drzasiek90 pisze: ↑11 lut 2025, 21:52
Gotowa folia jest idealna, kupuje arkusz, wycinam z niego jednorazowo kilkadziesiąt/kilkaset "szkiełek" wrzucam do kuwetki i mam na jakiś czas do produkcji.
Jest idealna o ile będzie odpowiednim filtrem.
Już kilka folii czy tworzyw przetestowałeś i nie znalazłeś odpowiedniego. A ja przechodziłem przez to samo: przetestowałem kilka materiałów/przedmiotów, i też nie znalazłem. Dlatego sadzę że tak łatwo nie trafisz w odpowiednią folię. Może się skończyć na "iteracyjnych" zakupach co chwilę innego rodzaju folii, i testowaniu (eksperymentowaniu). Czyli na tym czego nie chcesz w przypadku farby

Ale oczywiście kibicuję, że może jednak szybko trafisz w odpowiednią folię.
Przy okazji warto jeszcze sprostować dwie rzeczy:
strikexp pisze: ↑11 lut 2025, 20:10
Zwracam uwagę że kolor jaki widzimy np zielony, to jedyna odbijana długość fali, pozostałe są pochłaniane. Tak więc to nie do końca tak że wszystko co zielone będzie działać. Trzeba oglądać charakterystyki pochłaniania.
Masz rację, ale to nie ma przełożenia na tę dyskusję. Bo tu nie chodzi o
kolor, ale o
barwę.
Ja wiem że tych określeń używa się zamiennie, i sam takiego użyłem. Ale skoro już mówisz o mieszaniu barw/kolorów, to trzeba używać precyzyjnego nazewnictwa.
Kolor oznacza światło odbijane. Kolory uzyskuje się mieszając pigmenty (pasmowe pochłaniacze światła).
Barwa oznacza światło przepuszczane. Barwy uzyskuje się mieszając barwniki (pasmowe przepuszczacze światła).
Masz rację że kolor zielony można uzyskać za pomocą zielonego pigmentu, ale i z mieszaniny pigmentów innych kolorów (niebieskiego i żółtego, ale nie tylko).
Nie ma to jednak przełożenia na filtry transparentne, bo tam chodzi o barwę a nie o kolor. A tak się składa że barwy zielonej (podstawowej) nie da się złożyć z żadnej mieszaniny innych barw. I tak samo czerwonej i niebieskiej.
Więc jak coś przezroczystego jest zielone i ma dużej nasycenie, to można mieć pewność że jest wąskopasmowym zielonym filtrem. Trzeba tylko mieć dobre oko, albo czujnik. Kolor zielony jest zdradliwy dla oka, i łatwo uznać że jest czysty i nasycony, nawet gdy akurat tak nie jest.
tuxcnc pisze: ↑11 lut 2025, 20:14
Potrzebujesz substancję przepuszczającą wąskie pasmo w okolicach 520 nm, a nie coś co naszemu oku wydaje się być kolorem zielonym.
Nie 520 nm, ale 532 nm (o ile to standardowy laser DPSS z diodą 1064 nm, ale na 99.999% tak właśnie jest). Mała różnica, ale skoro szukamy wąskopasmowego filtru to ma znaczenie.