Znaleziono 3 wyniki

autor: lew26
15 cze 2023, 21:24
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Centralne smarowanie
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1939

Re: Centralne smarowanie

kszumek pisze:
27 maja 2023, 20:11
Witam
Ja podepnę się troszkę pod temat jeśli mogę może ktoś wie,
mam frezarkę z pompką na niewielkim tłoczku i tokarkę Gildemeister z solidną pompką 30 Bar
jak mógł wyglądać w nich fabryczny cykl smarowania ?
co ile i na ile sterowanie załączało pompki ?
moja propozycja to przekaźnik czasowy włączany sygnałem załączenia wrzeciona

z góry dzięki i pozdrawiam
Musisz sprawdzić jak zachowuje się układ smarowania. Te bloki "rozdzielające" puszczają odpowiednią ilość smarowidła na każdą sekcję w "cyklu zamkniętym w stałej kolejności". Musisz zobaczyć ile trwa cykl uruchomienia wszystkich sekcji.
Blok rozdzielający na youtube jest fajnie wyjaśniony.

Dodane 10 minuty 26 sekundy:
CNC-Bogi pisze:
28 maja 2023, 20:16
Jeden z przykładów rozwiązania smarowania prowadnic: pompka daje 2,5-3MPa (25-30Atm), dozowniki/zaworki smarowania impulsowego otwierają się powyżej 1,5MPa, czujnik ciśnienia na końcu olejowodów daje potwierdzenie powyżej 1,8MPa.
Są proste rozwiązania polegające na doprowadzeniu oleju do szczeliny między
suportem a prowadnicami (bez dozowników, wtedy im starsza maszyna, tym więcej oleju leje się na prowadnice i z nich dalej.
MORBIDELLI to będzie CNC-drewniak, więc na prowadnice może dostać się pył drzewny a powstała maź skutecznie przytka wyloty rurek?
🐳
Chyba nie ma w niej dozowników rodem z chińskich maszynek opartych na zwężkach czy kulkach i sprężynkach . Smarowanie jest smarem stałym - ciśnienia pewnie zbliżone do tego co podałeś albo i wyższe bo trzeba pogonić smar w przewodzie o długości 1m (wąż PU 4x2.7mm). Bloki rozdzielcze wyglądają mi na rozdzielacze progresywne typu jak
.
Frezarka przeznaczona głownie pod pianki PIR, EPP i XPS. Pył z tych tworzyw jeszcze gorszy niż drewno - okropnie się elektryzuje przylegając do wszystkiego co możliwe. Może jest mniej agresywny ściernie ale na pewno bardziej penetrujący uszczelnienia.
autor: lew26
26 maja 2023, 19:41
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Centralne smarowanie
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1939

Re: Centralne smarowanie

Pytałem w relpolu. Doradztwo techniczne proponuje tylko te programowalne - plc. Sprawdził by się przekaźnik czasowy mechaniczny z poprzedniej epoki. Taki gdzie rotował się bęben i krzywką sterował stykami - ale to przestarzałe i nie osiągalne rozwiązanie.
autor: lew26
26 maja 2023, 16:43
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Centralne smarowanie
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1939

Centralne smarowanie

Witam
Poszukuję optymalnego rozwiązania na sterowanie systemem centralnego smarowania modernizowanej - dostosowywanej frezarki CNC Morbidelli. Zdaję się na Waszą pomoc w wyborze optymalnego rozwiązania.
Maszyna wyposażona jest w zasobnik z pompą pneumatyczną sterowaną elektrozaworem. Sterownikiem będzie Piko CNC - w trakcie uruchamiania.

Wariant 1
Przekaźnik czasowy sumacyjny liczący czas pracy serw. Po zliczeniu czasu np 5h uruchomienie wyjścia (czasowe sterowanie elektrozaworu pompy).
Minusy rozwiązania- każdy zanik zasilania (wyłączenie maszyny) powoduje zerowanie timera przekaźnika.
Plusy - cena (ok 150zł)
Wariant 2
Sterownik PLC liczący czas pracy serw i zapisujący go w rejestrze. Ponowne uruchomienie maszyny powoduje odczyt czasu z rejestru i dalsze jego sumowanie do momentu osiągnięcia zadanej wartości. Reset rejestru i uruchomienie elektrozaworu.
Można również oprzeć się na liczbie impulsów sterujących Step / dir lub index na enkoderze i na tej podstawie liczyć drogę - (producenci techniki liniowej od niej uzależniają interwały smarowania)
Plusy - uniwersalność i kompleksowe obsłużenie smarowania.
Minusy
- cena (ok 600zł
- programowanie- będę musiał się z tym zapoznać i nauczyć
Wariant 3
Sterowanie smarowania z PikoCNC - nie wiem jak to ugryźć - zastosowane timery w plc liczą tylko do 65s i chyba nie ma możliwości zapisania liczby cykli timera np przy osiągnięciu 300 cykli zostaje uruchomione smarowanie i nadpisanie rejestru cykli na 0.
Wariant 4
Uruchomienie cyklu smarowania ręcznie lub przy każdym uruchomieniu maszyny - Ciężko to oszacować i liczyć co ile czasu należy ją smarować.

Może macie jakieś inne propozycje?

Wróć do „Centralne smarowanie”