów w osi poprzecznej i utrata siły nacisku na zamek, do rozwinięcia włącznie - kolejne niebezpieczeństwo.
Ad3. Pierścień zamka (czerwony element) porusza się swobodnie po obsadzie uchwytu. Skoro tak jest, to jego średnica musi być większa od średnicy walca obsady. W takiej sytuacji pierścień będzie się stykał z obsadą w jednym punkcie - otrzymaliśmy mimośród, który uniemożliwia centryczne trzymanie narzędzia.

Mimo prostoty konstrukcji nie polecam tego rozwiązania, ze względu na brak kompatybilności, brak możliwości pracy przy dużych obrotach i związane z tym niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia.

Jest to wyłącznie moja opinia.

Wróć do „wymiana narzędzi”