Znaleziono 4 wyniki

autor: Majster70
01 gru 2020, 07:26
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber
Odpowiedzi: 214
Odsłony: 11122

Re: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber

Myślę, że w wypowiedzi wyżej, Kimla w miarę dobrze przedstawił argumenty za kupnem nowej obrabiarki. No nie można wymagać od żadnego sprzedawcy, aby argumentował przeciw :)

Do obliczeń wziąłbym cenę samych usług, materiał pisałeś, że jest twój, to by wyklarowało obliczenia.
nicek pisze:Duże prawdopodobieństwo, że w przypadku poważniejszej awarii koszty naprawy przekroczą wartość maszyny i wyrzucając ją na złom

Tutaj porównywałbym ceny pogwarancyjne bezwględne: bo cóż z tego jak cena części droższa od starego, taniego lasera w zakupie, jak pogwarancyjna cena części do nowego może być i tak 2x wyższa. Żadne pocieszenie, że to tylko 20% ceny nowego lasera.
Wynika z tego dobre pytanie Dudziaka4: na jak długo i za ile da się wynegocjować przedłużenie gwarancji?
Podam 2 przykłady: przedłużenie gwarancji w Maździe 6 do 5 lat kosztowało mnie ok. 2,5 tys pln netto. Przy kupnie tokarki Mazaka przez dystrybutora (Metal Team) nie udało mi się wynegocjować 5 lat temu przedłużenia gwarancji i to była dla mnie największa wada tej inwestycji - choć i tak ją popełniłem - po uprzednim wywiadzie odnośnie serwisu.
Przeciwko zakupowi nowego lasera (czy innej inwestycji) jest jeszcze 1 argument, ryzyka wpisane niejako we wszelką działalność biznesową: niespodziewane nieszczęścia, zdarzenia wydawałoby się o pomijalnie małym prawdopodobieństwie, czarne łabędzie czy jak je tam zwać.
Ilu masz znajomych, którzy zainwestowali na stare lata w spokojny, bezpieczny biznes np mały, cichy hotelik? Co mają teraz powiedzieć? Mała rata ( a jeszcze lepiej zakup za gotówkę) - mały kłopot, duża rata - duży kłopot. Na szczęście dla ciebie budowlanka wychodzi z pandemii "obronną ręką", ale co będzie, jak inflacja ruszy - a musi po wpompowaniu tylu miliardów w gospodarkę - i zakup mieszkań itd przestanie być dobrą lokatą?

Na te pytania musisz odpowiedzieć sobie sam konsumencie. Na zakończenie powiem, że każdemu przedsiębiorcy w Pl życzę takich dylematów inwestycyjnych. Powodzenia.
autor: Majster70
27 lis 2020, 07:16
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber
Odpowiedzi: 214
Odsłony: 11122

Re: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber

nicek pisze:Dla firmy Kimla wyposażanie maszyn wielkoformatowych w napędy liniowe od dostawców zewnętrznych było nieopłacalne.
I pozwoli Szanowny Kolega, że decyzję o tym czy coś jest dla danej firmy opłacalne czy nie zostawi do oceny tej właśnie firmie, zamiast niepotrzebnie ją obrażać.

W mojej wypowiedzi odnosiłem się do sensu ekonomiczno-technologicznego patrząc od strony korzyści klienta, nie firmy Kimla. Wykazywałem, że im obrabiarka większa, szybsza i dynamiczniejsza, tym korzyści dla użytkownika większe. Co do firmy DMG, to budują oni i sprzedają obrabiarki z silnikami liniowymi od końca XX wieku, czyli ponad 20 lat, konsekwentnie wprowadzając je w coraz mniejszych modelach oraz w małych a droższych, gdzie b. ważna jest dynamika, a gdzie z racji ogólnie wysokiej ceny udział kosztów napędów liniowych nie jest wielki. Generalnie przyszłość w obrabiarkach wydaje się należeć do napędów liniowych. Ta sama tendencja jest widoczna w napędach osi obrotowych.
Co do decyzji ekonomicznych w firmie Kimla, wydaje mi się, że radziła i w dalszym ciągu radzi sobie co najmniej dobrze na tym polu, także nie widzę tutaj sensu w doradzaniu. No może poza ograniczeniem jednemu z kilku handlowców Kimli wypowiadającego się pod nikiem Nicek możliwości wypowiedzi publicznych - w moim odczuciu budują one zły "PR" firmie i odstraszają wielu bardziej świadomych klientów.
autor: Majster70
26 lis 2020, 14:50
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber
Odpowiedzi: 214
Odsłony: 11122

