Znaleziono 5 wyników

autor: Leoo
24 wrz 2009, 10:29
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: problem z silnikami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3169

diodas1 pisze:Dla sportu można by zastąpić L297 jego dyskretnym (złożonym z kilku innych elementów) odpowiednikiem układowym i w ten sposób wyeliminować ewentualne sprzężenia które istnieją w gęsto upakowanej strukturze. Że takie niedoskonałości istnieją, dowodzi choćby fakt wrażliwości na zbliżenie telefonu komórkowego.
O ile mnie pamięć nie zawodzi, telefon zbliżany był do sterownika bez połączenia z płytą główną i PC. W takich warunkach wzbudzanie się jest jak najbardziej usprawiedliwione, gdyż nie są to normalne warunki pracy.
Kolega unika dyskusji na konkretny temat z powodu wykształcenia? Ja nie jestem wykształcony. To jedyna okazja by wyjaśnić problem do spodu. Kolega kwestionuje istnienie dolnych harmonicznych - ok. Kiedy jednak sterownik na L297/L298 będzie już na warsztacie, proszę podłączyć mikrofon do spektrometru.
autor: Leoo
23 wrz 2009, 22:58
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: problem z silnikami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3169

diodas1 pisze:Musieliśmy korzystać z innych wykładów dlatego nie podejmuję się dyskusji na temat takiej nowatorskiej i odważnej teorii.
Dolne harmoniczne nie mają wpływu na kształt przebiegu, co wcale nie oznacza, że nie istnieją.
Słyszał może Kolega o dolnej i górnej wstędze w modulacji AM?

[ Dodano: 2009-09-23, 23:03 ]
dziara pisze:alle zadyma...a ja tylko chcialem zeby bylo cichoKondensator i rezystor sa prawidlowe. Nie wiem juz co z tym robic. Zmontowany jest poprawnie. Zalezy jak sie wirnik ustawi, bo w jednym polozeniu piszczy w innym skwierczy jakby cos sie smazylo w srodkuMartwia mnie te diody. Na blaszkach jest napiecie. Sory za zawracanie gitary ale zaczynam od zera :oops:
Już kilka razy padło stwierdzenie, że te sterowniki piszczą. Nie bardzo wiem jak Kolegę przekonać, że to normalne. Po rozpoczęciu pracy na maszynce i tak będzie dominowało wrzeciono albo frez.
autor: Leoo
23 wrz 2009, 19:52
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: problem z silnikami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3169

diodas1 pisze:Według http://pl.wikipedia.org/wiki/Harmoniczna :
"Pierwsza składowa harmoniczna jest sygnałem o częstotliwości równej częstotliwości analizowanego sygnału okresowego, zaś częstotliwości kolejnych składowych harmonicznych są wielokrotnościami tej częstotliwości." Jednym słowem nie słyszymy 20 kHz, natomiast daje "popalić" 40 kHz, 60 kHz, 80 kHz.... Nietoperze wstydźcie się
To akurat jest połowa prawdy. Harmoniczne pojawiają się też poniżej częstotliwości podstawowej, tak parzyste jak i nieparzyste a widmo mocy jest tym szersze, im większa stromość zboczy sygnału. Proszę poczytać o kalibratorach do urządzeń radiowych. Częstotliwości harmonicznych nie posiada jedynie czysty przebieg sinusoidalny. Prąd choppera jest bardzo daleki od sinusa.
Zawsze można wyciszyć dźwięk do 0 wyłączając zasilanie.
Jeśli są wątpliwości co do słyszanej częstotliwości, to wystarczy podłączyć mikrofon do wierzy audio z analizatorem widma i się okaże :cool:
autor: Leoo
23 wrz 2009, 15:14
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: problem z silnikami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3169

diodas1 pisze:przeliczyłem pobieżnie tę częstotliwość i wyszła mi przy 22kOhm i 3.3nF około 20 kHz więc w ogóle nie powinno być tego słychać. Jeżeli piszczy a rzeczywiście winowajcą jest czoper to znaczy że któryś z wymienionych elementów jest niewłaściwy. Należałoby przede wszystkim poprawić luty pod kondensatorem i opornikiem a także sprawdzić omomierzem rezystancję opornika (przy wylutowanej jednej jego końcówce) a na koniec ewentualnie wymienić kondensator na inny egzemplarz 3.3nF (!) bo możliwe że wkleiłeś 33nF . Wówczas częstotliwość pracy czopera byółaby około 2kHz czyli centralnie waliłaby po bębenkach w uszach
Nie słyszymy częstotliwości podstawowej choppera tylko jego harmoniczne. Efekt pogłębia mała indukcyjność fazowa silnika (niskie napięcie nominalne). Translator L297 jest tak skonstruowany, że kiedy prąd fazowy osiągnie określony próg, wszystkie klucze mostka zostają wyłączone. W tym momencie zanikanie (tryb gaszenia) prądu jest bardzo szybkie, odbywa się przez zewnętrzne diody (relaksacyjne) i w konsekwencji spada do 0A. Jak widać amplituda prądu pobieranego z zasilania jest bardzo duża. Profesjonalne sterowniki używają wolnego lub mieszanego trybu gaszenia po wykonaniu kroku, dla tego amplituda prądu pobieranego jest znacznie mniejsza, co bezpośrednio przekłada się na poziom dźwięku.
L298 może pracować do 40kHz ale niewątpliwie zostanie ten fakt okupiony zwiększoną mocą strat w nim samym i diodach. Jeśli faktycznie nie może Kolega znieść dźwięku, to trzeba obniżyć napięcie zasilania lub zmienić sterowniki na np. M542. Oczywiście obniżając napięcie stracimy na prędkości posuwów.
Powyższą kwestię opisuję po raz n-ty. Najwyraźniej posty historyczne nie mają takiej "mocy" jak aktualne :cool:
autor: Leoo
21 wrz 2009, 22:54
Forum: Silniki Krokowe / Sterowniki Silników Krokowych
Temat: problem z silnikami
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3169

Ten sterownik piszczy. Do dźwięku trzeba się przyzwyczaić.

Wróć do „problem z silnikami”