Znaleziono 1 wynik

autor: Majster70
07 gru 2017, 07:36
Forum: CNC podstawy
Temat: CNC od podstaw(szkoła)
Odpowiedzi: 12
Odsłony: 1614

Re: CNC od podstaw(szkoła)

Jeżeli myślisz o przyszłości(rozwoju) w tej branży, to koniecznie, przy czym z tych programów cad-owskich (do projektowania) przy swoich rozważaniach zamień Autocada na Inventora (tego samego producenta: Autodesku). Autocad to praktycznie elektroniczna wersja deski kreślarskiej - nie nadaje się do pracy 3D.
Ogólnie programy cad które wymieniłeś wystarczy ci (najprawdopodobniej) opanować w podstawowym zakresie, tzn modelowanie brył + rysunki (drafting, dokumentacja techniczna - w zależności od programu występują różne określenia). Zaś naprawdę biegle będziesz się musiał posługiwać programem typu Cam do programowania frezarek czy tokarek wieloosiowych (z głowicą frezerską). Czyli cam służy do wykonania skomplikowanych detali, trudnych lub niemożliwych do zaprogramowania na pulpicie obrabiarki lub/i do ułatwienia sobie życia, uniknięcia pomyłek itp.

Dobrą okazją będzie nauka rysunku technicznego - spróbuj najpierw narysować/naszkicować najpierw coś ręcznie później zamodeluj to w jakimś cadzie 3D później "wyciągnij" z tego rysunek w drafcie.

Kolejność nauki właśnie taka, najpierw podstawy modelowania i rysowania w cad, umiejętność czytania rysunku, używania najprostszych chociaż narzędzi pomiarowych, dopiero później jak będziesz miał minimalną choćby teorię i praktykę przy obrabiarkach nauka cama. Camem dobrze jest się posługiwać jak narzędziem, które służy do osiągnięcia określonych rezultatów. Do tego niezbędna jest moim zdaniem praktyka przy obrabiarce.

Przy czym dokładny wybór oprogramowania Cad/Cam itd wymusi na tobie życie. Bo nigdy nie wiesz, czy znajdziesz pracę w firmie robiącej drzwi i będziesz pracował w drewnie, czy będziesz operatorem lasera lub może programistą, czy może będziesz klepał coś na tokarce, frezarce, giętarce w dużych seriach. A może powszechne staną się drukarki do stali i coś takiego będziesz musiał zaprogramować. To trochę determinuje wybór softu - co innego do typowej mechaniki w stali, co innego do płaskorzeźby w drewnie. W jednej firmie jest Inventor, w innej NX. Jedno jest pewne - jeśli chcesz pracować w tej branży, ciągła nauka cie nie minie. No chyba że twoje aspiracje (również finansowe) kończą się na przyciskaniu zielonego guzika po zmianie detalu w jakiejś obrabiarce którą ustawia kto inny.

Wróć do „CNC od podstaw(szkoła)”