Znaleziono 1 wynik

autor: Leoo
14 mar 2012, 19:51
Forum: Elektronika CNC
Temat: Kilka pytań nt. diod blokujących prąd wsteczny
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 2316

Raven pisze:Przy wariancie z 4 diodami napięcie zostanie odprowadzone tylko do poziomu przebicia diody... np. dioda o progu przebijania 30V zetnie szpilkę do 30V i tyle.
Trzeba dodać, że przy tej okazji uszkodzi się, gdyż nie jest to dioda Zenera. Nie jest to oczywiście właściwe wyjaśnienie zjawisk występujących na zaciskach fazy silnika podczas pracy sterownika.
8 diod stosuje się kiedy mostki sterownika pracują asynchronicznie. Oznacza to, że podczas pracy występuje moment, kiedy wszystkie klucze zostają wyłączone jednocześnie. W takiej chwili występuje przepięcie (SEM), które ma zwrot przeciwny do napięcia zasilania i poprzez diody (relaksacyjne) zostaje odprowadzone do szyny zasilającej. Przykładem może być aplikacja L297 + L298.
Z kolei TB6560 posiada mostek synchroniczny i zewnętrzne diody nie są potrzebne, choć niektórzy projektanci dodają je. Mostek układu A3977 może pracować synchronicznie lub asynchronicznie, więc możemy wybrać aplikację. Idąc dalej - TA8435 wymaga tylko 4 diod, co oznacza, że dolne klucze mostków przez pewną część cyklu pracy są wyłączone. Analogicznie w napędzie serwo UHU mamy 4 diody, bo ogranicznik prądu silnika odcina wszystkie klucze jednocześnie.

Wróć do „Kilka pytań nt. diod blokujących prąd wsteczny”