Znaleziono 4 wyniki

autor: ASOR
28 paź 2015, 20:02
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2012

Przeczytaj mój wcześniejszy post o wymiarowaniu, jest tam opisane jak się do tego zabierać. Uwagi do Twojego rysunku:

- Podstawowy sposób wymiarowania to wymiarowania od baz. Przyjęłaś bazy na dole i z prawej, więc należy się tego konsekwentnie trzymać. Zatem położenie pionowe górnego otworu od dolnej krawędzi..

- Średnice otworów wymiarujesz na przekrojach.

- Brakuje poziomego położenia górnego otworu.

- Brakuje promienia łuku oraz szerokości prawego końca detalu.

- Brakuje całkowitej szerokości detalu.

- Brakuje głębokości nacięcia. Nacięcie zwymiarował bym do osi i podał jego szerokość a nie średnicę łuku.

- Brakuje wymiaru pozycjonującego uskok w wybraniu.

- Detal ma jeszcze wybranie widoczne na brakującym rzucie z góry. Trzeba je pokazać i zwymiarować.

- Ponieważ podana jest pozycja górnego otworu i promień zaokrąglenia, więc pionowy gabaryt jest nadmiarowy. Można ten wymiar podać w nawiasie - jako informację dla wykonawcy jakiej wielkości materiał jest potrzebny.

Wymiary powstawiałem tam gdzie było miejsce. Trzeba je oczywiście uporządkować i ustwić tak, żeby się nie przecinały.
autor: ASOR
26 paź 2015, 21:49
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2012

Precinasz poprostu płaszczyzną łamaną przechodzącą przez górny i dolny otwór. Dzięki temu na jednym przekroju, rzutowanym w normalnym kierunku masz pokazane oba otwory. Zwróć uwagę na punkt 1 w którym krawędź otworu spotyka się ze ścianą wybrania, 2 będący najniższym punktem wybrania i leżący na granicy kreskowania i 3 na widocznej w tle części wybrania.

Co do półwidoku to w zasadzie nie jest on konieczny, ale jeżeli jest takie życzenie, to na górnej połowie widoku z góry można pokazać część przeicętą płaszczyzną poziomą przechodzącą przez dolny otwór i oś nacięcie w kształcie „U”.
autor: ASOR
25 paź 2015, 22:43
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2012

Oba sposoby są OK. Osobiście wybrał bym rozwiązanie 2, bo nie zaciemnia wymiarowania łukowego wycięcia.
autor: ASOR
25 paź 2015, 13:16
Forum: Rysunek techniczny
Temat: Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 2012

Rysunek można zrobić na wiele sposobów, zwymiarować na jeszcze więcej i pewnie każade z tych rozwiązań można skrytykować albo obronić. Pokażę Ci podejście, które moim zdaniem jest stosunkowo proste do zrozumienia i bardzo ułatwia rysowanie. Ale trzeba pamiętać, że rysunek, a szcególnie sposób jego wymiarowania zależą od funkcji i sposobu wykonania części.
Przy tego rodzaju ćwiczeniach najlepiej sobie wypbrazić, że część ma być wykonana ręcznie najprostszymi metodami ślusarskimi - piłka do metalu pilnik, przecinak, wiertarka stołowa. I rysunek ma pozwolić ślusarzowi łatwo wykonać ten detal. Czyli trzeba zacząć od zwymiarowania podstawowego kształtu, a następnie pokazać wszystkie dodatkowe jego modyfikacje.

W Twoim przypadku część jest prostopadłościanem, który ma kilka ścięć oraz jeden otwór. Czyli po pierwsze musisz podać wymiary a,b i m stanąwiące wymiary tego prostopadłościanu. W takim prostopadłościanie należy wykonać skośne ścięcie zwymiarowanie wymiarem c i wykonać wybranie o głębokości d aż do wymiaru e.

Następnie należy wykonać łukowe wycięcie - łuk zaczyna się na wymiarze f a kończy na g i ma promień h.

Kolejna operacja to wykonanie wzdłużnych wycięć o wymiarach i,j oraz i,k.

Ostatnia rzecz to wykonanie otworu o średnicy n i położeniu określonym przez wymiary l i n. Zdublowałem przez pomyłkę literki - oczywiście średnica otworu i jego pionowe położenie to inne "n".

Zwróć uwagę, że wszystkie wymiary podane są od stałych baz. Wyjątek stanowy wymiar wybrania k - założyłem że istotna jest szerokość wybrania a nie jego położenie. Trzeci rzut ( z góry) nie jest tak naprawdę konieczny - można zrobić wyrwanie na rzucie głównym i tam zwymiarować średnicę otworu (lepiej pdawać średnice otworów na przekrojach niż na rzutach czołowych).

Wróć do „Rysunek wykonawczy + wymiarowanie- zadanie”