Znaleziono 2 wyniki

autor: tuxcnc
04 lut 2025, 13:01
Forum: Modelarstwo
Temat: Źródło światła równoległego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 645

Re: Źródło światła równoległego

atom1477 pisze:
04 lut 2025, 12:45
Mylisz się. Tzn. takie diody też istnieją, ale nie jest tak że wszystkie białe diody są właśnie takie.
Równie popularne są diody niebieskie, z żółtym luminoforem. Luminoforem pokryty jest kryształek niebieskiej diody, a ta warstwa jest na tyle cienka że niewiele powiększa obszar kryształka. Świeci więc ciągle objętość równa mniej więcej objętości kryształka, a więc zupełnie tak samo jak w każdej normalnej monochromatycznej diodzie.
Oczywiście w diodach dużej mocy te kryształki są większe, albo może ich być kilka na dużej powierzchni, no ale tak samo by było i w diodach monochromatycznych. Więc ten argument się nie liczy.
Znowu nie potrafisz się powstrzymać...
To co napisałeś nie robi absolutnie żadnej różnicy jeśli chodzi o temat wątku, więc zarzucanie mi że się mylę nie ma żadnego sensu.
EOT
autor: tuxcnc
04 lut 2025, 12:38
Forum: Modelarstwo
Temat: Źródło światła równoległego
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 645

Re: Źródło światła równoległego

Zienek pisze:
04 lut 2025, 09:33
Oznacza to, że światło np. ze źródła typu LED, rozchodzące się jak wachlarz, czy ogon pawia trzeba uczesać tak, żeby było możliwie równoległe. Barwa światła - okolice 5500K. Ponad 100W.
Nic z tego nie będzie.
Biały LED nie tylko nie jest punktowym źródłem światła, ale jeszcze na dodatek to nie jest LED. Owszem, tam jest dioda świecąca, ale ultrafioletowa, zalana luminoforem, który jest źródłem światła widzialnego, świecąc w całej swojej objętości.
Oczywiście każde światło da się skupić, ale efekt będzie zapewne daleki od tego, czego oczekujesz.

Wróć do „Źródło światła równoległego”