Znaleziono 4 wyniki

autor: jacek-1210
02 lip 2014, 09:49
Forum: Obróbka metali
Temat: Hydroformowanie pomysł
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4445

No a przy roboczym napełnianiu to już nie trzeba złączek elastycznych zabezpieczać ? Wszak jeszcze częściej odkręca się gwinty, a efekt zerwania będzie gorszy niż przy próbie wodnej ? Nie znam się na próbach zbiorników technicznych, mówimy o małych butlach ja bardziej o nurkowych, na większe ciśnienia niż butle techniczne.
autor: jacek-1210
01 lip 2014, 23:01
Forum: Obróbka metali
Temat: Hydroformowanie pomysł
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4445

InzSpawalnik pisze:Proba wodna jest wciaz bardzo niebezpieczna, moze zerwac sie gwint i metalowy element wylatuje jak naboj, moze zerwac sie elastyczna zlaczka , moze rozerwac testowany zbiornik, moze rozerwac sam przewod, w pompowanym plynie moze znalezc sie przypadkowo powietrze, testowany zbiornik moze miec ksztalt ktory uniemozliwia odprowadzenie powietrza i tak mozna wymieniac jeszcze dlugo. Najczesciej jest to wina niewykwalifikowanego operatora lub braku nadzoru i blad ludzki. Co warto wiedziec to to ze wypadki przy probach cisnieniowych sie zdarzaja i niosa duze ryzyko.
A Kolega to tak z praktyki czy bardziej z teorii ? Pewnie że jak ktoś położy butlę na boku i zacznie do niej pompować wodę, to trafi mu się "ksztalt ktory uniemozliwia odprowadzenie powietrza" i może sobie zrobić kuku. No ale to chyba raczej sprawa nadzoru żeby do próby nie dopuszczać "niewykwalifikowanego operatora" ?. Jeśli butla w całości jest wypełniona wodą to ryzyko wystrzelenia zaworu jest niewielkie. A jeśli gwint jest cylindryczny to praktycznie żadne. Nawet jeśli zerwie się elastyczna złączka to co ? Nie ma w niej powietrza, w momencie zerwania ciśnienie spada do zera więc co ? Dla samego operatora ryzyko jest o tyle, że musi zbliżyć się do butli na minimalną odległość żeby ją dokładnie obejrzeć czy nie zmienia kształtu, nie poci się itp Zdrowa butla, napełniona, na ciśnienie robocze 250-300bar nawet przestrzelona czy z odstrzelonym zaworem nie wybucha jak to pokazują na filmach, tylko najzwyczajniej schodzi z niej powietrze. A pierwsze co ma zrobić operator przed próbą, to wykręcić zawór i obejrzeć butlę od wewnątrz..
autor: jacek-1210
30 cze 2014, 15:36
Forum: Obróbka metali
Temat: Hydroformowanie pomysł
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4445

Dokładnie, chodzi o brak ściśliwości wody itp. płynów: zwiększenie ciśnienia wymaga dopompowania minimalnej ilości wody do butli, stąd brak niebezpieczeństwa wybuchu butli - pęknie, wyleje się, ale nie będzie to granat odłamkowy. Oczywiście mówimy o pompowaniu pompką ręczną, gdzie po wylaniu paru cm3 ciśnienie spada do zera, a nie jakimś wzmacniaczu hydraulicznym a la waterjet
autor: jacek-1210
28 cze 2014, 15:34
Forum: Obróbka metali
Temat: Hydroformowanie pomysł
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 4445

Jakieś herezje tu wypisujecie :smile: - 800 bar ? Kolego, popatrz jaką grubość ścianki mają alu butle nurkowe i jakie raptem ciśnienia wytrzymują. Jak zrobisz grubszą ściankę to rurka pęknie -to nie rozgrzane szkło- a nie przyjmie założonego przez Ciebie kształtu. A jak blacha cienka to i ciśnienia zaczynają być bardziej "normalne" i bezpieczniejsze. Nie rozumiem trochę tej paniki: hydroformowanie jest o wiele bezpieczniejsze od rozdmuchiwania - wszak próby ciśnieniowe butli robi się przecież hydro a nie pompuje powietrza (?)

Wróć do „Hydroformowanie pomysł”