Znaleziono 6 wyników

autor: KILLER_PL
21 sie 2012, 08:16
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

dobra koledzy udało mi się zrobić bazowanie na indeks według przepisu kolegi cizar, któremu dziękuje za za interesowanie i pomoc.

okazało się że jak skorzystamy z bazowania zawartego w pluginie to prędkość zjazdu z krańcówki jest o połowę mniejsza niż prędkość najazdu ustawionego w Homing/Limits, jest tak dla softu 1.350 w kolejnych softach jest to ponoć 25% tej prędkości(na razie nie testowałem)

Dla kogoś kto by w przyszłości miał podobny problem dodam że podany przepis jest kompletny dla driverów DELTY w wersji B2 i sterownika CSMIO V2.
Ja posiadam DELTE A2 i u mnie sygnał (OCZ Encoder Z pulse) jest na pinie 48.
CSMIO V1 nie posiada też wejść (-) a taki właśnie sygnał wychodzi z drivera dlatego do wystawienia sygnału użyliśmy dodatkowego opornika 1k.

[ Dodano: 2012-08-21, 22:05 ]
wtranżoliłem się koledze fresko w jego temat za co przepraszam i zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontynuacji w nowym temacie.

https://www.cnc.info.pl/topics45/modern ... t38990.htm
autor: KILLER_PL
20 sie 2012, 09:57
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

u mnie działa to jeszcze inaczej
mam napisanego mózga który uruchamiany jest przy pomocy sprzętowego klawisza wyprowadzonego na pulpit, MACH w ogóle nie bierze udziału w zerowaniu, po prostu mózg uruchamia wyjście w CSMIO które jest podłączone do wejścia drivera a driver jest tak ustawiany że jeśli pojawi się mu na tym wejściu sygnał to zaczyna swoją procedurę zerowania całkiem niezależną od MACHA, jedzie najpierw osią Z aż najedzie na krańcówkę która jest podłączona też do drivera jak ona zadziała to driver zwalnia i z powrotem zjeżdża z krańcówki, po zjechaniu pierwszy napotkany sygnał TOP wystawia na wyjściu drivera sygnał potwierdzający zabazowanie osi Z ten sygnał z kolei podany jest na wejście CSMIO do którego przypisywałem różne komendy MACH i tylko opcja "Z Home Switch" powoduje że MACH zeruje swoją pozycje maszynową ale niestety nie zapala zielonej diody, dalej mózg działa tak że po zabazowaniu Z bazuje jednocześnie pozostałe osie.

[ Dodano: 2012-08-20, 10:12 ]
akurat ja mam wersje DELTY A2 która pomimo tego że większość ludzi nie wierzy ma 1 280 000 imp/obr ale i tak nie ma to znaczenia bo jak kolega cizar, mówi w driverach tych można zmienić ilość imp.,ja zmieniłem na 25000 co daje mi w MACHU rozdzielczość 0,0001 mm, ja jednak wole żeby maszyna miała jakąś równą rozdzielczość (brałem pod uwagę jeszcze 0,001 lub 0,00001), po drugie przy ponad 1mln imp maszyna działa strasznie wolno bo CSMIO może wysyłać max 4 MHz imp.
autor: KILLER_PL
19 sie 2012, 22:49
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

dokładnie tak robie w oembutton dodaje
REF X i oś zeruje pozycje maszynową ale nie zapala zielonej diody.

a jeśli chodzi o sposób zerowania na index opisany w instrukcji to miałem tak ustawione najpierw ale działało to przy prędkości 10 mm/obr o czym wcześniej pisałem.
autor: KILLER_PL
19 sie 2012, 21:47
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

dobra chłopcy sterowanie jest jakie jest ma swoje wady i zalety przede wszystkim trzeba się go nauczyć.
Widzę że jest za interesowanie tematem więc może przy okazji zamiast narzekać spróbujemy rozwiązać jakoś te problemy.

pomijamy na razie temat luzów bo ponoć w nowym sofcie będzie to dopisane do plugina.

