jarekk pisze:W tej chwili uruchamiam dwa projekty - jeden to sterownik silnika krokowego, opartego na Mega88. Miałem poważne problemy z układem mocy ( IR2184 wraz z IRF530 ciągle zawodziły - uszkodzeniu ulegały IR2184 ). Zmieniłem projekt i teraz będę miał układ mocy na TLP250 + IR530. Efektem ubocznym będzie optoizolacja sterowania ( będzie można założyć IGBT ) i zasilać naprawdę dużym napięciem.
Ciekawa sprawa? IR2184 spokojnie pracują do 600V. Prawdopodobnie nastąpił jakś błąd aplikacyjny. Kiedyś parałem się projektem bezczujnikowego sterownika BLDC a jako gatedrivery zastosowałem IR2101 (gdzieś leży w szufladzie). Mają one nieco inną konstrukcję niż IR2184, gdyż mogą pracować niezależnie a nie tylko przeciwsobnie.
Z projektowaniem tak to bywa. Problem został rozpoznany, są odpowiednie środki, cel jasny jak Słońce, nagle ktoś gasi światło.
Jeszcze jedna sprawa z tym sygnałem HOME. Tak na dobrą sprawę sterownik będzie pracował na "ślepo" do chwili nadejścia kolejnego sygnału HOME. Poza tym jego ustawienie względem biegunów wirnika będzie krytyczne, co oznacza problemy z powieleniem rozwiązania.
Jeszcze kwesta rozdzielczości mechanicznej silnika. Kolega
Piotrjub uważa, że jego silnik obraca się o 360° podczas kiedy napięcie na fazach R, S, T zmnieni się o 360°. Jeśli tak jest rzeczywiście, to uzyskanie synchronizmu przez silnik wymaga obrócenia jego osi o 120° kątowych, mam na myśli układ bezczujnikowy z detekcją przejścia przez zero SEM samoindukcji z uzwojenia fazy, która aktualnie jest bez zasilania.