Znaleziono 2 wyniki

autor: luckyluke88
12 mar 2020, 07:42
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Dobór mocy silnika do przekładni
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1902

Re: Dobór mocy silnika do przekładni

@Areo84 Dziękuję za pomoc.
Co do stołu też mam trochę wątpliwości ale to nie moja zachcianka ;) Ja tylko pomagam w projekcie. Jak uda się go zrobić to podrzucę zdjęcia w tym wątku :)
autor: luckyluke88
11 mar 2020, 09:40
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: Dobór mocy silnika do przekładni
Odpowiedzi: 7
Odsłony: 1902

Dobór mocy silnika do przekładni

Cześć,
do wykonania mam stół (schemat w załączniku), który ma się poruszać od dołu do góry za pomocą 4 śrub trapezowych umieszczonych na rogach. Masa maksymalna to 1000 kg. Chociaż wątpię, żeby kiedykolwiek tyle było potrzebne. I teraz prosiłbym o pomoc w omówieniu koncepcji oraz obliczeniach.
Zakładam, że na każdej śrubie na górze jest założone koło do pasa zębatego 8M-30 fi d= 200 mm. Wszystkie koła będą spięte jednym pasem plus na jednej z śrub będzie założony bezpośrednio silnik z przekładnią. I stąd pojawia się moje pytanie o jakiej mocy przekładnie z silnikiem dobrać.
Próbowałem robić obliczenia tylko nie wiem czy wyszły mi dobre wyniki. Także prosiłbym o sprawdzenie i ewentualnie korektę.

Waga stołu z detalem max 1000 kg czyli 9810 N.
Czyli na każdą śrubę działa siła około 2453 N
Czyli moment M1 jaki powstaje na śrubie to FxP (skok śruby, śruba trapezowa 30x6) czyli mamy 2453x0,006 = 14,7 Nm. Początkowo myślałem w takim razie, że wystarczy dać moc silnika z przekładnią równą 4 razy wartość M1 czyli 58,8 Nm. Tylko jeżeli to jest spięte na kołach o średnicy 0,2 mm to pewnie będzie to działać niczym przekładnie i wystarczy mniejsza moc. kierując się zasadą M1 = M2
I dalej niestety nie wiem jak do tego się zabrać. Bo z proporcji tak na prawdę tylko mi wyjdzie, że przy takim ramieniu F będzie się równać 147 N. Czy ktoś mi może pomóc pójść z tym dalej ? Czy przekładnie z momentem 58,8 NM będzie wystarczająca tak jak wychodzi mi z obliczeń ?
A może żeby te siły miały inną wartość to silnik powinienem też połączyć pasem z pierwszym kołem. A dopiero później całość będzie szła na resztę ? Na jednej ze śrub byłby dwa koła zębate.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Wróć do „Dobór mocy silnika do przekładni”