z bazowaniem poradziłem sobie na razie tak:
okazało się że serva które kupiłem są naprawdę wypasione i mają w sobie własny tryb zerowania który zakłada 2 prędkości. napisałem muzga który uruchamia w servie tryb zerowania i maszyna pięknie się zeruje najpierw szybko najeżdża na krańcówka potem zjeżdża z niej powoli i zatrzymuje się na TOP kończąc wystawia na wyjściu sygnał który podłączyłem do CSMIO i pojawienie się tego sygnału włącza w machu funkcje REF X, REF Y, REF Z w zależności od osi która się akurat zeruje. Jednak MACH po otrzymaniu tego sygnału pomimo tego że ustawia 0 maszynowe nie zapala zielonej diody która się zapala w normalnym trybie zerowania. Skutkuje to tym że nie działają limity.
Niby z tym też sobie poradziłem bo limity można ustawić w servie ale jak puszcze program który wychodzi poza limity to maszyna jedzie aż najedzie na limit, silnik przestaje się kręcić a MACH jedzie dalej jakby wszystko było ok.

może ktoś z was wie jak zapalić tą zieloną diodę z muzga.
autor: KILLER_PL
19 sie 2012, 11:14
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

nie ma problemu nie obrażę się, wręcz dochodzę do takiego samego wniosku że trzeba zrobić własne sterowanie iw ogóle olać macha.

poza tym faktycznie nigdy nie miałem styczności z machem, zrobiłem tylko kiedyś (ok 8 lat temu) koledze OTTOP ploter do którego obsługi było używanych kilka programów (linux cnc itp) i w końcu MACH okazał się najlepszy dla kolegi OTTOP i tyle miałem styczności z machem.

ja tak samo jak FRESKO zabrałem się za modernizacje maszynki kompleksowo, wywaliłem wszystko, całą szafę wyczyściłem i zacząłem od nowa (nowe styczniki, przekaźniki, okablowanie itd.) i w zasadzie nie planowałem MACHA tylko SINUMERIKA 802 lub NCT 104 jeszcze zastanawiałem się nad PRO-NUM 640F ale w międzyczasie kupiłem maszynę na takim sterowaniu(zobaczyłem że polska myśl CNC umarła w latach 80), w międzyczasie od kolegów usłyszałem o CSMIO(same zachwyty super sterowanie lepsze od innych) i kupiłem, próbuje uruchomić ale ciągle znajduje jakieś ale.

Sama idea sterowania na zwykłym PC jest super, mówię to po kilku spotkaniach z Panami z SIEMENSA czy FANUCA którzy po awarii maszyny jak w końcu łaskawie dojadą(można czekać kilka tygodni) to można zejść na zawał po wystawieniu rachunku za kilka godz. pracy.

A co do tych 1280000 imp.
jak zabierałem się za modernizacje to chciałem kupić nowe silniki, prawie kupiłem silniki z AKCESORIA CNC z enokoderami 10000 imp/obr,ale podzwoniłem tu i tam i wszyscy doradzali mi że te silniki są marne że mam dołożyć i kupić SANYO-DENKI lub MITSUBISHI bo mają lepsze enkodery 160000 imp. itd..., no i trafiłem na DELTY.
autor: KILLER_PL
18 sie 2012, 12:18
Forum: Mach 2 / 3 / 4 (ArtSoft software)
Temat: przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 6278

kolego dziabi3,

ja też kupiłem sterownik CSMIO/IP-S i modernizuje frezarkę MAHO.

moje spostrzeżenia są dokładnie takie same jak kolegi "fresko".

Używam w firmie kilka maszyn na różnych sterowaniach(SINUMERIK 3, SINUMERIK 810, SINUMERIK 820, PRO-NUM, FANUC 21i, NCT 101) i w każdej z tych maszyn po wyzerowaniu jak idziemy na przerwę naciskamy grzyba bo po co serva mają zużywać prąd, w tokarkach naciśnięcie grzyba wyłącza też hydraulikę która dość mocno hałasuje i podczas pisania programu jest denerwująca. Pomimo tego gdy chcę uruchomić program nie muszę na nowo zerować maszyny, przekręcam tylko grzyba włączam serva i jadę z koksem.
Mało tego, nawet jak mam ochotę to mogę sobie pokręcić śrubą ręką przy wyłączonych servach i maszyna dalej pokazuje prawidłową pozycje.

