Znaleziono 12 wyników

autor: upanie
10 paź 2017, 21:45
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Wierzyć to można w Boga a układy impulsowe to się rozumie :razz:
Nie muszę w to wierzyć bo wiem dokładnie jak to działa.
Nie będę się więcej sprzeczał bo się nie rozumiemy. Ty ciągle o stopniu mocy a ja pisałem przecież o sterowaniu. To już dosyć skomplikowany układ elektroniczny i nie będzie pracował
prawidłowo przy zbyt niskim napięciu zasilania. Jak również jest zbudowany z bardzo małych tranzystorów, które cholernie łatwo uszkodzić na różne sposoby.

A ciepło wydzielane w tranzystorze jest baaardzo mocno związana z prądem :wink:
Koniec, już nie piszę na ten temat.
Teraz właśnie rozkręciłem nowo zakupione sterowniki TB6600 żeby właśnie obalić wiarę ludzi w sprzedawców. Napiszę w innym wątku.
autor: upanie
10 paź 2017, 09:47
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

https://www.tme.eu/pl/Document/dcd4714e ... R30-31.pdf
Tabelka "limiting values". Maksymalny prąd ID. Masz przykład tranzystora, który nie wytrzyma 300mA kiedy mu otworzysz kanał i puścisz przez niego ten prąd.
Tranzystory w elektronice zawartej w sterowniku mają jeszcze węższe kanały i ich prąd maks. w wielu przypadkach jest jeszcze mniejszy. Co prawda one nie biorą udziału w ścieżkach wysokoprądowych ale wystarczy, że będzie on realizował inwerter wraz z kolegą P-MOS i oba się otworzą. A kto wie co im do głowy przyjdzie bo nie są zasilone prawidłowo. A nie są bo minimalne napięcie zasilana tego sterownika to 8V. Jak dasz 3 to pewnie układ będzie w krzakach i cholera wie co się będzie działo. No chyba, że ma wbudowany brown out detector. Nie wiem czy mają.
Inna sprawa to jaką rezystancję kanału mają takie tranzystorki. Jak dużą to nawet 10mA nie popłynie i nic się nie stanie. Zwłaszcza, że w przykładowym tranzystorze oba nie mogą się otworzyć w pełni.
Jest dużo niewiadomych. Na wszelki wypadek nie ma co kusić losu.

