Znaleziono 4 wyniki

autor: Leoo
06 cze 2009, 22:15
Forum: Elektronika ogólna
Temat: L298 - sterowanie silnikiem DC
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 9827

SQ3VAZ pisze:Chcąc regulować prąd silknika, nie tracąc możliwości stabilizacji jego obrotów na ustalonej wartości najlepiej byłoby zastosować jakiś przetwornik / coś na zasadzie impulsatora - enkodera/ który dawałby sprzężenie zwrotne od silnika. Zliczanie impulsów na jednostkę czasu, lub czasu trwania impulsu na obrót dałoby możliwość stabilizacji prędkości.
Tu się Kolega ociera o regulator PID a to już inna bajka. Bez algorytmu PID, stałej prędkości nie uda się utrzymać, najwyżej oscylacje wokół średniej.
autor: Leoo
06 cze 2009, 12:54
Forum: Elektronika ogólna
Temat: L298 - sterowanie silnikiem DC
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 9827

beowolf pisze:Czyżby zamiast podawać na wejście enable sygnał pwm można by wykożystać przetwornik ADC w mikroprocosorze...
Pewnie, że można. Można nawet przepuścić sygnał PWM przez filtr pierwszego rzędu i taki sygnał zastosować jako referencyjny dla komparatora prądu. Regulacja będzie, gdyż przy napięciu Vref=0 prąd silnika też wyniesie 0A. Przy innych napięciach Vref prąd będzie mógł być regulowany do wymaganych wartości. W takiej konfiguracji potrzebny jest zewnętrzny generator odpowiedzialny za włączanie kluczy mostka z odpowiednią częstotliwością (np. 20kHz), komparator wyłącza je po siągnięciu zadanego prądu silnika.
Czy to będzie prostsze rozwiązanie?
autor: Leoo
06 cze 2009, 10:23
Forum: Elektronika ogólna
Temat: L298 - sterowanie silnikiem DC
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 9827

beowolf pisze:A jeszcze jedno do kolegi Leoo - czy wejście INHIBIT1 to inaczej enable??
Można tak powiedzieć, gdyż po podaniu stanu L na to wejście wszystkie klucze mostka zostają wyłączone.
Jeśli Kolega przyjrzy się aplikacji serwa UHU, to można dostrzec właśnie sterowanie PWM z zewnętrznym ograniczeniem prądowym. Wystarczy "pożyczyć" rozwiązanie z komparatorem i przerzutnikiem D (4013) i bezpiecznie używać sterownika. Zabezpieczenie prądowe sprawdza się też w sytuacji zablokowania osi silnika.
autor: Leoo
05 cze 2009, 22:49
Forum: Elektronika ogólna
Temat: L298 - sterowanie silnikiem DC
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 9827

Chopper stosujemy w sterowniku silnika krokowego dla utrzymania określonej średniej wartości prądu w uzwojeniu.
W wypadku zwykłego silnika DC stosujemy przebieg o zmieniającym się wypełnieniu (PWM), w zależności od oczekiwanej prędkości obrotowej (momentu). Używając pierwszego mostka wejścia A i B są odpowiedzialne za kierunek wirowania, natomiast na wejście INHIBIT1 podajemy PWM decydujący o obrotach. Zasilając silnik wyższym napięciem niż nominalne należy zastosować ogranicznik prądowy w postaci komparatora (podobnego jak w chopperze), który zredukuje wypełnienie PWM jeśli prąd osiągnie większą wartość niż określona dla danego silnika. Wejścia pozostałej części układu należy połączyć z masą, wyjścia pozostawiamy niepodłączone. Układ nie spali się bez obciążenia.
Mostki w obrębie jednego L298 można połączyć równolegle i uzyskać obciążalność 4A. Można oczywiście zastosować dwa układy i uzyskać 8A prądu ciągłego.
Trochę za długo pisałem i Koledzy już naświetlili problem.

Wróć do „L298 - sterowanie silnikiem DC”