Wszystko to dzięki sprzężeniu zwrotnemu z enkoderów lub liniałów pomiarowych którego w CSMIO/IP-S jednak brakuje.

nie było by sprawy gdybyśmy z kolegą "fresko" do modernizacji maszyn użyli silników krokowych, wtedy zerowanie po każdym resecie było by obowiązkowe, ba nawet profilaktycznie co 15 min było by wskazane, ale my wywaliliśmy kasę na porządne
serva AC które mają enkodery po 1280000 imp/obr i w zasadzie z tych enkoderów nie korzystamy, to prawie tak jakbym do budowy domu kupił sobie koparkę postawił na działce i kopał fundamenty łopatom.

z drugiej strony koledzy z CS-LAB wypuścili ostatnio wersję CSMIO/IP-A która ma sprzężenie zwrotne z enkoderów ale znowu może sterować tylko silnikami analogowo ±10V, super sprawa do modernizacji maszyny z padniętym sterowaniem i dobrymi silnikami.

Dodatkowo ja mam jeszcze kilka uwag od siebie, które powinny zostać zmienione w CSMIO:

1. samo zerowanie w programie MACH jest źle zrobione, tak jakby w ogóle nie zakładali bazowania na sygnał TOP z enkodera. Chodzi o to że jest dostępna tylko jedna prędkość zerowania i do tego zamiast wartości np. 100mm/min jest % max prędkości. wytłumaczę to na przykładzie.

minimalna dostępna prędkość zerowania to 1% prędkość max. silnika u mnie według DTR starego sterowania osie powinny mieć 3000 mm/min.

prędkość zerowania 3000 * 1% = 30 mm/min(strasznie wolno :mrgreen: ) w moim przypadku enkoder 1280000 imp/obr sygnał TOP jest tak krótkie że wejście w CSMIO go nie łapie

ustawiam mniejszą prędkość i w okolicach 1250 mm/min, czyli zerowanie 12,5 mm/min (wolno jak szlak :o ) CSMIO zaczyna łapać (ale jest to przypadek losowy raz łapie raz nie)

dopiero przy 1000 mm/min czyli 10 mm/min (w tedy myślę sobie to są jakieś jaja :oops: )łapie zawsze.

ale wtedy po pierwsze moja maszyna nie może jechać szybciej niż 1000 mm/min na G0 :lol: , po drugie jak zapomnę zjechać blisko krańcówki od której szuka TOPU to po włączeniu zerowania mogę iść na piwo.

I dlatego pewnie w pozostałych moich maszynach z firmowymi sterowaniami maszyna jedzie na krańcówkę z prędkością większą a potem zjeżdżają z niej bardzo wolno aż złapie TOP.

śmieszy mnie też tłumaczenie kolegów z CSLAB że zerowanie na samą krańcówkę (np czujnik ind.) jest wystarczające albo po co mi tyle imp/obr(mniej imp. dłuższy sygnał), że niby ja wydziwiam, bo tu wracamy znowu do koparki na działce.

2. luzy nawrotne w programie MACH działają prawidłowo tylko podczas wykonywania programów, ale w przypadku jechania maszyną z JOGA czy z klawiatury czy kółkiem nie uwzględnia luzów co powoduje rozjechanie wymiarów.

tu dostałem zapewnienie że w nowej wersji softu luzy zostaną dodane do configu plugina(pożyjemy zobaczymy).
zauważyłem że w historii zmian softu od V1.350 jest dodana korekcja luzu w pluginie ale nie wiem jak go tam wpisać.

Ale ogólnie pomimo tego że na dzień dzisiejszy jako posiadacz CSMIO czuję się bardziej betatesterem niż użytkownikiem, cieszę się że w ogóle ktoś w Polsce wziął się za stworzenie sterowania dostępnego dla wszystkich za przystępną cenę. Mam nadzieje że w najbliższym czasie większość problemów zostanie rozwiązanych.

Wróć do „przebudowa frezarki na sterowanie CSMIO/IP-S 6 osi”