[ Dodano: 2017-10-10, 09:50 ]
Poza tym dajmy se siana. Siebie pewnie nie przekonamy a innym narobimy jeszcze większego mętliku.
[youtube][/youtube]
:mrgreen:
autor: upanie
10 paź 2017, 06:34
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Ja dalej nie kumam po co kręcić ręcznie. Tym bardziej korbkami. Mi się zdecydowanie wygodniej i precyzyjniej ustawia z programu sterującego. No ale jak jest ochota to i pies kota wyłomota :mrgreen:
I dalej twierdzę, że nawet tak "małe" napięcie jak 7V, i mniejsze, może bez problemu uszkodzić półprzewodnik, który nie jest wprowadzony w jego "normalny" tryb pracy. Jako że elektronika nie jest prawidłowo zasilona, bo nie jest zasilona wcale, to nie wiadomo jak się będą rozpływały prądy po układzie przychodzące od silnika. Odwrotnie spolaryzowane złącze półprzewodnikowe może się naprawdę łatwo rozwalić. 300mA może usmażyć bez problemu nie jeden tranzystor czy diodę.
autor: upanie
09 paź 2017, 08:03
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Back EMF istnieje i może być niebezpieczne w przypadku słabo zaprojektowanego drivera.
Jednak tak jak pisałem w innym temacie to nie jest zjawisko, z którym nie można sobie poradzić na etapie budowy sterownika więc te niestworzone teorie o potężnych kondensatorach,które to mają w cudowny sposób uratować sterowniki są mocno przesadzone. Mnóstwo ludzi wykorzystuje zasilacze impulsowe bez żadnych cudownych kondensatorów i nic się nie dzieje. Ja też mam, działa i jestem zadowolony. Nie chcę żadnego potężnego trafa i potężnych kondensatorów. Inna sprawa, że ludzie się pchają w niebezpieczny już dla sterownika zakres napięć i podwyższenie tego napięcia nawet o 1V może spowodować trwałe jego uszkodzenie.
Inna sprawa to to, że Twój eksperyment bada i potwierdza tylko tyle, że silnik krokowy to nie prądnica. To nie jest to zjawisko, które występuje podczas normalnej pracy silnika krokowego np. we frezarce.
Cały temat jest bardziej skomplikowany ale nie wiem po kiego grzyba ludzie od frezarek, ploterów czy tokarek tak się nim podniecają. To jest zadanie dla projektantów sterowników. Gdyby to BackEMF było takie straszne to nic by nie działało bo to cholerstwo występuje w każdym silniku.
Jeszcze inna sprawa, że jak chcesz to sprawdzić co się tam na prawdę dzieje i zmierzyć to woltomierzem tego nie zrobisz a oscyloskopem. Miernik uśrednia pomiar nie pokazując istotnych, krótkotrwałych zmian napięcia.
Inna sprawa to zasilanie sterownika z silnika. Owszem, średnie napięcie jest małe ale występują "szpile" a poza tym cały sterownik nie zasilony nie pracuje w stosownym dla siebie punkcie pracy. W związku z tym nie ma co ryzykować kręcenia silnikami przy odłączonym zasilaniu. Już nie wspominając o tym, że za cholerę nie widzę takiej potrzeby.
autor: upanie
07 paź 2017, 11:47
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Dlatego podanie przez Ciebie granicy tego sterownika 42V DC , że więcej wyrządza krzywydę mu to jakoś nie ma się do teorii obliczeń doboru zasilania .
Sobie przeczytaj jak nie wierzysz : https://www.ebmia.pl/plik...ac_zasilacz.pdf
Teoria doboru zasilania powiadasz. No to masz z tamtąd cytat:
Napięcie zasilania powinno być mniejsze o ok 5-10% od napięcia znamionowego
sterowników,
A czytałeś kartę katalogową układu TB6600? Jest tam wyraźnie napisane, że maksymalne napięcie zasilające sterownik w trakcie normalnej pracy to 42V. To jest to napięcie znamionowe. Co w tym jest niezrozumiałego?
Skoro zależy Ci tak na 1.2V to dlaczego chcesz zastosować zasilacz oparty na trafo? Z takiego zasilacza napięcie będzie Ci się zmieniać o wiele bardziej niż te 1.2V.
Nie możesz dać napięcia większego niż 42V w stanie spoczynku a to znaczy, że jak sterowniki ruszą do boju to napięcie może spaść nawet o kilka V - spadek ten zależy od transformatora.
autor: upanie
07 paź 2017, 02:36
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Czy na prawdę myślisz, że uzyskasz jakąś znaczącą różnicę w dynamice dając 1,2V więcej? Po co tak żyłować?
autor: upanie
07 paź 2017, 00:43
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Kręcąc silnik łapką jesteś w stanie wygenerować napięcie. I już. Czy duże czy małe to zobacz na sterownikach. Zaczynają świecić diody na sterownikach a nawet na kontrolerze. To nie jest normalny tryb pracy sterownika. Zasilanie idzie od du** strony, układ pracuje w niekontrolowany i nienaturalny dla niego sposób. Tranzystory są spolaryzowane w odwrotnym kierunku. Jednym słowem tak być nie powinno.
Czy coś się od tego uszkodzi? Raz tak a raz nie. Pytanie tylko po co tak robić?
Czy SEM wygenerowane przez takie kręcenie jest małe? Popatrz na to:
autor: upanie
06 paź 2017, 06:37
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Mam dokładnie takie sterowniki. No przynajmniej zewnętrznie tak wygląda :mrgreen:
45V to za dużo. Wszędzie kłamią, że sterowniki te są do 50V bo te 50V to "absolute maximum rating". Maksymalna wartość napięcia zasilania dla normalnych warunków pracy to 42V. Ja tak mam i jeszcze nic się nie stało. Maszynka jest na paskach i zapiernicza 20m/s i przy dynamicznych nawrotach nic się jeszcze nie stało. Fakt, że masa jeżdżąca to kilka kilogramów. Mam zasilacz impulsowy a nie trafo z mostkiem i kondziem. Zasilacz to 48V z potencjometrem, którym można zejść do 40V. Jak napisałem ja mam 42V.
mam też takie: http://allegro.pl/sterownik-z-tb6600-z- ... 30419.html
Padają jak muchy.
Dwie duże, rzucające się wo czy różnice to sposób ustawiania prądu i diody na wyjściu sterownika. Ten drugi, który ja pokazałem nie ma diodek (i pewnie dlatego szybki bum) i ustawianie prądu ma potencjometrem. Potencjometr z kolei daje dwa problemy. Jede to taki, że nie wiesz jaki prąd ustawiasz i trzeba robić sztuczki żeby się dowiedzieć a drugi to taki, że te potencjometry są dziadowskiej jakości i się pusją szybko czego efektem jest alarm na sterowniku. Z jednym tak miałem, że cały czas miałem alarm i myślałem, że scalak się uwalił ale przez przypadek znalazłem w necie informacje o takim przypadku i to było to. wystarczyło docisnąć i pokręcić i ożyło. Nie na długo :mrgreen:

Co do samego prądu to nie trzeba od razu maksa ustawiać. Dobrze to dobrać doświadczalnie. Zaobserwowałem fakt, że za duży prąd nie pozwala uzyskać dobrej dynamiki. Może coś pochrzaniłem ale tak to u mnie wygląda. Jeszcze się tym pobawię.
autor: upanie
05 paź 2017, 22:32
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Zasadniczo tak bo im wyższa energia zgromadzona w uzwojeniach tym trudniej ją przezwyciężyć.
Co do korbek to jak chcesz to kręć tylko nie mam pojęcia po co. Do ustawiania maszyny służy program sterujący.
Jak kręcisz silnikiem to on się staje prądnicą i wali napięciem na sterowniki. W zależności od konstrukcji sterownika może być bum albo nie.
Korbki są zbędne.
autor: upanie
05 paź 2017, 09:43
Forum: CNC podstawy
Temat: Jaki silnik krokowy wybrać
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4844

Właściwie to w ogóle nie wolno kręcić silnikiem bo można rozwalić sterownik.
Pozycjonuje się programem sterującym. Tryb jog czy jak go tam zwał.
Co do silników to pewnie charakterystyka nie jest dokładnie taka sama. Zapytaj sprzedającego czy ma takowe.
Nie wiem jednak czy przy tak małych różnicach indukcyjności powinieneś się tym przejmować.
Inna sprawa czy 4NM Ci są potrzebne. 3.1 to już bardzo mocny silnik.

Wróć do „Jaki silnik krokowy wybrać”