Znaleziono 5 wyników

autor: MlKl
22 paź 2012, 01:26
Forum: Rysunek techniczny
Temat: mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6120

Wszelkie urządzenia projektuje się, biorac pod uwagę posiadane/dostępne materiały i technologię. Gdybyś na samym początku napisał, że nakrętkę zaprojektowałeś z brązu, to byśmy nie kombinowali z żadnymi łożyskami ślizgowymi, tylko byśmy kazali wywalić łożyskowanie w ogóle. Brąz ze stalą pracuje ślizgowo dobrze, co najwyżej trzeba by przewidzieć możliwość kasowania od czasu do czasu nadmiernych luzów na buksie.
autor: MlKl
21 paź 2012, 09:17
Forum: Rysunek techniczny
Temat: mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6120

Już ciut lepiej :)

Jak rozumiem, to, co rysujesz, to fragment nieruchomej, górnej belki prasy. Śruba jest na sztywno połączona z elementem naciskającym, poruszającym się w jakiejś prowadnicy, żeby się nie mógł obrócić.

Belka, i łożyskowanie jest ok. Ale nakrętka jest za chuda - nie ma nic "mięsa" poza gwintem. Nie udziwniaj elementu do mocowania drążków. Po co te fantazyjne łuki?

Załóżmy , że śruba prasy to trapez 32x4. Ściana nakrętki musi mieć swoją grubość - a na twoim rysunku jej praktycznie nie ma. Nie żałuj - daj jej powiedzmy po 8 mm na stronę. To nam robi fi 50 milimetrów w miejscu górnego przelotu. Na łożyskowanie daj po centymetrze na stronę - czyli szersza cześć nakrętki ma 70 mm

Teraz pokrętło - ustaliliśmy, że założysz je na wieloklin, nacięty na nakrętce - zapomniałeś o tym. Ono się musi dołem oprzeć o jakiś opór, i raczej nie mogą to być końce wcięć wieloklina, bo się to szybko wyrobi i rozbuja.

Słowem - na górnym końcu nakrętki przed nacięciem wieloklina musisz wytoczyć czop. Nie trzeba dużo, ale tak z milimetr - dwa na stronę wziąć wypada. Musisz podjęć decyzję, jak zabezpieczysz pokrętło przed spadaniem z wieloklina - i to również zaprojektować.

Acha - co do łożyskowania ślizgowego, to nie robiłbym skośnych powierzchni. Tam większość sił działa pionowo, i najlepiej je przeniosą dwie poziome powierzchnie, i ślizgowy kołnierz na jednej z nich, obejmujący drugą. Przewidziałbym tam kalamitkę i kanał doprowadzający smar przy okazji.
autor: MlKl
21 paź 2012, 03:57
Forum: Rysunek techniczny
Temat: mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6120

Kolego - ty masz zaprojektować tą prasę, nie my za ciebie. Pomagamy nawet chętnie, boś się już wykazał jakąś inwencją, i na dokładkę widać, że przynajmniej się starałeś zrozumieć problem.

Ale nie masz pojęcia o choćby podstawach projektowania maszyn. To żaden grzech, ino nie nauczysz się tego, jak ktoś będzie za ciebie odwalał robotę.

Dlatego nie pisz na priv, żeby to dla ciebie narysować. My ci tu podrzucamy możliwości, ty masz je przeanalizować, narysować, i pokazać. My zgłosimy uwagi, ty znowu narysujesz - i tak al capo da fine. Inaczej się nie nauczysz. Pociesz się, że ty przynajmniej tego uczysz się na papierze, i ma kto ci powiedzieć, w czym błądzisz. Ja się uczyłem tego na żywca :)

I jak widać nie do końca dobrze, bo faktycznie wieloklin tam będzie bardziej pasował, ja po prostu patrzę pod kątem posiadanego parku maszynowego, i zapodałem, jak bym to robił na tym, co mam w pokoju.

Tej nakrętki nie da się zaprojektować jako monolit. Musisz ją tak zaprojektować, żeby się dała rozebrać, i wymienić zużyty element łożyskujący. Uruchom wyobraźnię. Nakrętka ma dociskać belkę - czyli musi na nią naciskać od góry. Tu będzie działać duża siła, więc element łożyskujący musi być solidny, i faktycznie to powinna być buksa. W górę nakrętka unosi samą belkę - łożysko może być mniejsze, cieńsze.

Ponieważ nakrętka będzie stosunkowo wąska, nie da się w nią bezpośrednio wkręcić elementów pokrętła. Musisz dać element pośredni, połączony z nią w sposób umożliwiający rozłączenie, ale uniemożliwiający obrót. To może zapewnić klin, albo wieloklin - to drugie jest trudniejsze technologicznie, ale lepsze. pokrętło nie może spadać - więc trzeba je na nakrętce zablokować. I znowu - rozwiązań jest kilka. Możesz dać tam pierścień segera, możesz dać nakrętkę z kontrą, możesz dać nakrętkę z robaczkiem z boku.

Danych masz dość - rysuj :)
autor: MlKl
20 paź 2012, 23:44
Forum: Rysunek techniczny
Temat: mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6120

Nie widziałes nigdy koła pasowego na osi silnika? Zamiast rowka na pasek klinowy po obwodzie dajesz gwintowane otwory co 180 stopni, i w nie wkręcasz połówki drążka.

Buksa to łóżysko ślizgowe. Łożyska kulkowe, czy wałkowe są dość nietrwałe, gdy je obciążać gwałtownie i intensywnie.
autor: MlKl
20 paź 2012, 22:40
Forum: Rysunek techniczny
Temat: mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką
Odpowiedzi: 22
Odsłony: 6120

Jak przyspawasz drążek, to nie wymienisz łożyska. Daj na końcu nakrętki zwężenie, i kanałek na klin, na to nałożysz pierścień z nagwintowanymi otworami pod końcówki elementów drążka. Całość zabezpiecz nakrętką.

Łożyska muszą być solidne, jeżeli to ma być prasa - na ogół prasy się robi jednak na buksie.

Wróć do „mechanizm śrubowy z ruch. nakrętką”