Znaleziono 2 wyniki

autor: Leoo
13 maja 2012, 23:02
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Wypalarka do drewna z lutownicy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 16534

W opisie rzeczonego ustrojstwa czytamy między innymi:
"Regulator PWM - może być dowolny, czy to konstrukcja oparta na 555, CMOS czy też PIC lub AVR - ważne by zapewnić odpowiednie radiatory oraz możliwość dodania wyłącznika głównego (awaryjne gaszenie wypalarki w przypadku np. zerwania grotu lub innych sytuacji, kiedy musimy rozebrać głowicę roboczą).

Blok wytracania mocy - czyli kilkanaście / dziesiąt oporników ok 1- 0,5Ohma o mocy 5W połączonych tak by utworzyły jeden wielki opornik / bocznik o mocy ok 20-50W i oporze stosownym do napięcia zasilającego (3 - 6 Ohm na 12V; wartość może być inna - chodzi głównie o dopasowanie amperażu do średnicy grota - powszechnie stosowane w prototypach... spinacze do papieru [szalenie powszechnie dostępny drut, aczkolwiek bardzo szybko ulegający zmiękczeniu i przepaleniu] wymagały ok 2-3 A do pracy - najlepiej obliczyć wielorezystorowy "grzejnik" na amperaż ok. 5A i dodać regulację dokładną opartą na dwóch potencjometrach do regulatora PWM dzięki czemu mocy nie zabraknie). W prototypie podwójna gałąź oporników 0R5 /5W x ok 5-8 szt połączonych szeregowo umieszczona została, po otuleniu izolatorem ceramicznym / tkaniną z włókna szklanego/ połączeń pomiędzy dwoma warstwami siatki metalowej; wycinamy dwa kwadraty z siatki metalowej, pomiędzy obie siatki mocujemy blok oporników łącząc równolegle dwa szeregi oporników, całość skręcamy śrubami z podkładkami dystansowymi wykonanymi z... nakrętki powiedzmy M20"

Naprawdę dawno się tak nie uśmiałem. PWM plus bateria oporników wytracających moc - nic tylko pogratulować pomysłowości. Autor zapomniał dopisać żeby nie używać sprzętu w upalne dni i konieczności trzymania gaśnicy w drugiej ręce.

Na moim stole jest lutownica grzałkowa 40W z regulacją temperatury w zakresie 150 do 450 st.C. Pracuje bez wentylatorów ani oporników wytracających moc...
autor: Leoo
03 maja 2012, 11:51
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Wypalarka do drewna z lutownicy
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 16534

Zamiast bawić się w karkołomne przewijanie transformatorów grubaśnym drutem, czy budowę stabilizatorów wysokoprądowych proponuję dwie lub nawet trzy lutownice transformatorowe połączyć szeregowo. Należy tylko pamiętać, że ich transformatory nie są przygotowane do pracy ciągłej i trzeba zadbać o wymuszoną wentylację. Dodatkowo przyda się wyłącznik nożny, który ewentualnie można połączyć z potencjometrem regulatora.

Wróć do „Wypalarka do drewna z lutownicy”