Znaleziono 4 wyniki

autor: Majster70
28 wrz 2017, 06:39
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3828

Przejęzyczenie, chodziło mi o stałą prędkość obrotową (obr/min) w tym zdaniu i to chyba właśnie G97. Sorry za pomyłkę. Przeedytujędytuję poprzedniego posta żeby był ok.
Już od ładnych paru lat stała prędkość skrawania (G96) jest ustawiana domyślnie chyba we wszystkich tokarkach CNC
="strikexp"
@Majster70
Nie do końca zgodzę się z Twoja radą aby nie używać chińszczyzny. W 90% jak nie 100% są to nadal dobre narzędzia z pokryciem ceramicznym. Na początek warto popróbować na chińczykach bo oryginalne noże są bardzo drogie.
Mnie osobiście zastanawiają te okrągłe, z tego co wyczytałem są dużo bardziej ekonomiczne...
Podtrzymam swoją opinię, co do "Chińszczyzny", choć muszę przyznać, że na rynku pojawiło się sporo narzędzi chińskich dobrej lub bardzo dobrej jakości, ale ich cena jest jest 10-30% tańsza niż ceny markowych narzędzi po upustach. Widać jakość musi kosztować, i mówiąc "Chińszczyzna" mamy co innego na myśli. Uważam, że po 1-sze: jak się na czymś nie znasz, i chcesz coś wypróbować, to lepiej zacząć od sprawdzonego, trochę droższego rozwiązania, bo jest bardziej pewne. Przez dziadostwo możesz się niepotrzebnie zrazić do całkiem użytecznych pomysłów. Ogólnie w takiej sytuacji polskie narzędzia bywają dobrym kompromisem cena/jakość. Jak masz już z grubsza jakieś rozeznanie, to wiesz na czym możesz zaoszczędzić.
2. Tokareczka kolego sssTomkasss jest nie najgorszą konstrukcją, i zdaje się o klasę lepszą od twojej i pewne rzeczy będą na niej łatwiejsze do osiągnięcia, szczególnie jeśli jest w dobrym stanie. Proponowałbym porównać masy obu tokarek, ta 35 waży pewnie 1,5T lub trochę więcej wobec "twojich" ?kg.

Moim zdaniem polskie narzędzia są rozsądnym kompromisem również z tego powodu, że w dużej części oferty firm typu Sandvik czy Seco są od początku projektowane pod nowoczesne obrabiarki z wyższej półki i nawet bardzo kosztowne rozwiązania nie będą dobrze pracowały na bardzo porządnych, starszych obrabiarkach. Zresztą są firmy wykorzystujące tą niszę i oferujące nowoczesne rozwiązania do starszych, trochę wolniejszych i mniej sztywnych obrabiarek. Bardzo dobre narzędzia, sprawdzające się również w sytuacjach gdzie obrabiasz trudne detale z tendencją do wpadania w drgania.

Odnośnie płytek okrągłych, to kolego strikexp, ze względu na twój sprzęt radzę ci trzymać się od nich jak najdalej. Są to bowiem narzędzia (to samo dotyczy frezów) które generują największe siły skrawania głównie ze względu na najdłuższą pracującą krawędź :grin: Z tego samego powodu, jak kupujesz obojętnie jaką płytkę powinieneś kupować płytki z możliwie najmniejszym promieniem naroża (bodajże 0,2mm) co zaowocuje "lżejszą" pracą takiego noża. Niestety, wadą jest mniejsza trwałość płytki oraz praca z mniejszym posuwem maksymalnym, bezpiecznie ok. 40% R płytki, czyli dla R0,2 będzie to ok. 0,08mm/obr. Z posuwem max w stosunku do R producenci troszkę się różnią, najlepiej sprawdzić doświadczalnie na swojej obrabiarce.
Ogólnie sugerowałbym kupno jakiegoś poradnika i poczytać go w wolnych chwilach, to ci zaoszczędzi sporo nerwów i pieniędzy, a nam śmiechu - niektóre twoje wypowiedzi nie mogą być inaczej odebrane. Bardzo fajny i praktyczny podręcznik wydał np Sandvik. Oczywiście ma on tę "zaletę" że promuję rozwiązania wyłącznie tej firmy, pomijając zagadnienia i obszary których Sandvik nie ma w swojej ofercie. Ale warto przeczytać, chociażby ze względu na terminy "techniczne" używane przez ciebie, np "pokrycia ceramiczne"

