Znaleziono 1 wynik

autor: PiRo_man
29 paź 2015, 17:33
Forum: Fanuc
Temat: Parę pytań o G cody FANUC Oi-TD
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 2822

Pracowałem na innej wersji sterownika i frezarce a nie tokarce, ale ze względu na to, że FANUC leci według jednego schematu ze wszystkimi wersjami sterowników, podejrzewam, że te podstawowe funkcje będą takie same.

Jeśli chodzi o G07, tu masz zobrazowanie z przykładem:

Kod: Zaznacz cały

http://files.tinypic.pl/i/00719/nimmw6h1040o.png
Nie wiem jednak czym to się różni od G12.1. Jeśli jesteś bardziej zainteresowany tematem, to na zrzucie po prawej stronie u góry masz numer podręcznika, a na środku na dole stronę. Jakbyś nie umiał go znaleźć na gOOgle (w co wątpię), to mogę Ci do podesłać.

G08 - tak jak opisałeś. Parametry również się zgadzają. Ile bloków czyta? Zależy to raczej od maszyny. Dokładniej od szybkości połączeń w maszynie (kabli, szybkości odczytu pamięci, szybkości przetwarzania danych przez sterownik - procesor).
W skrócie wykorzystuje się tą instrukcję do programów z dużą ilością punktów, które znajdują się w niedużych odległościach od siebie (najczęściej spotykane w programach generowanych za pomocą oprogramowania CAM).
Plusem w korzystaniu z tego rozwiązania jest to, że maszyna nie "szarpie" wczytując kolejne bloki - posuw kolejnych przejść między blokami zostaje uśredniony, co gwarantuje płynne interpolację narzędzia. W tej instrukcji co podałem wyżej również znajdziesz informacje na ten temat.

G09 - dokładne zatrzymanie wiąże się z uzyskaniem przez narzędzie jak najdokładniejszego położenia określonego przez zaprogramowane współrzędne ('X', 'Y', 'Z', ... ), oczywiście mieszczącego się w granicach błędu. Przy wyłączeniu tej funkcji położenie narzędzia nie będzie aż tak ściśle kontrolowane. Doskonałym przykładem jest cykl gwintowania - nie jest ważne gdzie narzędzie się zatrzyma, ważne jest, żeby obroty i posuw były zsynchronizowane. Na ten temat też jest dość dużo informacji w podanej przeze mnie wyżej instrukcji - o ile dobrze pamiętam część informacji i możliwości wykorzystania tej instrukcji znajduje się w dziale 15 (Makrodefinicje użytkownika).

G10 - jak do tej pory nie korzystałem z tego rozwiązania, dlatego nie powiem Ci z całą pewnością co robi ta funkcja. Jednak po pobieżnym przejrzeniu instrukcji wydaje mi się, że chodzi o możliwość zmiany parametrów maszyny dynamicznie z poziomu programu. Do czego to się może przydać? Tak na szybko przyszedł mi do głowy taki przykład:
Załóżmy, że masz do wywiercenia kilka otworów tej samej średnicy, ale różnej głębokości. Korzystasz z cyklu wiercenia G73, gdzie wiertło nie wyjeżdża z otworu tylko odsuwa się od dna otworu o zadaną w parametrach maszyny odległość. Płytsze otwory możesz wiercić z krótszymi odsunięciami, głębsze z większymi. Żeby nie musieć po każdym otworze wchodzić do ustawień maszyny i zwiększać odsunięcie być może można to robić za pomocą tej funkcji. Radzę uważać przy korzystaniu z tego typu rozwiązań. Każda zmiana w ustawieniach maszyny grozi jej błędnym funkcjonowaniem. Zmieniaj parametry tylko wtedy, jeśli jesteś w 100% pewny, że wiesz co robisz. A jak już zmieniasz, to zawsze zachowaj kopię wartości zmienianych parametrów.

inż. Mateusz

Wróć do „Parę pytań o G cody FANUC Oi-TD”