Znaleziono 2 wyniki

autor: Leoo
22 wrz 2008, 11:10
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: ustawienie skrzyni wrzeciennika- geometri
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8868

ma555rek pisze:Tylko aby nie było tak łatwo to zwrócić trzeba uwagę że bicie przy uchwycie i na końcu patyka nie musi pokrywać się na tym samym kącie obrotu wrzeciona. Choć nie ma to większego wpływu na zasadę wyznaczania położenia osi.
Otóż właśnie ma i dla tego radziłem ustawić wałek równolegle do osi wrzeciona. Jeśli oś wałka (patyka) będzie się przesuwała względem czujnika, to jego wskazania będą zaniżone i trzeba będzie sięgać do trygonometrii by wyliczyć poszukiwane wskazanie czujnika.
ma555rek pisze:Tylko że zowu będą wątpliwości jak to się robi.
To może od razu kolega Pasjonat, dwunogi praktyk trójskoku uświadomi wszystkich jednonogich teoretyków?
autor: Leoo
21 wrz 2008, 22:08
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: ustawienie skrzyni wrzeciennika- geometri
Odpowiedzi: 24
Odsłony: 8868

mrozanski pisze:no na odcinku 100-200 mm jestem wstanie przedoczyc walek. ja myslalem zeby chwycic walek dlugosci ok 500 mm i na nim ustawiac. ale takiego nie jestem wstanie przetoczyc.
Nie widzę potrzeby toczenia w celu ustawiania geometrii.
Potrzebny jest tylko sztywny, szlifowany pręt o długości około 200 - 250mm i średnicy przynajmniej 20mm.
Pręt (wałek) mocujemy w uchwycie. Za pomocą czujnika na suporcie sprawdzamy bicie przy uchwycie i zaznaczamy jego pozycję na obwodzie. Odjeżdżamy na koniec wałka i sprawdzamy bicie, które musi być identyczne jak poprzednio a punkty na obwodzie muszą się pokrywać. W tym miejscu sprawdzamy tylko bicie a nie odległość od suportu. Jeśli pomiary na początku i końcu wałka różnią się to znaczy że nie znajduje się on w osi wrzeciona i uchwytu i trzeba poprawić mocowanie, czy wręcz użyć miękkich szczęk i przetoczyć je.
Kiedy wałek pomiarowy będzie w osi, wówczas można przystąpić do właściwych pomiarów czujnikiem na jego początku i końcu. Czujnik zamocowany w miejscu noża umożliwi ustawienie geometrii w płaszczyźnie równoległej do łoża. Kiedy czujnik umocujemy pionowo będzie można skorygować geometrię w płaczczyźnie prostopadłej do łoża.

Teraz można zająć się konikiem.

Wróć do „ustawienie skrzyni wrzeciennika- geometri”