Znaleziono 3 wyniki

autor: Majster70
21 maja 2013, 07:15
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4100

Niektórzy sprzedawcy oprogramowania, umożliwiają studentom użytkowanie ich oprogramowania (nie wiem czy są to pełne wersje, czy okrojone) za okazaniem legitymacji studenckiej. Będę badał ten temat.
Jeżeli chodzi o Cad-y, to Siemens(dawniej EDS) oferuje niekomercyjną wersję Solid Edga, oraz miał podobną historię z Cam-em NX(dawniej Unigraphics) oferowanym razem z książką Krzysztofa Augustyna (udzielającego się na tym forum) również w bezpłatnej wersji niekomercyjnej. Miały te programy ograniczenia w funkcjonalności, Cad - Solid Edge brak możliwości wymiany danych z wersją normalną i innymi Cad-ami, Cam- chyba coś z postprocesorem - nie można generować programów na obrabiarki czy jakoś tak. W przypadku NX-a (Unigraphicsa) to ma on tą wadę, że to jeden z najbardziej zaawansowanych systemów Cam (o ile nie nr 1) i może być trudny do nauki. W dość grubej książce z musu są tylko podstawowe wiadomości o frezowaniu do 3 osi, nadmieniono o frezowaniu 3 osie + 2 indeksowane i 5 osiach, toczenie pominięto.
autor: Majster70
20 maja 2013, 07:34
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4100

Patyk pisze: Najczęściej w ogłoszeniach o pracę spotykam się z wymaganiami znajomości programu Autocad lub Solidworks. I chyba w naukę któregoś z tych programów celowałbym na początek.
Autocad i Solidworks to typowe Cad-y, z tym że Autocad firmy Autodesk jest przeznaczony raczej do pracy 2D, co dla ciebie dyskwalifikuje ten program. Jeżeli miałbym coś doradzać z Autodesku to raczej Inventor. Cena wspomnianych programów to kilkanaście-kilkadziesiąt tys. zł, a to tylko sam moduł Cad, bo Cam musisz kupić od innego producenta. :wink:
Możesz używać pirackiej wersji, lub rozejrzeć się za czymś tańszym, np Alibre, BobCad czy innych, jest ich trochę.
Z punktu widzenia pracodawcy: nikt rozsądny nie przyjmie do pracy technologa/programisty tylko z teoretyczną znajomością Cama - przynajmniej jeśli chodzi o obróbkę skrawaniem. Dlaczego? Bo programy Cam służą przeważnie do programowania skomplikowanych detali (jeżeli chodzi o skrawanie), których programowanie z pulpitu jest niemożliwe lub zbyt skomplikowane. Prostsze prace przeważnie szybciej zaprogramuje frezer/tokarz(operator) przy obrabiarce. A do bardziej zaawansowanych detali nie wyobrażam sobie puszczania programów napisanych przez prawie laika...
Podsumowując, (jeśli mówimy o pracy a nie hobby) :
-musisz znać podstawy rysunku
-podstawowe narzędzia pomiarowe
-trochę postać przy maszynie i uczyć się początkowo puszczając :wink: programy napisane przez innych,
-potem uruchamiać programy napisane przez siebie na sterowaniu obrabiarki
-potem pisać własne używając Cama

Cada możesz się uczyć od początku startując razem z podstawami rysunku bo jedno z drugim się zazębia.

Być może na rynku usług graficznych gdzie nie wymagana jest specjalna dokładność i plotery są tanie "ścieżka kariery" jest trochę inna, może tylko tak jest przy obróbce skrawaniem w przemyśle, ale jakoś w to wątpię.
autor: Majster70
13 maja 2013, 07:37
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4100

Radziłbym zacząć od:
-podstaw rysunku technicznego - jest dział na forum, są też książki
-podstawowe narzędzia pomiarowe typu suwmiarka, mikrometr
-zorientowanie się, o ile to możliwe, na jakim typie maszyny CNC masz szansę pracować, bo będziesz miał zupełnie inną technologię do opanowania przy tokarkach/frezarkach, laserach/waterjetach, wykrawarkach czy prasach itd.
-na jakie sterowanie masz największe szanse trafić - to trochę związane jest z punktem poprzednim - szczególnie na początku lepiej się skoncentrować na tym na czym będziesz pracował.

Kurs, np na obsługę tokarek ze sterowaniem Sinumerica nie będzie miał większego sensu jeśli nie znasz podstaw rysunku, nie umiesz zmierzyć wykonanego detalu (czyli nie wiesz czy zrobiłeś go poprawnie) a pracę znajdziesz np po 6 miesiącach i będziesz pracował na ploterach z zewnętrznym sterowaniem typu MACH na rynku usług graficznych. No niestety liczą się konkrety.
Proponuję najpierw trochę się rozejrzeć po twoim rynku pracy i do niego dostosować swoje działania, oszczędzisz sobie sporo frustracji.

Wróć do „Podstawy podstaw”