Znaleziono 8 wyników

autor: kazek
24 sty 2010, 23:03
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

Trzeba wtedy stosować wielokrotne nadpróbkowanie, ale nikt tego nie robi.
To rozwiązanie co najwyżej się nadaje do zabezpieczenia nadprądowego.
Hmm czyli powiedzmy, ze bede mial w ukladzie 20kHz, wiec nie moge sobie probkowac napiecia powiedzmy dziesiec razy szybciej na rezystorach, zeby miec pomiar pradu?? Wobec tego jak mozna inaczej?
autor: kazek
24 sty 2010, 19:16
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

Witam ponownie.

Prace postepuja. Mam juz zrobiona plytke pod logike. Reszte postanowilem sobie odseparowac, zeby przy eksperymentach wymieniac tylko ewentualnie to co mi sie moze zjarac. Rysuje wlasnie plytke z mosfetami i zastanawiam sie, w ktorych dokladnie miejscach powinienem sobie wyprowadzic punkty pomiarowe. Wydaje mi sie, ze te ktore zaznaczylem powinny wystarczyc. Mam jednak pewne watpliwosci odnosnie punktow zaznaczonych pytajnikiem. Czy mge je bezposrednio sondowac oscyloskopem? czy przez jakis rezystor (10k?). Boje sie ze wzgledu powstajace napiecie na cewkach przy wylaczaniu.

Odnosnie pomiaru pradu. Postanowilem zastosowac do tego celu dwa rownolegle polaczone rezystory 50mOhm/2W/0.31V. Jezeli plynie 11A, to odlozy sie na nich 0.275V, a jezeli 1A, to 0.025V, co bedzie chyba nie trudne do dalszej obrobki. Ale przed podaniem na jakis wzm. op. wypadaloby sobie to chyba jeszcze jakos odfiltrowac??

Obrazek
autor: kazek
19 sty 2010, 22:55
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

dużym paśmie przenoszenia
to znaczy jakim?
powiedzmy na 25KHz tez juz nie bedzie?
autor: kazek
19 sty 2010, 22:19
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

Dzieki za powyzsze porady, wskazuje to na obeznanie z problemem, mam wrazenie, jakbyscie czytali w moich myslach ;].

jarekk->nie wiedzialem nawet, ze cos takiego jest. Szkoda tylko, ze do 5A (widzialem, ze tez i na wiecej, ale raczej w pl chbya sie nie da kupic). I nie bardz zeby ktos inny poza Allegro to produkowal.

cnc3d - wyglada na najprostsze rozwiazania, nie pomyslalem. Ale w sumie srednio mi to zalatwi problem bo w takim ukladzie bede musial miec gorne tranzystory typu P. No i chyba trzeba byloby jeszcze dolozyc tam jakis tranzystor(y), bo bramka powinna bys nie tylko szybko ladowana, ale i rozladowana.

Leoo -> dales mi ponowna wiare. Widzialem dzisiaj tez, i to nawet kilkukrotnie, IR2110. I jakos go odrzucilem (zreszta wiekszosc ukladow jest podobna). Wlasnie zamierzam sie wgryzc sie w note aplikacyjna, moze pokusze sie o jakas symulacje w spice, bo sa dostepne modele. No i chyba zaczne rysowac pierwsza wersje plytki.

No i oczywiscie na koniec posta pytanie, czy moze ktos posiada, widzial schemat takiego sterownika (wystarczy mi (mam nadzieje), sama czesc analogowa). Z tego co widze to nie za bardzo ludzie chwala sie takimi konstrukcjami, bo chyba temat nie jeszcze taki oklepany.

Tak wiec zabieram sie, zeby miec przynajmniej MOSFETY + drivery do nich, i wtedy zacznie sie mile (oby) programowanie.
autor: kazek
19 sty 2010, 20:13
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

Dzieki za wszystkie udzielone wskazowki. Sporo mi to juz rozjasnilo. To co chce zbudowac jest "wyciagarkopodobne", wiec mysle, ze przyklad jaki opisalem w pelni oddaje to co chce osiagnac. Wciaz czekam na silnik, mocno rozmyslam nad sterownikiem i chcialbym zaczac juz budowe, przynajmniej czesci analogowej.

Ponizej moze napredce sklecony szkic:
Obrazek

Mam kilka pytan, ale najwazniejsze jest pierwsze:
1)przegladnalem kilka not aplikacyjnych, zeby zobaczyc jak to jest robione, i jestem troche zmieszany. Otoz wydaje mi sie, ze dolne MOSFETY powinny byc typu N, a gorne typu P. Ale jednak widzialem, ze niektorzy daja wszystkie typu N. I tego wlasnie nie moge zrozumiec.

Tok mojego rozumowania jest nastepujacy:
Otwieramy jednoczenie jeden tranzystor gorny i jeden dolny (tak jak przedstawilem na tym dolnym rysunku). I co sie dzieje? Otoz w miare jak beda wzrastac obroty, wzrastac bedzie BEMF, co spowoduje spadek Ugs tranzystora M1 a w ostatecznosci jego zatkanie (no, moze sie nie zatka, bo jak Ugs bedzie spadac to bedzie spadac tez prad plynacy przez uzwojenia czyli spadnie tez bemf, co spowoduje, ze silnik osiagnie jakas predkosc, ale nie bedzie to jego max predkosc). Do tego dochodzi jeszcze spadek na uzwojeniach oczywiscie.
Czy popelnilem tu jakis blad w tym mysleniu? (na dolnym rysunku narysowalem tylko jedna cewke i bemf, ale powinno byc w sumie po dwie, jako ze naraz wlaczone sa dwa uzwojenia).

