Proponuję zainstalować u siebie chociaż jeden kolektor (nie musi być próżniowy, starczy zwykły płaski), w czerwcu odłączyć z zasilania pompę obiegową i posłuchać co się dzieje w panelu. Glikol ma temperaturę wrzenia 198°C jakby co.pitsa pisze:Na stare wyliczenia i ekstremalne przypadki ("woda się zagotowuje") nie ma co zwracać uwagi.![]()
Kolektory słoneczne są niskotemperaturowym źródłem ciepła, więc taki tryb pracy (wysoka temperatura na wyjściu) spowoduje, że uzysk energii z całej instalacji będzie niewielki. Dlatego instalacje projektuje się tak aby temperatura na wyjściu paneli była stosunkowo nieduża - zapewnia to pompa obiegowa i sterownik. Oczywiście zagotowanie wody (no nie mówimy znowu o bulgocząej kipieli, ale tak 90-95°C) nie jest ani ekstremalnym przypadkiem ani nawet wielkim problemem (w szczycie sezonu), chociaż wymagałoby albo specyficznego dostrojenia układu regulacji albo wykonaniu układu samoregulującego się (czyli z obiegiem grawitacyjnym). Doskonale skąd inąd obrazuje jaka moc jest tak naprawdę ukryta w energii słonecznej.
W klasycznym układzie (czyli pompa + sterownik) zasilanie grzejników z kolektorów nie będzie miało większego sensu (grzejniki potrzebują wysokiej temperatury na wejściu). Podobnie CWU będzie tak naprawdę dobrze nagrzana tylko w szczycie sezonu. Instalację taką najlepiej wykorzystać jako wspomaganie właściwego źródła ciepła bądź np. zasilanie ogrzewania podłogowego (niska temperatura na wejściu).
Co do aktualności wyliczeń - metoda Czochralskiego jeszcze nie prędko będzie w zasięgu przeciętnego przedsiębiorcy - a zrobienie dobrego kolekora jak najbardziej - co się niestety przekłada na to, że wykorzystywanie paneli fotowoltaicznych jako źródła energii jest i długo będzie kompletną mrzonką.
@Agent - Panele fotowoltaiczne niestety nie są wieczne - dotyczy to zwłaszcza paneli polikrystalicznych - niejednorodna struktura materiału powoduje nierównomierny rozkład potencjałów w ogniwie a w konsekwencji tego przepływ prądu wstecznego, nagrzewanie się i powolną degradację półprzewodnika. Podobnie w przypadku "hot-spotów" (zabrudzenia) Także niestety nie jest to instalacja bezserwisowa ani długowieczna.