A może jednak rozważyć budowe maszyny typu Solidscape?
Wielu ma własne maszyny 3d - ja też taką popełniłem. W mojej konstrukcji problemem jest sztywność – wada użycia tanich prowadniczek szufladowych.
Gdyby tylko udało się zrobić dyszę...
Ponieważ temat mnie interesuje to sporo czasu spędziłem na dumaniu.
Mam kilka pomysłów:
1. Dysza z palnika a wewnątrz membrana z cewką i magnesem do wyrzutu wosku.
2. j.w, ale wykorzystując membrane piezoelektryczną. Niestety pomimo prostoty testy wypadły niepomyślnie. Zbyt mała zmiana objętości pod wpływem odkształcenia nie dała wyrzutu kropli.
3. Dysza z igły lekarskiej (np: fi 0.3) z drucikiem wewnątrz. Drucik (np igła z drukarki) wewnętrz igły byłby popychany przez cewkę i wosk znajdujący się na końcy igły byłby wyrzucany. Zjawisko włoskowatości uzupełnia wosk na końcu igły. Zaletą tej metody byłaby precyzja odmierzania kropli – ilość ściśle zależy od skolu drucika.
4. ... proszę o następne pomysły ...
Jeszcze drobny szczegól – jak zadbać o to aby warstwy modelu były identycznej grubości. Pomysły:
1. Jak w oryginale – wałek zbierający – może być umieszczony razem z dyszą w osi Z. Ponieważ odległość dyszy od powieszchni modelu woskowego jest stosunkowo duża to nie powinny sobie przeszkadzać. Wystarczy na czas frezowania opuścić troche mechanizm tak aby zbierał górną warstwę.
2. Opracować taki system dozowania wosku aby zależność ilości wyplutego wosku od odległości ostatniej warstwy od dyszy była odwrotna: im bliżej dyszy tym mniej wypluwane jest wosku. W ten sposób można się spodziewać samoregulacji grubości warstw i dokładności na poziomie połowy grubości warstwy. Nie znam takiej metody – pomysł teoretyczny.
3. Można również mierzyć odległość górnej warstwy od dyszy – i na podstawie takiego pomiaru regulować wielkość kropli (albo prościej wypluć ją lub nie). Niestety, nie znam sensownej metody pomiaru odległości w takich warunkach.
4. Zagwarantować idealnie stałą objętość wypluwanej kropli. Chociaż w praktyce nie do wykonania, to można próbować przy płaskich i cienkich modelach. W zasadzie od tego można zacząć budowe takiej maszyny – założyć że warstwy są idealne.
Większość frezarek CNC ma napęd śrubowy -> z tego wynika, że szybkość drukowania takiej maszyny będzie porażająca

Może jestem marzycielem... a może mam za dużo wolnego czasu.
Pozdrawiam wszystkich.