Znaleziono 2 wyniki

autor: jacek-1210
30 lis 2011, 16:10
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Komputer + monitor w minusowych temperaturach...
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 9327

qqaz pisze:W pomieszczeniach z ujemną temperaturą nie uświadczysz w powietrzu żadnej "wilgoci" - tak samo na dworze w mroźny dzień.
Jedynym źródłem wody jest niezamarznięty kran.
Ja nie twierdziłem że ta wilgoć była w ujemnych temp. :smile: . Wilgoci było pełno kiedy kadra w pocie czoła ostro pracowała przez 8 godz a w pomieszczeniu było +20 stopni a wentylatory w komp. mieliły to powietrze w obudowach. Po zakończeniu pracy pomieszczenie stopniowo wychładzało się, wychładzało się również powietrze w dyskach. Skoro wychładzało się, to również zmniejszało swoją objętość co powodowało zasysanie wilgotnego powietrza z zewnątrz dysku. Do takiego właśnie wyrównywania ciśnień potrzebne są w dyskach te specjalne uszczelki na których pisze "dont remove !". Uszczelka nie przepuści kurzu i wilgoci do środka dysku, ale wilgoć osiądzie na uszczelce, może częściowo wejść w mikropory i jeśli zamarznie, to wyrównanie ciśnień może nastąpić jedynie poprzez ... brak uszczelki czyli jej wypchnięcie, bo wessać do środka to raczej się jej nie da :wink:


Jakimś wyjściem jest zostawiać sprzęt włączony na noc, tyle że to generuje koszty. Najprościej tak jak pisali poprzednicy zrobić jakieś ciepłe pudło + szybka z pleksy tyle, że... wszyscy tu martwią się co też stanie się z elektroniką komputera, a kto pomyślał czy elektronika sterowników to nie będzie protestować ?
autor: jacek-1210
28 lis 2011, 12:37
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Komputer + monitor w minusowych temperaturach...
Odpowiedzi: 30
Odsłony: 9327

Jeden z możliwych przypadków: z 10-15 lat temu w znajomej firmie padł komputer. Po bliższym zbadaniu okazało się że dysk ma sporo bad sectorów. Z ciekawości zacząłem drążyć temat głębiej i co się okazało: biuro ogrzewane elektrycznie, w nocy, zimą temp. spadała zdrowo poniżej zera. Ekipa po przyjściu do pracy włączała ogrzewanie, a za 15-30 minut komputery. Na feralnym dysku uszczelka wentylacyjna była wypchnięta na zewnątrz - mój wniosek taki, że wilgoć z powietrza osiadała w porach tej uszczelki, zamarzała, a rano po włączeniu komputera, zanim zdążyła rozmarznąć, wcześniej rozgrzewało się powietrze wewnątrz dysku, a ponieważ mikropory w uszczelce były zamarznięte, to stopniowo, systematycznie wypychało uszczelkę na zewnątrz. Po wypchnięciu uszczelki, droga dla kurzu stanęła otworem i już tylko krok do bad sectorów...

Wróć do „Komputer + monitor w minusowych temperaturach...”