Dziękuję za podpowiedz, szukałem jakiś śladów na polskich stronach, teraz znając "oficjalną" polską nazwę przyrządów, okazuje się że nawet wydaliśmy dwie pozycje(katalogi) na ten temat.grawer pisze: ↑22 wrz 2019, 22:22Pamiętam to oprzyrządowanie z lat 70-tych. W skrócie UPS. Uniwersalne Przyrządy Składane. W Bielsku-Białej był zakład firma mająca masę tych podzespołów, płyt z rowkiem T, różnej wysokości klocki, śruby, tulejki wiertnicze.
Zawoziło się do nich element który miał być poddany obróbce, szczególnie rozstaw otworów. Oni z tego składali przyrząd, najczęściej do wiercenia i rozwiercania. Wymienne tulejki gwarantowały wiercenie wstępne, następnie wiercenie pod rozwiertak, na koniec rozwiercanie. Trzeba przyznać że było to bardzo pomysłowe rozwiązanie, a co najważniejsze to powtarzalność.
Na rosyjsko języcznych stronach jest mnóstwo informacji na temat UPS, a na ich portalach aukcyjnych jest w sprzedaży multum elementów.
Nawet dowiedziałem się że w "naszych" UCHWYTACH była oddzielna wypożyczalnia, gdzie montowano UPS'y pod zamówienie, jako zespoły przyrządów i wynajmowano dla innych firm.