2)chcialbym mierzyc prad jaki plynie przez uklad, zeby moc zbadac na koncu sprawnosc calego ukladu. Jaki powinien byc ten rezystor? Wydaje mi sie, ze skoro plynie 11A, to przydaloby sie cos w okolicy 10mohm. Dla 11A rozpraszac sie bedzie na tym ponad 1W ;/. Widzialem takie do kupiena ale 5W - strasznie duze ;/. Jaki wzm. operacyjny do tego?

3)jezeli w internecie podawane sa parametry silnikow bldc, to podawane sa rowniez parametry typu Terminal Resistance czy Terminal Inductance. Mam tu mala watpliwosc, czy dobrze rozumiem. Sa to parametry podawane dla dwoch uzwojen na raz (tak jak bysmy podpieli sie miernikiem i chcieli to zmierzyc?).

Za wszelkie porady bede wdzieczny i prosze o wyrozumialosc, gdyz do tej pory to poza cyfrowke sie nie za bardzo wychylalem ;].
autor: kazek
17 sty 2010, 22:25
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

Ok, dzieki za te wskazowki, chociaz dalej nie wiem, jak to jest z tym przyspieszeniem. Musze to jeszcze sobie na powoli przetrawic. No chyba ze jeszcze ktos jakies uwagi w tym temacie, to bardzo bym prosil ;]
autor: kazek
17 sty 2010, 21:27
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

cnc3d - dzieki za odpowiedz. Potrzebuje wlasnie takiego lopatologicznego troche wyjasnienia ;]. Ale chcialbym sie jeszcze dopytac (choc moze powinienem sie z tym przespac bo robi mi sie metlik w glowie juz dzisiaj).
Mianowicie: jezeli silnik stoi (czyli ciezarek wisi w powietrzu), to znajac wage ciezarka i dlugosc ramienia, moge sobie policzyc, jaki moment jest mi potrzebny, i za pomoca pwm-a taki zaaplikowac (tzn. nie pozwolic, aby prad "urosl" mi za duzo, tzn. zastosowac takie czopowanie)?

Z tego co napisales niestety nie moge wywnioskowac, jak sterowac przyspieszeniem (wiem ze mozna, bo widzialem to w gotowych aplikacjach).

Czyli wynika z tego, zebym troszczyl sie jedynie o srednie napiecie (poprzez pwm), ktore to przelozy sie na predkosc (ta maksymalna)? I ze nie mam wplywu na moment?
autor: kazek
17 sty 2010, 20:22
Forum: Elektronika CNC
Temat: bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.
Odpowiedzi: 34
Odsłony: 4621

bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.

Witam.

Zabieram sie do zbudowania sterownika BLDC. Przez ostatni tydzien przegladnalem sporo materialow w Internecie, szczegolnie zwracajac uwage na noty aplikacyjne (np. z Microchipa czy Atmela - mozna znalezc cale rozwiazania, lacznie ze schematami). Im wiecej czytalem, tym wydawalo mi sie, ze wiecej wiem. Ale wyglada na to, ze im wiecej sie wie tym wiecej sie nie wie :). O co konkretnie mi chodzi?

Moze najpierw napisze, co chcialbym skonstruowac (na razie jako uklad testowy do przetestowania silnika). Chcialbym mianowicie na wal silnika nakrecic tarcze (bezposrednio albo przez przelozenie) i zawiesic na tym ciezar. Obrot walu bedzie powodowal wciaganie lub opuszczanie ciezaru. No i tu zaczely sie moje watpliwosci odnosnie mojego rozumienia BLDC (wiem, najlepiej poeksperymentowac i tak zrobie, ale najpierw chcialem sobie to dokladnie przemyslec).

Chcialbym jako stopni mocy uzyc klasycznego chyba rozwiazania, to znaczy dac po trzy MOSFETY N i P (silnika ma 3 uzwojenia), chce miec jakies sensory, na poczatek zaczne od czujnikow halla, potem moze cos dokladniejszego (zalezy mi bardzo na plynnej pracy silnika).

Tzn. wedlug jak np:


Moje pytania sa nastepujace (zahacza wlasciwie o podstawowa rzecz, ale na prawde nie moge tego pojac jakos). Mianowicie jak wiadomo, predkosc silnika zalezy od napiecia, a moment od pradu. Co jest kontrolowane przez wypelnienie PWMa w sterowniku jak powyzej?? W fazie startowej prad, a potem obroty? Czy mozna w takim razie niezaleznie kontrolowac RPM i moment sily? Od czego zalezy przyspieszenie (od pradu ktory przeklada sie na moment?). Powiedzmy ze za pomoca tej mojej wyciagarki chce podniesc metalowy bloczek z podlogi, ktory poczatkowo sobie tam spoczywa, a potem trzymac go nieruchomo nad podloga. W momencie, gdzy bloczek wisi nieruchomo w powietrzu rozumiem, ze mam zasilac tylko te uzwojenia, na ktorych skonczylem cykl, bez zadnego juz komutowania?

Tu nota z Microchipa, jak by ktos chcial zagladnac
http://ww1.microchip.com/downloads/en/a ... 00885a.pdf

Za wszelkie porady, chocby czesciowo naprowadzajace, bede bardzo wdzieczny.

Pozdrawiam

Wróć do „bldc - prosba o wytlumaczenie pewnej sprawy.”