Znaleziono 4 wyniki

autor: olo_3
30 lip 2006, 15:04
Forum: Plotery tnące
Temat: Pomoc potrzebna od zaraz...
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 13444

WojtekSz pisze:Witam!
Mam oczywiście możliwość skorzystać z maszyny drukującej na materiale np. do termodruku, ale...
Nie bardzo rozumiem jak termo drukujesz ?


W mojej ocenie masz kilka możliwości:
1) sitodruk – w tym konkretnym wypadku karuzela skoro ma być pełny kolor (rozumem ze wiesz co to cmyk)
2) istnieje specjalna folia (zapomniałem jak się nazywa) która wycinasz ploterem i termo prasujesz przy użyciu termoprasy (jeden kolor, materia z meszkiem w dotyku, bardzo estetyczny, podatny na zginanie).
3) Drukujesz atramentem na specjalnej transparentnej folii która następnie termo prasujesz.
4) Tamponiarka (jeden kolor – najłatwiej, wprawdzie istniej możliwość tamponodruku w kilku kolorach ale spory wydatek w przypadku koszulek, mały format)
5) Wyhaftować
Z pewnością istnieją inne bardziej wyrafinowane sposoby, ale te są standardowe.
autor: olo_3
29 lip 2006, 00:26
Forum: Plotery tnące
Temat: Pomoc potrzebna od zaraz...
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 13444

Witam
Na początek kilka słów jak to się robi:
1) projekt w dowolnym programie (np. CorelDraw)
2) przepisanie projektu do pliku .prm (plik drukarki zgodny z naświetlarką jaka akurat maja w naswietlarni (PS))
3) jeśli plik mieści się na nośniku (np. cdrom, dvd) to na płytę do kieszeni i do naswietlarmi wykonać klisze (na pełny kolor wchodzą 4 klisze (na każda stronne, cza określić raster i rozdzielczość (tez zależna od możliwości offsetu i naświetlarki )))
4) wykonanie klisz. 1szt. około 20pln (oczywiście zależy jaki format, klisze sa wielorazowego użytku – czyli jeden wydatek, matryce tez)
5) do drukarni offsetowej zlecić druk i wykonanie matryc (matryca A3, tez około 20)
6) pociąć bindowac, laminować, lakierować jak kto woli wszystko zrobią w drukarni – osobiście polecam lakier wybiórczy (dodatkowa klisza)



Za moich czasów radziliśmy sobie w taki sposób:
Jeśli projekt był 2-stronny A4 to druk na „przekładkę” w ten sposób, ze na A3 u dołu był awers A4 a u góry rewers A4, poczym zadrukowane kartki obracał drukarz do góry nogami i po następnym przelocie powstał pełny projekt. Czyli 2 gotowe ulotki na jednym formacie A3 – na offsecie zrobią Ci od 100 kartek (np. wizytówki robi się w małych nakładach. Sam druk jest tani jeden przelot to dosłownie kilka groszy)

Druk offsetowy, w pełnym kolorze na formacie A3 (dokładnie B3 bo zostaje miejsce na pasery) zabiera wtedy 4klisze i 4matryce. W innym wypadku 2x więcej.

Druk laserowy kolorowy, wygląda jak tanie, tandetne amatorskie ksero kolorowe. Jest to gruba warstwa tonera nalepiona na kartkę o bardzo miernej jakości.
Mieliśmy drukarkę kolorowa laserowa xeroxa - takie wielkie pudło do którego tonery (4kolory- CMYK) kosztowały 2000 pln, jakość skandaliczna. Osobiście odradzam Ci te metodę druku jeśli chcesz zrobić profesjonalny produkt.

Dobierając kolory dla projektu, pamiętaj ze na papierze powlekanym wyglądają nieco inaczej, to samo dotyczy monitora.


Istnieje jeszcze metoda druku cyfrowego, wtedy drukują bezpośrednio z „dyskietki” 6 lat temu jeszcze nie była tak dobra jak offset (przynajmniej w Gliwicach).
autor: olo_3
28 lip 2006, 10:53
Forum: Plotery tnące
Temat: Pomoc potrzebna od zaraz...
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 13444

Cdr 9 ma bardziej rozbudowane menu i więcej możliwości (cały pakiet- mocno rozbudowany, narzędzia do fontów, capture, itd. (w całym pakiecie jest chyba ze 10 programów). Jest przyjemniejszy w obsłudze, stabilny, większość agencji go używa (tani w maire), mały problem przy otwieraniu plików nowszych wersji. (tj. cdr9 otwiera wszystkie wersje do 9 włącznie cdr12 wszystkie do12 włącznie – oczywiście przy zapisywaniu idzie określić zgodność wersji itd.) sporo mod. importu/eksportu, jedyne z czego nie jestem zadowolony: w 9 nie można tworzyć animacji wideo z taka łatwością jak w 12 :), ponadto photo-paint minimalnie pozostaje w tyle za konkrecja z adobe.

Co do wydruków wieko-formatowych to maiłem na myśli wielki format, a nie ploter atramentowy – w takiej sytuacji faktycznie może się opłacić kupić używana ploter. Nie wiem do czego potrzebne Ci te plakaty, ale pamiętaj ze atrament pod wada (deszcz, spocone ręce) zmywa się – może się okazać ze będziesz musiał laminować. No i rozdzielczość kipska.
autor: olo_3
23 lip 2006, 22:12
Forum: Plotery tnące
Temat: Pomoc potrzebna od zaraz...
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 13444

Witam
Moim zdaniem na początek potrzebujesz:
Ploter tnacy (od folii, tylko aby miał obrotowy noz) rolkowy oczywiście kupisz od 1000pln (chyba, ze potrzebujesz nowy i z najwyższej polki)
Drukarkę A3 atramentowa (nie kupuj a 4 bo są za małe i pamiętaj o polach nie drukowanych)
Drukarkę A3 laserowa
Naświetlarkę do polimerów (pieczątki, nalepki 3d)
Ręczna tamponiarke (nadruki na zapalniczkach, długopisach itp.)
Kilka sit (jak masz warunki)
Coreldraw min v9
Wzornik pantona
Szybki komputer z min 1GB ramu
Trochę polimerów, folii podstawowych, kilka ręcznych narzędzi.

Pracowałem kiedyś w reklamie, niestety niezbyt długo, rynek jest wysoce przepełniony domowymi firmami robiącymi byle co i za poldarmo ciężko złapać dobrego klienta na obsługę kompleksowa, najczęściej robi się pierdoły typu wizytówki, papiery firmowe, pieczątki i cala masę folii samoprzylepnej. Ale kto wiem może się uda

Druk wielko-formatowy odradzam ci ponieważ taniej wychodzi zlecić niż kupić maszyny, druk offsetowy zlecisz w drukarni tam tez ci zrobią matryce, a klisze w naswietlarni, plik do przygotujesz do .prm i po sprawie.


Powodzenia
Olo

Wróć do „Pomoc potrzebna od zaraz...”