Znaleziono 5 wyników

autor: atom1477
19 lis 2015, 11:55
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: Walki liniowe na podporach f20
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4369

vandamme pisze: Jakie są klasy gatunków wałków?
Nie ma klas gatunków.
Kasa to klasa.
Gatunek to gatunek.
vandamme pisze:zauważyłem że różnią się cena nie patrzc z czego są wykonane..
To z czego są wykonane to właśnie gatunek jest mniej więcej. No ale na to jak piszesz nie chcesz patrzeć.

To zostaje klasa. Najbliżej by jej było do dokładności wykonania.
Czyli h6, h7 i inne.
http://www.pkm.edu.pl/index.php/compone ... 0-00010310

Co do szlifowania to miałem na myśli szlifowanie na maszynie. W celu wyprowadzenia geometrii.
A nie szlifowania kątówką ręczną jedynie w celu nadania połysku.
Mam nadzieję że pisałeś o tym samym :D
autor: atom1477
19 lis 2015, 11:03
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: Walki liniowe na podporach f20
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4369

Dopuszcza się. Tylko trzeba wiedzieć z czym to się wiąże. Profil zbyt prosty nie jest jak na wzorzec prostoliniowości. Poza tym można trafić na lepsze lub gorsze.
Mi nie trzeba było wielkiej dokładności a profile sobie wybrałem w miarę proste.
No i ja użyłem wałka z podporą czyli elementy niezbyt sztywnego.
Wózki przystosowałem do przyjęcia pewnego ugięcia prowadnicy (żeby nie zblokowało po ugięciu). Więc to działa, choć minimalnym kosztem dokładności.
Prowadnice szynowe to już trochę dokładniejsze i ich mocowanie na zwykłych profilach nie ma wielkiego sensu. Pasowało by taki profil wyszlifować. Można oczywiście nie szlifować i zamocować z ponaginaniem, a bramę zrobić elastyczną żeby przyjęła te ugięcia. Tylko po co wtedy prowadnice szynowe skoro się nie wykorzysta ich dokładności?
autor: atom1477
18 lis 2015, 20:37
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: Walki liniowe na podporach f20
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4369

Zależy gdzie wyszła ta przekątna. I czy jedynie pościągało do węzłów czy też ponaginało profile na ich długości.
Ja używałem nitonakrętek z łbami stożkowymi i z nacięciami na tych łbach. Oczywiście rozwiercałem otwory na stożkowe. A takie nitonakrętki i rozwiercanie oczywiście po to żeby pochować nitonakrętki całkowicie w profilach.

Acha, miałem dostęp do nitownicy (pożyczyłem). Ręcznej ale fabrycznej, więc się nie musiałem męczyć z nakrętkami, śrubami i kluczami. Dlatego tak szybko i łatwo poszło. Bez nitownicy nitonakrętki już takie wygodne oczywiście nie będą.

A co do prowadnic to jeszcze kilka patentów które użyłem u siebie.
U mnie ta główna prowadnica (oś X) jest w powietrzu. Tzn. podparta tylko z dwóch stron. Oczywiście nie sam wałek 20mm bo przy długości 3m to wiadomo jak by to się ugięło nawet pod własnym ciężarem :D
Jest położona na profilu 80x40x3mm. Tzn. miała być, ale że podpora wałka 20mm ma 45mm szerokości to mi się otwory nie mieściły (wychodziły by częściowo w ściankach bocznych profila). Więc na górze dospawałem profil 50x20x4.
Policzyłem jak się to ugnie pod ciężarem wózka i jak zobaczyłem wynik to pomyślałem że pasuje coś z tym zrobić (wyszło ugięcie chyba ponad 3mm).
Tak więc zasymulowałem sobie na kompie jak się będzie uginał ten profil pod własnym ciężarem oraz ciężarem wózka, i to zależnie od jego położenia. I mając te dane mniej więcej wyliczyłem jak należy naprężyć profil w przeciwną stronę.
Tak więc podczas spawania profilu 80x40 do profilu 50x20 położyłem to do góry nogami i obciążyłem w wyliczonych miejscach ciężarkami (nie takimi małymi, ze 120Kg w dwóch miejscach). Przy pomocy nitek ("strun") sprawdziłem czy się dobrze wygięło i czy się nie wygina na boki. Na początku oraz podczas spawania (spawałem tylko punktowo co jakiś czas).
Chyba się udało, bo po montażu i obciążeniu wózkiem wygląda na to że ugięcie nie przekracza już 1mm niezależnie od położenia wózka.
Do obliczeń ugięć kompensacyjnych użyłem programu Belka Free. A że wersja darmowa nie pozwala robić zbyt wielu cudów (składać dwóch różnych profili) to do obliczeń podałem jeden profil własny z ręcznie podanymi momentami bezwładności.
Tylko skąd wziąć momenty bezwładności takiego składaka i się nie naliczyć po drodze?
No to sobie napisałem mały programik wspomagający do obliczeń.
http://przeklej.org/file/X2x0PK/Wyznacz ... dnosci.rar (sorki za serwer, ale tutaj na forum się załącznik nie chciał dodać)
Raczej łatwy w użyciu.
1 pixel = 1mm.
autor: atom1477
18 lis 2015, 19:51
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: Walki liniowe na podporach f20
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4369

vandamme pisze:Mam zamiar w profilu 80x40x3 wyciąć otwory laserem i je nagwintowac pod te prowadnice lub;) zrobić większe otw i wspawac tuleje z gwintem
Ja wierciłem ręcznie przy wykorzystaniu szablonu bo nie znalazłem dostatecznie taniej usługi wycinania laserowego w profilach.
Ale w innym miejscu (inna oś w tej samej maszynie: cieńszy profil: 2mm) dałem nitonakrętki. Bardzo fajne rozwiązanie. Tanie i szybkie w wykonaniu (poszło szybciej niż gwintowanie w innym profilu). Możesz o tym pomyśleć. Problemem było tylko schodzenie osi gwintu nitonakrętek w bok podczas zaciskania. Nie schodziło dużo ale kilka otworów w podporach wałków musiałem rozwiercić żeby śruby wchodziły bez oporów (a nie chciałem wkręcać z oporem żeby nie naginało prowadnic).
vandamme pisze:triera super a gdzie można kupic prowadncie z woźkami w naprawde dobrej cenie?
http://www.jordan-matcon.pl/
vandamme pisze:Jestem swieżo po spawaniu ramy ogolnie wymiary pasują kąty też, ale jak leży goła na betonie to trochę ją skręćilo od spawów.. mierząc przękątną różni sie 8 mm to dużo ? jak założylem regulatory i dopasowałem do podłoża to jest ok i w poziomie..
Może to miec wpływ na pracę i dokładnosc pracy plotera?
No 8mm to bardzo dużo. Na pewno nie uzyskasz 0.1mm dokładności.
autor: atom1477
18 lis 2015, 15:43
Forum: Prowadnice - Technika Przesuwu Liniowego
Temat: Walki liniowe na podporach f20
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 4369

U mnie na 3 metrach wałka 20mm z podporą jeździ 80kg (jednego wałka, druga strona tylko utrzymuje kierunek, nie przenosi ciężaru wózków).
Miało być na 4 łożyskach liniowych ale na razie jeździ na 2 i nic złego się nie dzieje.

Wróć do „Walki liniowe na podporach f20”