Znaleziono 2 wyniki

autor: jacek-1210
25 lis 2012, 14:01
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 14218

Kurczę, nie chciałbym się tu jakoś wiarygodnie wypowiadać, bo ja bardziej od TIGa jestem a nie MIG/MAG, a nawet od TIGa są to ode mnie dużo lepsi :smile: . Co do uchwytu: w moim TIGu różnica między zwykłym a wodnym uchwytem to są gramy, 2 wężyki z cieczą o średnicy 6mm. Ja żadnej różnicy nie zauważam. Poza komfortem oczywiście, bo spawanie wodnym to dla mnie maniaaana w porównaniu z ciągle poparzoną ręką od zwykłego uchwytu.
Tabele to raczej do automatów/robotów, przy ręcznym możesz to tylko ogólnie określić, a dokładnie to i tak trzeba próbnie hefnąć żeby szczegółowo ustawić parametry, a potem możesz już ustalić wewnętrzne, firmowe parametry do Waszych robót.
Wg mojej wiedzy im więcej argonu a mniej CO2 tym mniej odprysków, tyle że w MAGu CO2 jest potrzebny jako gaz aktywny, który wnosi dodatkową energię do obszaru spawania. Na samym argonie będzie słabe, wąskie wtopienie (mówimy o czarnej stali), tak że bez CO2 nie pospawasz konstrukcyjnie. Akurat dobór mieszanki to najmniejszy problem, możesz to zrobić już na zakupionej spawarce
autor: jacek-1210
25 lis 2012, 09:50
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 14218

Spawanie inwertorem jest "spokojniejsze". Żeby jechać 3mm w ciągłym cyklu, to moim zdaniem spawarka musi dawać przynajmniej 150A przy 100% obciążeniu, czyli max to by było przynajmniej 230-250A. Uchwyt chłodzony wodą jest o wiele wygodniejszy i przy spawaniu na 150-200A w dłuższych cyklach to już może być duża różnica. Ale porównaj z tym co już macie, czy uchwyty mocno się grzeją. Na pewno podajnik 4-rolkowy. Im spawarka bardziej "smart" tym mniejsze obciążenie dla spawacza, ale i tak moim zdaniem najważniejsza jest wyćwiczona ręka spawacza. Co do odprysków: spawacie mieszanką czy czystym CO2 ? Przy mieszance odpryski będą mniejsze, ale tak całkiem to ich chyba raczej nie unikniesz. Dobrze byłoby, gdyby spawarka miała możliwość regulowania induktancji (odpryski) i zmiany biegunowości uchwytu (typowo na uchwycie masz "+" co zwiększa wydajność spawania, ale jeśli to coś cienkiego, to można dać "-" na uchwyt, spowolni to spawanie ale może zmniejszyć ryzyko przepalenia. Może też poprawić słabe wtopienie jeśli w jakimś przypadku trzebaby jechać na argonie). To tyle ogólników, najlepiej żeby wypowiedzieli się ci co spawają "profi" :smile:

Wróć do „Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?”