Znaleziono 9 wyników

autor: Leoo
06 lut 2007, 00:24
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Kolega Mariusz07 jest elektronikiem i nie sądzę, że zgodzi się zapłacić 230 EURO za jeden sterownik, gdyż może zbudować je sam.
SSKB1 bazuje na uniwersalnym translatorze L297, który może sterować stopniami mocy unipolarnymi. Przy napięciach rzędu 150V, jako tranzystory wyjściowe można zastosować szybkie moduły IGBT, dostępne w TME. Lektura not katalogowych translatora wyjaśni wiele pytań.
Odnośnie mocy zasilacza: wszystko zależy od chęci "wyciskania" mocy z silnika. Największą pobiera przy dużych prędkościach obrotowych (szybkie przejazdy) rzędu 1000 - 1500 obr/min. Ograniczając programowo prędkość do 500 obr/min pobór mocy będzie o połowę mniejszy (charakterystyki w odpowiedzi kolegi Adalber). Maszyna będzie wolniejsza ale tak samo dokładna. Jeśli postawimy na prędkość, większy silniczek będzie potrzebował nawet 500W mocy!
autor: Leoo
29 sty 2007, 14:01
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

W szybkich maszynach lepsze mogą okazać się serwa. Koledzy zrobili listę społeczną i zamówili części do sterownika UHU. Niebawem zaczną składać. Zobaczymy jak to będzie działało. Pobór mocy powinen być znacznie mniejszy w porównaniu z tradycyjnymi krokowcami.
Rozumiem, że w Twoim projekcie wybrałeś napięcie zasilające 48V? Jeśli tak, jedyną drogą uzyskania dużych prędkości jest równoległe połączenie uzwojeń w fazie, sterownik dla bezpieczeństwa powinien znosić 10A. Przy połączeniu szeregowym dla uzyskania podobnych prędkości niezbędne było by podniesienie napięcia gdzieś w okolicę 120V. Indukcyjność uzwojenia nie daje się "oszukać". Możesz oczywiście połączyć uzwojenia szeregowo ale wówczas moc transformatora pozostanie w dużej mierze niewykorzystana.
autor: Leoo
29 sty 2007, 11:02
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Generalna zasada jest oczywista - im wolniejsza maszyna tym słabszy zasilacz. Z drugiej strony po zamontowaniu zasilacza o mniejszej mocy duże prędkości posuwów zwyczajnie nie będą osiągalne. Wówczas wystarczy skorygować je w programie sterującym i po sprawie. Mamy wolniejszy sprzęt ale sprawny. Natomiast kładąc duży nacisk na szybkie posuwy musimy za nie zapłacić, nie tylko zakupem wielkiego trafa, w perspektywie czasu należy wziąć pod uwagę kosz pochłoniętej mocy z sieci energetycznej.

Mam nadzieję, że po uruchomieniu maszyny dasz znać jaki jest pobór mocy.
autor: Leoo
29 sty 2007, 10:07
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Najwyraźniej założenia, które przyjąłem początkowo do obliczenia mocy zasilania są błędne tj. 6A i 3V. Silnik kolegi Goose wymaga 6A i 3,5V kiedy stoi. Dla osiągnięcia momentu 8,5Nm, jak wynika z opisu "2 phases on" należy dostarczyć 12A i 3,5V co daje 42W mocy przy obrotach 0. Ale to wierzchołek góry lodowej. Prawdziwa moc będzie potrzebna w czasie szybkich posuwów. Jeśli kolega Goose będzie pracował półkrokiem (prąd znamionowy w obu fazach jednocześnie) z maksymalnym momentem, to moc zasilacza 1000W wydaje się niezbędna, tu muszę zgodzić się z kolegą kwarc. W tym miejscu pragnę tylko dodać, że przy sterowaniu półkrokowym moment obrotowy "skacze" i swe maksimum osiąga dokładnie w połowie kroku tj. 8,5Nm, natomiast w drugiej połowie moment ten spada do 5,8Nm (prąd płynie tylko w jednej fazie) oczywiście mam na myśli prędkości obrotowe w pobliżu 0. W mikrokroku np. 1/4 moment osiagalny to najwyżej 5,8Nm i mocy potrzeba dwa razy mniej. W celu dokładnego wyliczenia mocy zasilania niezbędna jest znajomość konstrukcji maszyny a dokładnie skok śrub i zamierzone prędkości posuwów, z których można obliczyć maksymalne prędkości obrotowe niezbędne do ich osiągnięcia. Te informacje, charakterystyki silników i sposób sterowania (półkrok, mikrokrok) dadzą pojęcie o mocy, którą dostarczą silniki, natomiast znając ich sprawność będzie można obliczyć rzeczywistą moc, niezbędną do ich zasilania.
Kolega pokury proponuje hamownię. Można próbować jednak nie będzie to sprawa prosta. Przy obciążeniu momentem mniejszym niż gwarantowany w charakterystyce, silnik powinien sobie poradzić. Przy większym nastąpi utrata kroku. Odrysowanie charakterystyki rzeczywistej będzie wiązało się z ciągłym nadzorowaniem utraty kroku silnika. Po zablokowaniu silnika w trakcie rotacji, w celu jej przywrócenia prawdopodobnie trzeba będzie zmniejszyć obroty do minimum na sterowniku tak, by silnik mógł odzyskać synchronizm. Długa i ciężka praca.
autor: Leoo
28 sty 2007, 21:40
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Sprawa się komplikuje.
W poprzedniej odpowiedzi "optymistycznie" wyliczyłem, że mniejszy z analizowanych silniczków daje na wale moc 22,5W przy 3000obr/min. Niestety w obliczeniach popełniłem duży błąd, zapomniałem o Π. Post poprawiłem. Zgodnie z poprawionymi obliczeniami moc na wale silniczka 1,84Nm o wadze 1,4kg 3,11V/3,25A wynosi 70,68W!!! Trudno powiedzieć ile mocy należy dostarczyć do silnika, czyli jaka jest w tym momencie sprawność. Możliwe, że potrzebne będzie 100W.

