Oczywiście przewidziałem to, nie wiem czy to dobrze widać na tych rysunkach.skoti pisze:W miejscach gdzie będą przykręcone prowadnice powinieneś na profil przyspawać płaskownik który zwiększy Ci grubość jego ścianki .
Dlaczego wątłe? Zależy mi na wadze. Ale w sumie masz rację. Zamierzam przekonstruować ramę. Zasięgnąłem nieco informacji, przeglądając forum i rozmawiając z osobami które pracują na maszynach cnc. Główny układ ma się opierać na ramie w kształcie drabinki. Podłużnice główne oraz profile (o tym samym przekroju) będą zamykały ramę od przodu i tyłu. Profile przednie i tylne będą nieco wystawały poza obrys aby można było zamontować śruby i łożyska samonastawne. Na górze tak jak obecnie zostaną prowadnice. Wewnątrz ze 3 poprzeczki wzmacniające. Jutro to przerysują i wrzucę na forum.
Znalazłem już piec i zakład w którym może uda mi się załatwić wyżarzanie i frezowanie (lub szlif), nie znam jeszcze ceny, ale w tygodniu może uda mi się zdobyć jeszcze te informacje.
Niestety od piątku do końca sierpnia będę na urlopie i nie będę miał możliwości kontaktu, ale głowa pewnie zostanie zapełniona świeżymi pomysłami i po urlopie zabieram się znowu ostro do pracy i lektury forum.
[ Dodano: 2010-08-16, 12:22 ]
Rama dolna po modyfikacji

Jak widać, zmiany spore. Na podłużnice zastosowałem jednak ceownik hutniczy 100 mm, do którego od góry przyspawany będzie płaskownik do bazowania prowadnic. Umożliwo mi to przesunięcie prowadnic bardziej do zewnętrznej strony.
Profile przednie i tylne zamknięte z frezowaniem pod łożyska UCF201. Nie wiem jeszcze czy dawać 2 łożyska samonastawne czy 4. Jeżeli 2, to pójdą po stronie przeciwnej niż przewiduję napęd. Obudowy mocowane do profilu przez fasolki, regulacja w płaszczyźnie poziomej.
Poprzeczki wzmacniające od góry 3 do mocowania stołu roboczego, na dole 2 do usztywnienia. Rozstaw tych dolnych spory, ale może wystarczy, planuję jeszce jedną rzecz zrobić, ale to na razie pomysł na później.
Zabieram się za bramę
[ Dodano: 2010-08-18, 08:30 ]
Opracowałem łozyskowanie osi X.

Od strony podtrzymującej blok z łożyskiem samonastawnym, łożysko pływające w obudowie. Od strony napędowej dwa łożyska skośne jednorzędowe z tulejką dystansową w celu wykasowania luzu. (rzuty łożsk przedstawiają wyłącznie gabaryty, proszę nie zwracać uwagi na przekrój, bo jest ogólnikowy).
Przy okazji, może ktoś się orentuje, gdzie w okolicy Łomży, ewentualnie Białegostoku można przeprowadzić wyżarzenie ramy?