Znaleziono 2 wyniki

autor: Malaxis
24 sie 2020, 21:38
Forum: WARSZTAT
Temat: Maksymalne obciążenie podzielnicy poziomej
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1007

Re: Maksymalne obciążenie podzielnicy poziomej

Dzięki za odpowiedzi i podesłanie konkretnych danych.

Rzeczywiście informacje z tabeli od kolegi Romana nie napawają optymizmem, wydawało mi się, że jednak nośności nominalne dla takich przyrządów będą trochę większe.

Mój tok myślowy był taki, że łożyskowanie w podzielnicy musi być przede wszystkim sztywne jeśli jest ona dedykowana do frezowania.
Zazwyczaj, aby osiągnąć sensowną sztywność węzły łożyskowe posiadają co najmniej kilkukrotnie większą nośność niż rzeczywiste siły które je obciążają (Przykładowo prowadnice liniowe we frezarkach czy bloki łożyskujące śruby kulowe).
Dodatkowo, często projektuje się tak, aby przy zadanym obciążeniu łożyska wytrzymały jakiś założoną ilość obrotów/czas. Zwiększenie tego obciążenia w pierwszej kolejności skutkuje zmniejszeniem żywotności ale nie koniecznie musi doprowadzić do natychmiastowego zniszczenia łożysk.

W mojej aplikacji będę potrzebował w jeden dzień obrócić detalem dosłownie dwa-trzy razy w przeciągu 8 godzin, tylko tyle podzielnica musi wytrzymać. Trochę sobie zamknąłem drogę odwrotu, bo dzisiaj takową zakupiłem w wersji wymiarowej 250. Niedługo zdam relację, czy dała radę.

Obrazek
autor: Malaxis
23 sie 2020, 20:32
Forum: WARSZTAT
Temat: Maksymalne obciążenie podzielnicy poziomej
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1007

Maksymalne obciążenie podzielnicy poziomej

Muszę na szybko zaprojektować i wykonać stół który będzie umożliwiał na w miarę łatwe obracanie detalem o masie przekraczającej 800kg.
Z racji, że na całość mam tylko 3 dni, jako element obrotowy chciałbym zastosować podzielnicę frezarską (Cenowo to też jedna z lepszych opcji).

Zastanawiam się tylko, czy standardowa podzielnica, powiedzmy 250"tka będzie w stanie przyjąć takie obciążenie, niestety jak do tej pory nie znalazłem żadnej informacji na temat obciążalności podzielnic. Środek ciężkości będzie w środku obrotu oraz na stół nie będą działać żadne dodatkowe siły zewnętrzne. Podzielnica będzie musiała wykonać dosłownie dwa-trzy obroty a całkowity okres użytkowania to około 8h.

Może ktoś wie, czy to ma prawo się udać?
W moim mniemaniu tak, natomiast nie mam żadnego marginesu na błąd i czułbym się pewniej, gdyby mnie ktoś upewnił.

Obrazek

Wróć do „Maksymalne obciążenie podzielnicy poziomej”