Znaleziono 3 wyniki

autor: cube000
20 lut 2014, 23:38
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Projekt optoizolacji LPT z buforami i przerzutnikami
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 4252

bmajkut pisze:Przeczytałem jeszcze raz notę układu 6N137 i znalazłem tam zapis:
"Detector Io - output current = max 50mA"
Czy to oznacza, że maksymalnie mogę z wyjścia transoptora ciągnąć taki prąd? Jeśli tak to faktycznie bufory są zbędne.
Raczej interpretował bym to jako maksymalny prąd jaki może płynąć między Vo a GND. Znaczy się podciągasz Vo do VCC (+5V) rezystorem min. 100R. W przypadku gdy na wejściu pojawi się stan wysoki, to przez tranzystor i rezystor przepłynie prąd, od VCC do GND, ograniczony do 50mA.
autor: cube000
15 lut 2014, 18:15
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Projekt optoizolacji LPT z buforami i przerzutnikami
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 4252

Przejrzałem sobie takie dokumenty:
http://www.ti.com/lit/an/scla007a/scla007a.pdf
http://www.nxp.com/documents/user_manua ... _GUIDE.pdf

- dodałem po jednym ceramicznym 22nF przy każdym 7414
- wejście jednej nieużywanej bramki podłączyłem do masy

Co do domowego wykonania to nie mam stresu. Płytki robiłem już wielokrotnie i wielkości padów oraz odstęp izolacji jest wystarczający, do bezproblemowego wykonania termotransferem. Mimo to zwiększyłem jeszcze izolację z 24 do 40mil.

Co do oblewania masą - pilnuje aby nie było niepodłączonych pól miedzi, zresztą, odznaczona opcja "orphans" we właściwościach poligonów powoduje że takowe się nie pojawiają. Pola masy mogę zastąpić ścieżkami, to tylko chwila dodatkowej roboty. Ale, aby utrzymać płytkę na w miarę prostym poziomie i tak musiałbym połączyć katody diod transoptorów "pod" nimi, więc ścieżki mas również były by w miarę blisko siebie. Teraz szczelina wynosi ok 130mil~=3mm. Myślę że nawet takie rozwiązanie jak doklejenie prostopadłego paska laminatu, w szczelinie między masami, szerokiego na te 10mm spowoduje że odległość "powietrzna" między masami zwiększy się znacznie powyżej 10mm.

USB służy do podciągnięcia wejść do +5V (porty 10-13, 15). Zastosowałem je dlatego, że nie znalazłem jednoznacznej informacji, czy w programie sterującym (linuxcnc/mach) można wejścia programowo ustawić w stanie wysokim. Wtedy oczywiście dodatkowe zasilanie jest zbędne. Znalazłem informację że niektóre nowsze płyty główne mają taką możliwość (pullupy są wbudowane), ale starsze mogą tego nie mieć. Nie jestem tego pewien więc dodałem możliwość zasilenia z usb, z której przecież można nie korzystać. Bo podciąganie wejść za pomocą, wspomnianego wcześniej, dodatkowego małego zasilacza (lub przetwornicy impulsowej 5V), mija się chyba z celem - nie po to izoluje się lpt od elementów wykonawczych, aby podpinać do niego to samo zasilanie co zasilanie logiki sterowników?
autor: cube000
14 lut 2014, 16:37
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Projekt optoizolacji LPT z buforami i przerzutnikami
Odpowiedzi: 32
Odsłony: 4252

Mógłby mi któryś z kolegów powiedzieć w jakim celu na wejściach stosuje się dodatkowe bramki odwracające? Na cuteminds autor użył 74xx04; płytka ottopa używa 74xx00. Układ 7404 to odwraca sygnał. 7400, przy takim podłączeniu jak u ottopa, również odwraca sygnał. Poza tym czy mają jeszcze jakąś funkcję? Bufor prądowy?
Czy na wejściu można użyć 7414, czyli odwracającego układu z histerezą?

Przy okazji, zaprojektowałem sobie taką płytkę z optoizolacją; 5V podciągające wejścia jest brane z usb, 5V do zasilenia wyjść będzie z oddzielnego małego transformatora + mostek. Także sterowniki będą całkowicie oddzielone od PC. Może ktoś rzucić okiem czy jest ok? Mogę się podzielić plikami Eagle'a 6.5 do tej płytki. Jednowarstwowa + 6 zworek. 7404 i 7414 mają taki sam pinout, można je bez problemu podmienić, jeśli na wejściu nie powinno być histerezy.

https://www.dropbox.com/s/igx8uvp8niv3jxj/mainboard.pdf

Wróć do „Projekt optoizolacji LPT z buforami i przerzutnikami”