Znaleziono 2 wyniki

autor: IMPULS3
08 paź 2014, 21:09
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka 16K25
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1871

Areo84 pisze:Dlatego się trochę zdziwiłem że kolega pisze że pracuje na tokarkach które mają ten luz sięgający 0,1mm i jest dobrze.
Troszkę żle to opisałem, :) chodzi o luz mierzony przez dzwignię powiedzmy 100/900 mm a nie rurkę włożoną tylko w uchwyt i naciśnięciu samą ręką.

Ja mam troszkę inne podejście do owego luzu, bo dla mnie ważne jest jak tokarka toczy, czy się grzeją łożyska, dokładność i powierzchnia a mniej ważne to co pisze w ksiązkach. Bardzo łatwo jest skasować luz niemalże do zera, ale spore ryzyko ze jak przedobrzymy to można zepsuć łożysko a niewiele przez to zyskać. Dlatego jak tokarka trzyma parametry zgodne z tym czego od niej oczekuję to nie dotykam jej dopóki nic się nie zacznie złego dziać. tak jak i przez forum trudno ocenić choćby sztywność podczas przecinania bo to wiele parametrów a nie tylko samo wrzeciono.
autor: IMPULS3
07 paź 2014, 18:30
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka 16K25
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 1871

kyjo pisze:Po podważeniu rurką uchwytu i przyłożeniu czujnika zegarowego luz jest ok 0,05 mm, ciężko jest zamocować detal tak aby w miarę nie biło a o toczeniu w 2 zamocowaniach można zapomnieć...
Po pierwsze to zostaw w spokoju wrzeciono bo jak wymiar i sztywność jest OK to nie ma co grzebać, bo jak nie masz doświadczenia to popsujesz łożyska i tyle.
Na 4 tokarki jakie mam okazję użytkować to jak kiedyś sprawdziłem luz przez rurke to spokojnie mogłem dociągnąć i do 0.1mm ( w tym jedna praktycznie nowa) a pomimo tego spokojnie w setce tokarki pracują.

A po drugie to Ty masz problem z biciem uchwytu/szczęk i to sprawdz, przynajmniej tak to wynika z opisu. :)

Wróć do „Tokarka 16K25”