
[ Dodano: 2010-12-06, 19:36 ]
Dobra widzę po sobie, że się nie wyrobię. Proszę o kontakt priv w ramach pomocy (odpłat.)
Nagle wykładowca stwierdził, iż rysunek jest dobry... . Brak słów !Bri pisze:Lewa strona (na to wygląda z rysunku) nie jest poddawana żadnej obróbce. Wykuty element (albo odlany) toczony jest w jednym zamocowaniu na gotowo.
No chyba że rysunek robi nas w konia, i cały element należy wytoczyć z grubszego prętu (fi200 - ale odpadu będzie). Wtedy najpierw wykonywało by się lewą stronę - równanie czoła, toczenie fi150 - potem odcinało z prętu na określoną długość - obracało element w szczękach maszyny i toczyłoby się prawą stronę.
Bri pisze:Nawet tego nie musi robić, pewnie chodzi o zapis w rodzaju:surmacer pisze:Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.
-Kucie
-mocowanie "szerokim końcem"
-toczenie promienia r30 (pewnie kilka przejazdów)
-toczenie wymiaru fi62 i zwężenia fi55 (jw)
-wykonanie gwintu m60
-wykonanie rowka i faz
Kwestia tylko czy jakieś operacje dzielone są na zgrubne i dokładne itp. choć skoro nie ma żadnych tolerancji na toczenie.
Na pewno to nie jest żaden "specjalnie zły rysunek"
surmacer pisze:Nie bardzo rozumiem w czym jest problem. Detal na rysunku ma podaną technologie materiału wyjściowego, na rysunku widać które powierzchnie nie będą obrabiane (o dziwo czołowe - chropowatość z odkówki). Więcej, linią kreskową zaznaczony jest materiał wyjściowy do obróbki skrawaniemczarna23zg pisze:Witam.
Mowiąc łopatologicznie : dostałam rysunek techniczny wałka i mam go tak przerobic aby był on technologicznie możliwy do wykonania. Chodzi mi jedynie o podanie konkretnej literatury w której mogę znaleźć informacje o tym.
Z góry dziękuję.
Podana jest też chropowatość jaka ma być uzyskana w wyniku obróbki i wałek jak zauważyłem nie wymaga szlifowania.
Jedyne czego nie zaznaczono to metoda kucia i ew średnica podziału. Ponieważ nie widzę pochyleń należy domniemywać że podział matrycy jest w średnicy.
Co pozostaje? Dobrać prędkości skrawania (przeliczyć na prędkość wrzeciona) i posuwy i lość przejść i dobrać rodzaje narzędzi.
Za moich czasów projekt poszczególnych etapów (obróbka zgrubna, kształtowa, dokładna, naddatki na ob. cieplno chemiczną) nanosiło się na kolejnych arkuszach rysunkowych, zdejmując kolejne warstwy z materiału wyjściowego. Nie wiem jak to wygląda teraz.
rudolf26 pisze:Witam!
Jeśli technologia to tylko Meczysław Feld "Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn". Sporo rysunków technologicznych (odpowiednio zwymiarowanych) typowych części maszyn, dużo wiedzy z tego zakresu (łącznie z rozrysowanymi technologiami). Polecam! Na prv podeślę Ci linka do pdf skróconej wersji tej książki.
Pozdro!