Za kolegą RomanemJ4
autor: Majster70
27 wrz 2017, 07:58
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3828

sssTOMEKsss pisze:Z chin czyli konkretnie skąd? Jeśli możesz podrzucić jakimś linkiem gdzie mógłbym tanio nabyć nóz wraz z płytka
Ślepyś czy co? Dokładnie post wyżej podlinkowałem ci przykłady polskich produktów, żadna Chińszczyzna. Należy kliknąć te słowa koloru niebieskiego - moje propozycje to niesprawdzone przykłady a Pafany, ale na tych stronach masz dużo innych noży i płytek.

Pierwsze co powinieneś zrobić, to sprawić sobie katalog i w wolnej chwili postudiować go kilka godzin. Przy katalogach jedno trzeba sobie wziąć do serca: podane parametry odnoszą się do pracy w idealnych warunkach - czyli przy założeniu, że pracujesz na nowej tokarce za setki tysięcy euro, detal jest zamocowany idealnie sztywno a 1 krawędź płytki starcza ci 12-15 minut pracy. Odnosi się to szczególnie do Vc (prędkości skrawania). Posuw i warstwa skrawania mają zazwyczaj więcej wspólnego z rzeczywistością.
Grzegorz53 pisze: ...Aby osiągnąć właściwą prędkość skrawania dla tej płytki (około 200 m/min.)i średnicy 15 mm powinieneś dać obroty powyżej 7000/min. co jest nierealne. Dla innych płytek często prędkość skrawania zalecana jest około 400m/min...
W praktyce, przy obrabianiu tak małych średnic jak przy twoim zawiasie kierujesz się możliwościami twojej obrabiarki. Dane z katalogu traktuj bardziej potencjalnie i orientacyjnie. Porównałbym to do jazdy samochodem: jedziesz dostawczym busikiem po autostradzie - nikt przy zdrowych zmysłach nie nawali do przykładowego Lublina 5T towaru i nie próbuje nim rozpędzić się do 200km/h, choć autostrada teoretycznie powinna wytrzymać te próby :mrgreen:
Słuchaj jak pracuje twoja tokarka, jeśli wrzeciono i silnik itd wyje to zwolnij bo ją zajeździsz bardzo szybko.
strikexp pisze:...Nie wiem jaką kolega ma tokarkę, ale ja mam mini lathe z nożami z płytką właśnie. Tokarka plastelina i przecinak z węglika to był dramat :cry: ...
Kolego Strikexp, mało sztywna tokarka to tylko połowa twojego niepowodzenia z przecinakiem (listwą do cięcia prawdopodobnie). 2 połowa jest taka, że obecne narzędzia węglikowe, a szczególnie to widać przy przecinaniu, mają dużo mniejszy zakres pracy niż np stal szybkotnąca (HSS). Przy przecinaniu, podczas pracy na konwencjonalnej obrabiarce zachowujesz stałe obroty wraz ze zmianą średnicy cięcia. Czyli, jak przecinasz detal typu pręt, w okolicy środka obrotu (końcówka przecinania) Vc (prędkość skrawania) spada ci do 0 (zera). W tokarkach CNC masz stałą prędkość skrawania, i przy dochodzeniu do środka obrotu (końcówka przecinania) obroty rosną do ograniczenia maksymalnego ustanowionego programowo lub sprzętowo. Przy końcówce cięcia materiał się utwardza od ciepła i bardziej "odłamuje" niż skrawa. Gdyby ustawić stałą prędkość obrotową ( bodajże G97 w kodach ISO) przecinanie prętów nawet na najbardziej sztywnej tokarce CNC byłoby kłopotliwe. Wniosek dla ciebie taki, że być może możesz spróbować przecinaka(listwy) ze współczesnym węglikiem używać do odcinania detali z niedużą różnicą średnic (detale typu "rura") - przy pełnych wałkach zawsze będziesz miał większe lub mniejsze kłopoty z wydajnymi węglikami (HM, VHM).

