Znaleziono 4 wyniki

autor: noel20
18 lis 2013, 22:50
Forum: Elektronika CNC
Temat: Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2701

Aha, no to ok. Powodzenia życzę w przeróbkach. Uważaj tylko na wysokie napięcia.
Mi właśnie w rękach wybuchła lutownica, bo od ciągłego ruszania kabelki się przetarły, a ruszały się bo chińczyk ich nie przymocował. Ciśnienie się podniosło. Dobrze, że obudowa wytrzymała, bo bym miał odłamek w oku, albo miałbym okazję sprawdzić, czy różnicówka działa :P
Dawaj kable z ekranem, uważaj na pętle masy, obudowy ekranowane, albo osłonięte blachą stalową i dużo kondensatorów na płytce do filtracji zasilania. W sumie watchdoga też można włączyć.
autor: noel20
18 lis 2013, 17:48
Forum: Elektronika CNC
Temat: Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2701

No tak, sorry, przeczytałem i za szybko skupiłem się na czymś innym.
Sterownik powinien działać, choć z tymi układami bywają problemy.
Więc ty chcesz podłączy się zamiast tamtego silnika zostawiając przekładnię ślimakową. Dużych obrotów nie osiągniesz, bo krokowce się tak nie kręcą jak zwykłe silniki (do tego na tych sterowniku), a przekładnia ślimakowa takich wymaga.
Ten sterownik można zasilić max 35VDC i tyle postaraj się mu podać to może jako takie obroty osiągniesz, choć wg mnie i tak będzie za mało do tego zastosowania.
No i w programie będziesz musiał rampę napisać, bo już sam widzisz jaki wpływ ma rozpędzanie. Bez rampy nie pójdzie. A reszta to w sumie adc i generowanie impulsów.
Jak już robisz i taki sterownik będziesz wkładał to wstaw już 2Nm. Nie zaszkodzi, a będziesz miał znacznie krótszy czas rozpędzania. W lepszych migach się ustawia czas od początku pracy silnika do podania prądu, więc lepiej żeby silnik był w miarę szybki, bo może ci drut topić i będzie co raz zaklejać dyszę prądową.
Do tego sterownika zasilacz jak wspomniałem 35VDC i 3A będzie ok.
autor: noel20
18 lis 2013, 16:15
Forum: Elektronika CNC
Temat: Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2701

No czyli jednak układ zasilający zdechł. Silnik krokowy to rozwiązanie ultra precyzyjne. Tu jak dobierzesz dobrze silnik, by dawał radę momentem, to jak sobie ustawisz tak będzie drut szedł. Choć mi zawsze niestabilność podawania powodowało tarcie drutu w przewodzie, a na to zmiana silnika nie pomoże. Ale skoro chcesz zmieniać to ok, twój wybór. Będziesz jaklo pierwszy miał migomat z silnikiem krokowym ;)
Uważam jednak, że 1Nm to zdecydowanie za mało. To raz, a dwa to potrzebujesz odpowiedni sterownik do silnika krokowego i do niego dobrać zasilacz.
Jeżeli jakiś mały silnik chcesz wsadzić to jako najprostsze rozwiązanie poleciłbym ci taki sterownik:
http://sklep.avt.pl/p/pl/491472/sterown ... ntazu.html
jest też wersja od razu gotowa do pracy.
Sterownie proste, wystarczy dołożyć potencjometr do regulacji obrotów, zasilanie też +12VDC, ale on chyba daje tylko 0,5A/fazę silnika. To za mało, ale szukaj coś takiego. Po co budować jeszcze sterownik od zera.
autor: noel20
18 lis 2013, 15:04
Forum: Elektronika CNC
Temat: Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 2701

A co ten miernik na filmie pokazuje właściwie? Jak na napięcie to za mało, więc to pewnie prąd pobierany przez silnik. Widać, że prąd rośnie wraz z obrotami silnika, więc to nie silnik jest problemem. Tylko układ sterujący jest do du**.
Jeżeli jednak jest to napięcie to nie wiem gdzie mierzone. Bo na silniku to na pewno nie. To zdecydowanie za mało, bo silniki w migomatach są 24V (przynajmniej wszystkie jakie widziałem). Tak czy inaczej to też jest problemem układ podający prąd do silnika. Odłącz silnik od tego układu i podepnij na próbę do prostownika samochodowego i zobacz czy wtedy obroty będą stabilne.
Układ na lm317 podłączałeś powiadasz. Ale z dodatkowym tranzystorem rozumiem, bo sam lm317 ma za małą wydajność dla takiego silnika i całość nie miałaby sensu.

Wróć do „Minimum do zasilania sterownika silnika krokowego”