Znaleziono 3 wyniki

autor: agrafek
12 lis 2006, 23:21
Forum: Roboty
Temat: jak wygląda robot za 15 lat
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 7988

Co do 20GHz mocy obliczeniowej jeżeli nie wiesz o czym pisze to polecam lekturę SUN Intros 8 core processors server(podobna architektura procesora). I polecam również poczytać o obecnych technologiach AI w komputerach tam jest sporo wyjaśnione na temat który widze że nie do końca chyba rozumiesz... Jak sie uczy człowiek ? Na swoich błędach lub podpatrując innych, omija przeszkody w najbardziej dogodny wg siebie sposób. Jeżeli poczytasz o procesorach A.I. i programach samouczących sie to zrozumiesz że obecnie komputery takie coś potrafią tylko w mniejszym stopniu. A nikt nie potrzebuje żeby robot marzył lub odczuwał... w końcu roboty mają służyć głównie do pracy. Przypominam że programy samouczące się powstały nawet wcześniej niż 90r.

[ Dodano: 2006-11-12, 23:26 ]
upadły_mnich pisze:co do tego postępu komputerowego to mi przychodzi na myśl taka refleksja.
Pamiętam jak na rynek weszła płyta CD o jakości muzyki niesamowitej (tak zapowiadano), później podobnie weszły filmy DVD - jakość dostępna wcześniej tylko dla sprzętu profesjonalnego.
a dziś przez internet... powszechnie słucha się MP3 i ogląda VCD o jakości...różnej
Jeżeli dobrze pamiętam to CD był pokazywany w programie TVP pt "Sonda".
autor: agrafek
12 lis 2006, 19:39
Forum: Roboty
Temat: jak wygląda robot za 15 lat
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 7988

Co do nauczania robotów to najmniejszy problem, przykład zaczerpne znowu z PC, w różnego rodzaju grach nowej generacji przeciwnicy uczą sie od graczy dla przykładu słynna gra Couter Strike w której BOT-y tzw sztuczni przeciwnicy uczą sie grając z graczem. Nigdy nie popełniają tych samych błędów no chyba że im skasować log... Jedyny problem jaki będzie nas nachodził to ograniczenia technologiczne dla pamięci i mechanizmów które umożliwią poruszanie sie jednostki.

Co do programowania i mózgu robota to naprawde na chwile obecną jest mały problem... Przykład niedawno na rynek weszły procesory z podwójnym rdzeniem, cacko prawda ? Wcale nie bo na chwile obecną są gotowe pojedyńcze procesory 8 rdzeniowe o mocy obliczeniowej grubo ponad 10GHz, tak więc wpięcie 2 takich jednostek na płytę główną da nam zaledwie bagatela ponad 20GHz mocy obliczeniowej.

Co do pamięci masowych niestety jesteśmy w tej technologi zacofani, bo co to jest 2TB ? Dla robotów będzie potrzebne pewnie conajmniej 50 lub 100TB, obecnie wchodzi następna generacja pamięci tzw. pamięci nieulotne, gdy dojdziemy do 50TB prawdopodobnie będą to już dane zapisywane w kryształach :roll:

Co do serwo to do robotów napewno nie będzie wykorzystywane takie jak w automatyce przemysłowej z prostej przyczyny... jest ono powiedzmy upośledzone = nazwijmy to jedną płaszczyzną.

Dla tego sony opracowało nowoczesne inteligętne serwo mechanizmy które działają w 2 płaszczyznach (przykład zastosowania Qrio). Poza tym coraz bardziej rozwijają sie swego rodzaju sztuczne mięśnie, tak więc po co wracać do prymitywnego serwo mechanizmu który dużo zajmuje i nie jest tak wydajny jak jego następcy.

Rewolucja technologiczna nie nastąpi napewno w polsce tylko na całym świecie, i będzie to tak jak na początku z internetem czy też samym komputerem. Kto w latach 60 pomyślał by że w 2000r komputery będą mieć taką moc obliczeniową ? Nikt ! wyśmiali by takiego człowieka i powiedzieli że komputer nigdy nie będzie do domowego użytku. Kto w 1995 roku w polsce pomyślał by że internet będzie u nas tak popularny na chwile obecną ? Też nikt, wszyscy narzekali jak to jest źle i nie ma szans żeby w domu mieć 2Mb/s stałe łącze bo Telekomuna chamowała postęp internetu.

To samo dotyczy sie robotyki, już zaczynają sie pierwsze kroki tak jak i w komputerach lata 70 i wczesnych 80. Powoli do domów trafiają inteligętne zabawki (Aibo) Pewne jest że robotyka tak jak i komputery musi obrać odpowiednią drogę technologii i rozwinąć ją. W komputerach domowych technologia 32 bitowa zostaje powoli dopiero zmieniana przez 64 bitową (która była już dostępna w 91r w stacjach roboczych SUN)

Tak więc musimy sie nastawić pozytywnie a nie jak w czasach złotej ery myśleć że wszystko co mogło być wymyślone już wymyśliliśmy :)
autor: agrafek
12 lis 2006, 15:49
Forum: Roboty
Temat: jak wygląda robot za 15 lat
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 7988

Zapewne era bardzo inteligentnych robotów czeka nas już wkrótce ponieważ izraelska firma AISEEK LTD przedstawiła pierwszy na świecie procesor IPU (Inteligence Procesor Unit). Początkowo ma być on zastosowany w grach ale moim zdaniem nie będzie problemem z zastosowaniem go w robotach. Od kilku miesięcy na rynku znajduje się również wspaniałe urządzenie do komputera firmy AGEIA tzw PPU czyli procesor fizyki PhysiX.

Co do AISEEK IPU, widziałem układ w akcji i brak mi słów... wreszcie komputery zaczną same myśleć a nie posługiwać sie skryptami. http://www.aiseek.com/index.html

Wróć do „jak wygląda robot za 15 lat”