Znaleziono 4 wyniki

autor: Leoo
05 mar 2009, 23:11
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki silnik wybrać ???
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4663

OZI pisze:korzystniejszy będzie wybór silnika na 2,9V , 2.8A
Zgadza się, ten silnik będzie szybszy a moment trzymający jest taki sam. Odrobinę brakuje wydajności prądowej A3977, który dostarcza 2,5A ale z testów kolegi markcomp77 wynika, że układ można trochę przeciążyć.
autor: Leoo
05 mar 2009, 20:42
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki silnik wybrać ???
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4663

Roko pisze:Zrobiłem trochę sterowników z układów dostępnych na rynku i nie zdarzyło mi się zasilać ich napięciem wyższym niż 36V, a to i tak dużo mniej niż 20 razy więcej od napięcia znamionowego.
Ostatnio kupiłem silniki 2A/2V, jeszcze ich nie testowałem ale bardzo łatwo będzie osiągnąć krotność X15 nawet przy TA8435.
Roko pisze:Napisałem 'teoretyczny' bo ludzie go zbudowali między innymi ja również i w teorii jest zarąbiście wszysko policzone i program na AVR jest napisany wzorowo tylko w praktyce sprawa się ma trochę gorzej.
W praktyce wystarczy źle poprowadzić jedną ścieżkę i jest "po ptakach".
Na dodatek, projektanta czeka wiele niespodzianek po drodze np. zabezpieczenie przed kroskonektami, czas martwy komparatora prądu fazowego, wybór trybu gaszenia, zabezpieczenia itd. Chętnie looknę na projekt (w wolnej chwili).
Układy L298 zabija przeważnie zbyt wysokie napięcie, czasem wynalazki typu 3xL298.
Roko pisze:Przykładem takiego fajnego sterownika prądowego jest Linistepper, który jest liniowy pod względem sterowania prądowego. Silniczki z nim współpracujące zachowują swoją moc w całym zakresie obrotów bez gubiena kroków.
Obawiam się, że Kolega nie sprawdzał tego osobiście. Zasilając silnik napięciem wyższym o kilka V od nominalnego zachowuje moc... a niech mnie. :???:
Praktycznie należy wywalić na złom wszystkie choppery (PWM-y itp.) i zastąpić je liniowymi - tylko po co taki wielki radiatorek w prototypie dla 1A? :shock:
Roko pisze:Ja nigdzie nie napisałem że, nie można stosować wyższego napięcia do zasilania stopnia końcowego sterownika. Napisałem tylko, że nie ma to uzasadnienia dla sterowników budowanych samemu (amatorskich)z elementów dostępnych dla amatora.
Nie zamierzam Kolegi na nic nawracać ale co mówią wzory o ładowaniu indukcyjności w funkcji częstotliwości i napięcia? O ile się nie mylę, moment obrotowy zależy od wielkości prądu fazowego.
autor: Leoo
05 mar 2009, 00:14
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki silnik wybrać ???
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4663

Roko pisze:... Jest to jeden z cytatów jak dobrać napięcie dla silnika.
Całe szczęście, że nie tylko specjaliści z Trinamic zajmują się sterowaniem silników krokowych. Bazując na w/w publikacji, dzisiejsze maszyny napędzane silnikami krokowymi powinny osiągać prędkości najazdowe najwyżej na poziomie 1m/min.
W silniku zasilanym ze sterownika impulsowego (chopper) występuje zjawisko przetwarzania energii identyczne jak w zasilaczu impulsowym, obniżającym napięcie. Warunkiem uzyskania dużej sprawności jest odpowiednio duża różnica między napięciem na wejściu i wyjściu. Oczywiście w wypadku silnika nie możemy zmierzyć jego napięcia, (tego na wyjściu przetwornicy) gdyż zamieniane jest w siłę.
Zdecydowanie radzę poczytać więcej publikacji na temat sterowników i przetwornic.
Dla przykładu proszę zauważyć: telefon komórkowy podczas ładowania wymaga ok. 5V napięcia stałego. Wytwarzane jest ono zwykle przez zasilacz impulsowy z 230V a w rzeczywistości z ok. 325V!!! Nic się nie pali, nie przegrzewa a obudowa zasilacza jest nieco cieplejsza niż otoczenie.
Oczywiście istnieją sterowniki zasilane bezpośrednio z sieci 230V, podobnie jak większość falowników. Nie bez powodu silniki krokowe są testowane napięciem 0,5kV.
autor: Leoo
02 mar 2009, 09:20
Forum: Elektronika CNC
Temat: Jaki silnik wybrać ???
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 4663

Roko pisze:Oto przykład zaprzeczający temu co napisałem wyżej, a mianowicie takie dwie konfiguracje oparte o sterownik na TMC249 stopień końcowy zasilany 12V z silnkiem 60H86-3008B 3.1Nm (silnik kapryśny i z byle czym nie śmiga):
1.
bipolar(uzwojenia szeregowo),
5.46V
Jeśli Kolega zasila taki silnik z 12V, to nie ma się czemu dziwić. Napięcie zasilania sterownika powinno być 20x wyższe niż nominalne silnika!
Roko pisze:Generalnie jeżeli silnik jest o wyższym napięciu (indukcyjność uzwojeń duża) lepiej się zachowuje przy wyższych prędkościach (obrotach) i lepiej pracuje z popularmymi sterownikami w wykonamiu amatorskim.
Niestety jest dokładnie odwrotnie. To duża indukcyjność uniemożliwia osiągnięcie większych obrotów. Jeśli Kolega nie wierzy, odsyłam do definicji Henra.

Wróć do „Jaki silnik wybrać ???”