Wirnik pompy odśrodkowej do wypompowywania pozostałości po druku w poligrafii. Oryginalny był bardzo drogi bo "niemiecki" - praktycznie konieczność kupna nowej pompy, ten frezował się około 10-15 minut. Lubię takie detale bo jest to fajna szybka i przyjemna robota.
Kolejne drobne zmiany - maszyna doczekała się w końcu stołu teowego. Obecnie po pomyślnych próbach w aluminium - przymierzam się do wycięcia on nowa płyt osi Z i Y.
Witam, nawet nie sądziłem że minęło tyle czasu od poprzedniego posta. Ale tak to jest, koniec studiów, ślub, podróże, zmiana pracy. Obecnie trochę przystopowałem i wracam do tego co lubię robić - to jest najważniejsze.
Odnośnie maszynki CNC z tego postu. Wiele rzeczy zrobiłem pewnie źle, jak choćby robienie ramy metodą chałupniczą, bez wyżarzania, planowania i innych "niezbędnych" zabiegów. Jednak cały czas jest to prosta maszynka na wałkach i śrubach trapezowych, więc nie strzelałem z armaty do muchy. Na chwilę obecną ciągle uczę się programów CAD i CAM, G-Codu, Linuxa CNC i ogólnie technologii frezowania.
Jeśli chodzi o koszty, to w pewnym momencie przestałem liczyć ale koszt budowy to około 3000-5000 zł. Kwota ta zwróciła się już wielokrotnie, mimo że nie frezuje nic usługowo. Po prostu maszynka służy jako kolejne narzędzie w warsztacie - wycinam i frezuję na niej części do różnych urządzeń.
Na maszynce frezowałem m.in korbowód do kompresora na "zamówienie" - który był niemożliwy do dostania, jako dawca materiału posłużył aluminiowy tłok od lokomotywy - a dokładnie jego górna część.
Dużo części maszyna wyfrezowała "sobie sama", jak choćby mocowanie wrzeciona, nakrętek czy płyty do osi Z. Docelowo mają być z aluminium - na razie są z tworzywa bakielitowego.
Nie chciałbym się bez sensu rozpisywać, myślę że najwięcej oddadzą zdjęcia i filmy - niestety nie mam w chwili obecnej dostępu do większej ilości zdjęć i wrzucam tylko to co mam.
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[youtube][/youtube]
[/youtube]
[ Dodano: 2015-05-02, 01:56 ]
Jeszcze kilka fotek w drugim poście:
Frezarka już od jakiegoś czasu działa i frezuje. Cały czas poznaję Linux CNC. Zrobiłem sterowanie z pada, ale nie wiem jak dodać inne polecenia poza "jog" dla poszczególnych osi.
Na razie mam tylko tyle:
net joy-x-jog halui.jog.0.analog <= input.0.abs-x-position
net joy-y-jog halui.jog.1.analog <= input.0.abs-y-position
net joy-z-jog halui.jog.2.analog <= input.0.abs-rz-position
Potrzebne były by przyciski do offsetów dla poszczególnych osi i inne tego typu kombinację. Gdzie znajdę jakiś spis komend dla plików hal?
obecnie działa to tak:
[youtube][/youtube]
Próbuję też zrobić ręczne ustawianie offsetu czujnikiem dla osi Z.
Proszę o poradę jakie śruby będą odpowiednie. Kulowe z nakrętką pojedynczą? Czy trapezowe i robić kasowanie luzu na dwóch nakrętkach? Opcja podwójnej kulowej raczej nie wchodzi w grę ze względu na cenę. Rozmiar śrub raczej 16x4, 16x5, bloki łożyskujące typu BK BF.
[ Dodano: 2012-12-05, 23:40 ]
Ostatecznie przeboleję cenę podwójnych kulowych nakrętek, i to chyba będzie najlepsze wyjście.
Spec:80*180mm(Middle body Diameter 80mm*180mm)
Power:1.5KW
Voltage:220V
Frequency:0-400HZ
Speed:0-24000RPM
ER11 collet chuck Water-cooled
Runout off:Less than 0.005mm
Grease lubrication
Jakość wykonania bardzo dobra, do tego bardzo fajny falownik ze sporą ilością wejść. Można ustawiać sobie dane prędkości pod przyciskiem, bądź też sterować potencjometrem, łatwe przyłączenie grzyba. Na pewno więcej opcji niż w kresie . Jak przyjdą przewody w ekranie, poskładam wszystko i opiszę coś więcej
Ogólnie mój pierwszy międzynarodowy zakup i wiem że na pewno będę kupował częściej. Wystarczy tylko zrobić wirtualną kartę kredytową (5min ze strony www banku), powiązać wszystko z paypalem. Kontakt lepszy niż z nie jednym aledrogowiczem
@skrzydlaty - wzorowałem się na ogólnych zasadach i przeglądałem galerię plus uwagi z tego wątku. Zdaję sobie sprawę, że nie zrobię od razu nie wiadomo jakiej frezarki, ale na pewno sporo się nauczę przy budowie tej.
Przyszło trochę zamówionych części:
Wrzeciono zakupione na ebayu od użytkownika "prettystylesoul" zdecydowanie mogę polecić. Za wszystko zapłaciłem 186 GBP + 30 USD dodatkowo za przesyłkę do PL. Kontakt ze sprzedawcą rewelacja, towar zapakowany tak że chyba 15 minut otwierałem wszystko. W złotówkach wszystko łącznie z podwójnym przewalutowaniem, opłatami paypal, dodatkowym kosztem wysyłki wyszło 1088 zł. W zestawie razem 3 tulejki zaciskowe, falownik z oryginalną instrukcją, list od sprzedawcy i łopatologiczna instrukcja jak to uruchomić w najprostszej wersji.
Aby mieć wszystkie elementy układanki, brakuje tylko śrub napędowych. O ile bloki łatwo i tanio można kupić, to z nakrętkami trapezowymi bezluzowymi jest problem. Nie wiem czy warto brać śruby kulowe (jedna nakrętka chyba też ma luz).
Na ibeju z UK znalazłem wszystko w cenie około 950zł i jeśli nie ma cła/vatu to faktycznie nieźle. Jest kilku sprzedawców, z identycznymi opisami więc coś wezmę w ciemno. Odnośnie szukania to znalazłem chyba z 10 postów że już było, ale nic konkretnego po za tym nie mogę odszukać.
Nie wchodziłem na warsztat, ale konstruktor który zlecał ramę do spawania mówił, że powinno być większego problemu. Pewnie pod bramą będzie kawałek nieprzejechany.