Kolegę sssTOMEKsss mogę zachęcić do wypróbowania płytek jeszcze jednym: ciężko jest ręcznie tak zaszlifować łamacz wiórów żeby nóż dobrze jednocześnie toczył wałki i planował np czoło. Płytki masz przeszlifowane fabrycznie i tak samo dobrze pracują w obu (lub więcej) kierunkach - o ile oczywiście pozwala im na to ich kształt.
autor: Majster70
26 wrz 2017, 11:01
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3828

sssTOMEKsss pisze:...może jeszcze kiedyś spróbuje zainwestować w nóż z płytką dodatnią tak jak piszesz...
Dorzucę jeszcze 1 poradę praktyczną do noży (oprawek) i płytek dodatnich: kupuj płytki/noże do możliwie największych wymiarów płytki do toczenia zewnętrznego. Nie chodzi o wymiary płytki długość/szerokość, ale o grubość. Płytki dodatnie do obróbki zewnętrznej są odpowiednio grubsze przy większych wymiarach i to bardzo przekłada się na trwałość płytki jak i trwałość noża (oprawki) ze względu na głębokość gniazda pod płytkę a co za tym idzie sztywność pracy. Co z tego, że mniejsze płytki są trochę tańsze, jak sypia się dużo szybciej. Tak samo z nożami, z tym, że tu nie ma większej różnicy w cenie. Co ciekawe, płytki do toczenia wewnętrznego od razu są grubsze i nie ma z nimi problemów.
Przykładowy nóż z sieci z przykładową płytką. . Tutaj produkcji Pafany o której firmie nie mogę nic powiedzieć bo używam głównie Seco(drogie), ale może ktoś z forumowiczów może doradzi/odradzi odnośnie wyrobów Pafany.
autor: Majster70
25 wrz 2017, 14:24
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?
Odpowiedzi: 51
Odsłony: 3828

Jeżeli chcesz używać noży składanych to zależy to najbardziej od sztywności obrabiarki. Najbardziej wydajne szczególnie do zgrubnej obróbki są noże z płytkami ujemnymi (o ujemnej, "tępej" geometrii). Bardzo łatwo poznać płytki do takich noży: są 2-stronne. Czyli np bardzo mocna płytka o ujemnej geometrii WNMG08... o zarysie trygoidalnym (podobnym do trójkąta) ma 3 krawędzie skrawające na każdej z 2 stron, czyli 6.
Na bardzo podobnej płytce WCMT... o geometrii dodatniej ("ostrej") masz również 3 krawędzie, ale płytka jest tylko 1-stronna.
Płytki dodatnie, 1-stronne, są delikatniejsze, ale ze względu na "ostrą" geometrię dają mniejsze opory skrawania, w rezultacie czego obróbka jest "lżejsza". Stosuje się je szczególnie do obróbek wykańczających, do uzyskania dobrej powierzchni, albo do wiotkich detali, np do pracy na dużym wysięgu.

W twojej tokarce, jeżeli jest mniej sztywna, najprawdopodobniej noże z płytkami 2-stronnymi, o ujemnej geometrii się nie sprawdzą, za to bardzo dobrze będą pracowały "ostre" płytki dodatnie.
Płytki np typu W... zarówno dadatnie jak i ujemne są znormalizowane, i do raz zakupionej oprawki możesz wsadzać płytki danego typu od każdego innego producenta. Cały problem, to dobranie płytki, a konkretnie łamacza wiórów, pokrycia itd przy bardziej nietypowych warunków pracy żeby płytka pracowała maksymalnie wydajnie. A o to ci chodzi. Przy typowej pracy ma to mniejsze znaczenie.

Najfajniej, jak byś miał sztywną tokarkę, przy takich "tępych" płytkach jak WNMG08.. spokojnie można pracować z prędkością skrawania Vc 150m/min warstwą ap 3mm z posuwem 0,25-04 mm/obr i ponadto płytki te są dość trwałe. Ale wymaga to sztywnej obrabiarki o odpowiedniej mocy.

Jak nie masz sztywności, to musisz pracować na płytkach z dodatnią geometrią, lub dalej na nożach lutowanych ewentualnie z HSS i ostrzyć je samemu :wink:

Wróć do „zmiana noża z węglika na nóż z płytkami, jak dobrać?”