Dziękuję koledze Goose za materiały, jednak bez charakterystyk nie obejdzie się.
autor: Leoo
28 sty 2007, 11:25
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Czy kolega Goose może postarać się o charakterystyki i dokładne dane swoich silników?
Sprawa doboru zasilacza w tym przypadku zasługuje na konkretne rozwiązanie. Wystarczą linki do miejsc, gdzie można je zdobyć.
autor: Leoo
28 sty 2007, 00:15
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Witam wszystkich zainteresowanych.
Pierwsze pytanie do kolegi kwarc: jaka była częstotliwość impulsów na wejściu STEP Twojego sterownika, w czasie kręcenia silnikiem 2000 obr/min? Druga sprawa, konkretne wartości mocy, które podajesz wynikają z obciążenia silnika. Jaką pracę wykonywał Twój silnik? Czy posiadasz może jakąś hamownię, a jeśli tak to jaką? Oscyloskopem mierzyłeś moc, możesz przybliżyć tą technikę?

Kolega Adalber podaje bardzo konkretny przykład. Problem w tym, że akurat ten silki nie posiada oznaczonego napięcia zasilania, w przeciwieństwie do wielu słabszych modeli tego producenta. Wyniki analiz momentu w funkcji prędkości obrotowej i mnie nurtują od kilku dni. Do swoich kalkulacji poboru mocy użyłem prądu 6A i napięcia 3V co dało 18W. Nie byłem tym specjalnie zaskoczony, gdyż wielokrotnie czytałem i słyszałem o mocach dużych silników krokowych rzędu 22W.
Proponuję pod lupę wziąć mniejszy silniczek, który posiada wszystkie dane np. SH5618C4608 (3,11V/3,25A/1,84Nm). Analizowany silniczek 1,8Nm powinen na wale oddawać 70,68W przy 3000obr/min!! Przypominam, że zajmujemy się silnikiem krokowym a nie komutatorowym. Dla osiągnięcia 3000obr/min sterownik musi "przyjąć" sygnał STEP z częstotliwością 10kHz. W półkroku trzeba będzie 20kHz (20000Hz), w mikrokroku 1/4 40kHz, w 1/8 kroku 80kHz itd.
autor: Leoo
25 sty 2007, 21:50
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Oczywiście szanuję Twój wybór.

Mam tylko małą prośbę, kiedy uruchomisz maszynę, zmierz pobór mocy z sieci. Wystarczy amperomierz AC włączyć szeregowo na jednym przewodzie zasilającym.

Tak nawiasem: czy Jarosław B mógłby wykonać taki pomiar?

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych.
autor: Leoo
17 sty 2007, 22:52
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Zasilacz
Odpowiedzi: 63
Odsłony: 12945

Goose - kupiłeś trafo do spawarki?
Mam nadzieję, że nie. Czytam o tych mocach i zaleceniach producenta...
Kalkulacja markcomp77 jest prawidłowa, rzekł bym nawet zbyt pesymistyczna.
Nie wiemy dokładnie jaki typ silnika posiadasz, gdyż "Nema 34" to standard przemysłowy, jednak z publikacji w sieci wynika, że nominalne napięcie pracy wynosi ok. 3V, czyli jest to mocny i szybki silnik o małej indukcyjności.
Twoja maszynka raczej nie tnie w 3D (nie pracują jednocześnie wszystkie silniki). Pracują najwyżej 3. Moc doprowadzona do jednego z nich wyniesie 18W, ani mniej, ani więcej, chyba że producent napisał nieprawdę w danych katalogowych (to by była rewelacja). Dalsze obliczenia są na poziomie szkoły podstawowej: 18W x 3 = 54W!!!!!! Dobra, niech będzie, że masz maszynę 3D - moc na 4 silnikach 72W (trochę lepiej). Ze względu na parametry sterownika należy przypuszczać, że mostki zbudowane są na mosfetach. Sprawność przetwarzania energii w takim układzie można przyjąć na 80%. Moc doprowadzona prądu stałego wyniesie 90W. Biorąc pod uwagę sprawność mostka i samego trafa, jego moc powinna wynieść 100W. Napięcie wtórne transformatora powinno mieć 34V dla uzyskania na kondensatorach filtrujących 48V.
Sprawa doboru zasilacza wraca jak bumerang. Jestem tu nowy a już pisałem w tym temacie.
Oczywiście im większe trafo tym lepiej bo się mniej grzeje i takie tam... Czasem tylko wyłączy prąd w całym pionie (jeśli to toroid).
Zrobisz jak uważasz.

Wróć do „Zasilacz”