Co do nauczania robotów to najmniejszy problem, przykład zaczerpne znowu z PC, w różnego rodzaju grach nowej generacji przeciwnicy uczą sie od graczy dla przykładu słynna gra Couter Strike w której BOT-y tzw sztuczni przeciwnicy uczą sie grając z graczem. Nigdy nie popełniają tych samych błędów no chyba że im skasować log... Jedyny problem jaki będzie nas nachodził to ograniczenia technologiczne dla pamięci i mechanizmów które umożliwią poruszanie sie jednostki.
Co do programowania i mózgu robota to naprawde na chwile obecną jest mały problem... Przykład niedawno na rynek weszły procesory z podwójnym rdzeniem, cacko prawda ? Wcale nie bo na chwile obecną są gotowe pojedyńcze procesory 8 rdzeniowe o mocy obliczeniowej grubo ponad 10GHz, tak więc wpięcie 2 takich jednostek na płytę główną da nam zaledwie bagatela ponad 20GHz mocy obliczeniowej.
Co do pamięci masowych niestety jesteśmy w tej technologi zacofani, bo co to jest 2TB ? Dla robotów będzie potrzebne pewnie conajmniej 50 lub 100TB, obecnie wchodzi następna generacja pamięci tzw. pamięci nieulotne, gdy dojdziemy do 50TB prawdopodobnie będą to już dane zapisywane w kryształach
Co do serwo to do robotów napewno nie będzie wykorzystywane takie jak w automatyce przemysłowej z prostej przyczyny... jest ono powiedzmy upośledzone = nazwijmy to jedną płaszczyzną.
Dla tego sony opracowało nowoczesne inteligętne serwo mechanizmy które działają w 2 płaszczyznach (przykład zastosowania Qrio). Poza tym coraz bardziej rozwijają sie swego rodzaju sztuczne mięśnie, tak więc po co wracać do prymitywnego serwo mechanizmu który dużo zajmuje i nie jest tak wydajny jak jego następcy.
Rewolucja technologiczna nie nastąpi napewno w polsce tylko na całym świecie, i będzie to tak jak na początku z internetem czy też samym komputerem. Kto w latach 60 pomyślał by że w 2000r komputery będą mieć taką moc obliczeniową ? Nikt ! wyśmiali by takiego człowieka i powiedzieli że komputer nigdy nie będzie do domowego użytku. Kto w 1995 roku w polsce pomyślał by że internet będzie u nas tak popularny na chwile obecną ? Też nikt, wszyscy narzekali jak to jest źle i nie ma szans żeby w domu mieć 2Mb/s stałe łącze bo Telekomuna chamowała postęp internetu.
To samo dotyczy sie robotyki, już zaczynają sie pierwsze kroki tak jak i w komputerach lata 70 i wczesnych 80. Powoli do domów trafiają inteligętne zabawki (Aibo) Pewne jest że robotyka tak jak i komputery musi obrać odpowiednią drogę technologii i rozwinąć ją. W komputerach domowych technologia 32 bitowa zostaje powoli dopiero zmieniana przez 64 bitową (która była już dostępna w 91r w stacjach roboczych SUN)
Tak więc musimy sie nastawić pozytywnie a nie jak w czasach złotej ery myśleć że wszystko co mogło być wymyślone już wymyśliliśmy
