Znaleziono 2 wyniki

autor: MlKl
06 lip 2012, 22:41
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Proszę o opinię i wycenę maszyny
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 5156

bartuss1 pisze:w przydomowym warsztacie mozemy dać sobie siana z żeliwem i wziąc sie za obróbkę stali, z której dostepnością nie ma problemu.
I owszem - ale nie do końca tak. Akurat kończę maszynkę, którą buduję głównie z żeliwa. To była najtańsza i najłatwiejsza w obróbce opcja. Efekt - mogę robić roboty, których nie mogłem zrobić na maszynie ze stali. Oczywiście - zrobiłbym to samo ze stali. Ale szansa na znalezienie niemal gotowych elementów stalowych, z których niewielkim wysiłkiem, przy użyciu ręcznej piły do metalu i pilników, mógłbym to skonstruować, była niemal zerowa.

Nie zajmuję się zawodowo toczeniem, czy frezowaniem. Potrzebuję czasem użyć tych maszyn do swojego hobby. Nie mam ochoty inwestować w nie zbyt wiele. Od zawsze bawiło mnie tworzenie czegoś z niczego.

Wiadomo, że robiąc to zawodowo, nie bawiłbym się miesiącami w konstruowanie maszyny, tylko bym ja kupił i zarabiał. Ale na tym forum większość użytkowników raczej podchodzi do tematu jak ja.

I warto, by wiedzieli, że można i da się bez wielkich nakładów finansowych, i przy znikomej pomocy zawodowych frezerów i tokarzy, zbudować kilkusetkilową, sztywną i precyzyjną maszynę.
autor: MlKl
03 lip 2012, 15:07
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Proszę o opinię i wycenę maszyny
Odpowiedzi: 26
Odsłony: 5156

IMPULS3 pisze:
tuxcnc pisze: Ogólnie to jak frezarka nie jest z żeliwa i nie waży kilka ton, to nie może być dobra.
.
Strasznie mnie boli to że jest taka wiara w to że żeliwo jest lepszym materialem konstrukcyjnym niż stal. Tak nie jest, i kiedyś to udowodnię wszystkim którzy tak twierdzą!!! :smile:
Zasadnicze pytanie - co ma być konstruowane. Do niektórych zastosowań stal jest za słaba - okrety podwodne buduje się z tytanu. Na korpus obrabiarki żeliwo nadaje się idealnie - łatwo je odlać w dowolny kształt, łatwo obrobić powstały odlew. I wystarczy dać stalowe elementy w miejscach szczególnie narażonych na urazy mechaniczne, czy obciążenia, i finito.

Ja nie dlatego wybierałem żeliwo na materiał podstawy suportu i wsporników śrub pociągowych, że jest najmocniejsze - wybierałem je, bo po prostu było. Gdybym miał park maszynowy i odpowiednie zasoby gotówki, paliłbym to wszystko ze stali 30 mm.

W przypadku ograniczonych zasobów istotne się robi, czy za materiał dam 50, czy 500 zł. A taka była mniej więcej różnica pomiędzy pozyskanym na złomie obciążnikiem, a wypaleniem na zamówienie takiego mela z płyty stalowej. Obróbka później porównywalna.

Wróć do „Proszę o opinię i wycenę maszyny”