Znaleziono 5 wyników

autor: Leoo
20 kwie 2007, 10:28
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3160

markcomp77 pisze:czyli po otrzymaniu tylko jednego kroku... czekamy aż wystąpi następny
Nie bez powodu spytałem o jeden krok. Nie jesteś w stanie przewidzieć kiedy przyjdzie następny. Możesz oczywiście czekać z rozpoczęciem regeneracji do nadejścia następnego, który może nie nadejść, popełniamy błąd wielkości jednego kroku. Oczywiście możesz uruchomić procedurę ratunkową, która wyśle pomnożony krok ale nie wiadomo z jaką częstotliwością by przypadkiem nie nastąpiła kolizja z kolejnym. Powiedzmy, że buforujesz sygnał STEP w dużej pamięci RAM i możesz pamiętać ostatnie 5s. Maszyna będzie działała z dużym opóźnieniem ale wzorowo pod warunkiem, że zbudujesz drugi taki bufor do pamiętania sygnału DIR.
Osobiście zmagał bym się z algorytmem usiłującym pracować w czasie rzeczywistym. Należy jednak pogodzić się z "czkawką" silników na niskich obrotach.
autor: Leoo
18 kwie 2007, 00:14
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3160

Piotrjub pisze:Wracając do mnożnika niestety nie mogę się zgodzić że mnożnik kroku „musi się mylić”.
Taka koncepcje chyba wyznaje Firma Gecko.
Firma Gecko zbudowała swój sterownik serwa w oparciu o analogowy PID. Dla tego zestrojenie mnożnika jest trudne a wręcz niemożliwe.

Odnośnie mnożnika do krokowców. Kolega robił testy praktyczne, w których silnik wracał do swojej pierwotnej pozycji. Jeśli algorytm jest symetryczny to błędy się powiększają a następnie zmniejszają, bilans wyjdzie na "0". Prawdziwy test mnożnika wymaga liniału i naprawdę dynamicznej jazdy. Nie twierdzę, że się "nie da" - to puste słowa. Wszystko można zrobić, kwestia nakładów i potrzeby. Konkretnie, w przypadku krokowca, algorytm musi być wyprzedzający czyli PID. Tu nie ma możliwości korekty w niewłaściwym momencie, gdyż stracimy krok lub zyskamy nadmiarowy. Jadąc tam i z powrotem błędy się wyzeruą ale najmniejsza "czkawka" z sterowaniu silnika synchronicznego może, w pewnych warunkach obciążenia, spowodować utratę kroku. W przypadku serwa możemy sobie korygować wręcz po dojechaniu do celu - to układ nadążny.

To się kolega wood carver ucieszy, z pewnością Jego problem zostanie pomyślnie rozwiążany.

[ Dodano: 2007-04-18, 20:33 ]
Pozwolę sobie jeszcze nieco "podrążyć" temat mnożnika.
Powiedzmy, że mam silnik o rozdzielczości 100 kroków. Nie zadowala mnie prędkość silników (podobnie jak kolegę wood carver) więc montuję mnożnik x5. Początkowa rozdzielczość maszyny wynosiła 0,01mm aktualna to 0,05mm, gdyż silnik nie zatrzyma się w pozycji 1, 2 czy 3 jednynie w 5, 10, 15 itd. (czy przypadkiem nie straciliśmy rozdzielczości?). W celu skompensowania utraty rozdzielczości uruchamiam mikrokrok sterownika 1/5 (powiedzmy, że mam taki sterownik). Taka operacja ma sens, gdyż silnik pracuje bardziej płynnie ale prędkość obrotowa spadła do pierwotnej wartości.

Nas natomiast interesuje mikrokrok 1/256, który dla silnika 1,8° i prędkości obrotowej 1000/min będzie wymagał sygnału STEP na poziomie 853333Hz. Realny mnożnik, który można "wyprodukować" to x10, tak więc osiągnęliśmy 85333Hz. Wynik marny zwłaszcza, że kręcimy tylko 1000obr/min a i tak nie mieścimy się w 45000Hz. Zamiast 1000 uzyskamy 527obr/min za to w jakim stylu!
O ile się nie mylę, dokładność ustawienia wirnika, dla pełnego kroku, jest w granicach 3 do 5%, co daje 20 do 33 mikrokroków o wartości błędu. Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że nawet nie wykonanie jednego w/w mikrokroku jest jak najbardziej prawidłowym zachowaniem wpełni sprawnego silnika!
Dla czego o tym piszę? Realny mikrokrok to 1/16 do 1/32, oczywiście można stosować większy podział ale jak wyżej. Stosując większy mikrokrok nie należy spodziewać się "wyduszenia" z silnika choćby mN momentu czy mW mocy węcej.
Nie twierdzę, że mnożnik kroku jest całkowicie bezużyteczny, pewnie znajdą się przykłady jego przydatności.

Teraz pytanie do kolegi markcomp77:
Co zrobi algorytm mnożnika, kiedy otrzyma jeden impuls STEP?
autor: Leoo
17 kwie 2007, 22:59
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3160

Siadając do projektu przyjmuję jakieś założenia.

Co Kolega chce osiągnąć?
Może jakieś przybliżone obiczenia?
Dla czego nie można kupić gotowych mnożników?
autor: Leoo
17 kwie 2007, 21:30
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3160

markcomp77 pisze:jest jeszcze taka możliwość algorytmu:

dane sterowane (STEP/DIR ze wszystkich osi) idą do bufora
tam są analizowane - i następuje odpowiednia aproksymacja...

i po jakimś czasie trafia to do sterowników juz przetworzone
Gratuluję pomysłowości (i ilości wolnego czasu).
Kolega zbuduje potrójny PID, tylko po to by sterować poprawnie krokowcem. Na koniec Kolega ustawi mikrokrok 1/16 i mnożnik x16... a może zostawić wszystko na 1:1? Wyjdzie na to samo.
autor: Leoo
17 kwie 2007, 20:57
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3160

Ciekawa sprawa.
Serwo Gecko faktycznie myli się mnożąc krok ale analizuąc mnożnik kroku jako moduł całkowicie zewnętrzny nie ma innej możliwości - musi się mylić.

Teraz po kolei. Powiedzmy, że silnik krokowy kręci się szybko i jednostajnie. Wszystko jest ok. Zaczynamy zwalniać. Nie ma możliwości wygenerować właściwej liczby kroków, gdyż poprzedni interwał był dłuższy a to na jego podstawie generujemy mikrokrok (regulacja wstecz). W takim wypadku procesor choćby 5GHz popełni błąd. Można usiłować korygować mikrokrok w następnym interwale, o ile charakterystyka hamowania będzie prostoliniowa ale nie ma się co oszukiwać, dobry sterownik posiada morfing - to jest koniec historii sprawnego mnożnika do krokowców. Pomijam fakt, że silnik krokowy może nie otrzymać impulsu STEP w czasie rotacji. Co się wówczas stanie - trudno przewidzieć ale na pewno będzie słychać.

Pisałem to już kilka razy ale pozwolę sobie powtórzyć: mnożnik kroku zmniejsza aktualną rozdzielczość silnika krokowego lub enkodera serwa.

Kolega Piotrjub posiada wbudowany mnożnik kroków ale z tego co wiem to "siedzi" on w serwie BLDC, to jest kompletnie inna maszyna!

Oczywiście mogę się mylić.

Wróć do „mnożnik kroków”