Re: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber

nicek pisze:
26 lis 2020, 13:21
A czy nikt nie bierze pod uwagę nieporównywalnie większej dokładności, braku zużycia elementów przeniesienia napędu i całkowity brak luzu zwrotnego?
Jedyną wada napędów liniowych była bardzo wysoka cena, jednak firma Kimla uruchomiła produkcję własnych napędów liniowych i ich stosowanie nawet w wielkoformatowych frezarkach stało się możliwe i opłacalne.
Czy np. ktoś kto robił z płyt korpusy aluminiowe z gniazdami pod łożyska, mógł zrobić to na napędach zębatych z tolerancją H6 czy H7?
Oczywiście że nie, natomiast na napędach liniowych nie ma najmniejszego problemu.
Bez żadnego problemu dało i da się osiągnąć dokładności H7 i H6 we frezarkach bez napędów liniowych od mniej więcej 70 lat, proszę o mniej popeliny. We frezarkach CNC "od zawsze" stosuje się śruby kulowe", i w najbliższej przyszłości będzie się je stosowało, właśnie szczególnie przy mniejszych polach roboczych. Dopiero przy większych obrabiarkach stosowanie napędów liniowych nabiera sensu ekonomicznego, nic dziwnego że je stosujecie w laserach. Twierdzenie, że stosowanie napędów liniowych zaczęło się opłacalne po uruchomieniu własnej ich produkcji w większych obrabiarkach (tu laserach) wychodzi lub Pana niewiedza lub traktowanie klientów jak stada analfabetów technicznych.
autor: Majster70
26 lis 2020, 11:57
Forum: Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery
Temat: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber
Odpowiedzi: 214
Odsłony: 11122

Re: Używany laser CO2 vs Nowy Fiber

lolo2 pisze:Co do napedow liniowych, kompletnie nie rozumiem ich zajebistosci we frezarkach, drutowkach itp... Bezsensowne porownanie.

Powiedzialbym nawet ze to nawet zly kierunek... dzisiaj nikt nie chce szybkich frezarek czy tokarek bo posuwu w materiale i tak nie zwiekszysz.
Dzisiaj najwazniejsze to miec wysoko wydajne frezarki i tokarki.

Projektowanie doświadczeń z jednego, nawet nie wąskiego obszaru na całe zagadnienie to błąd.
lolo2 pisze:Jak studiowalem te kilka lat temu to strasznie sie nad tym spuszczali ze to fajne i przyszlosciowe.... spotkalem sie z tym w produkcji form, wstawiasz klocek, model w 3d, cam i jechana cala noc jeden detal. No OK.

No widzisz, tutaj sam znalazłeś zastosowanie. W produkcyjnych frezarkach napędy liniowe stosuje się przy dużych gabarytach. Np masz dużo otworów tak pogrupowanych, że masz dużo długich przejazdów G0 i nie możesz ich zoptymalizować. I takie frezarki mają napędy liniowe, chociaż "posuwu w materiale i tak nie zwiększysz" jak napisałeś, to cały detal idzie 50% szybciej. I takie frezarki znajdują kupców.
Kwestia tego, żeby znając dobrze specyfikę swojej działalności optymalnie dobrać sprzęt. Że u ciebie nie ma to sensu, nie znaczy, że nie ma sensu nigdzie indziej.

Wróć do „Używany laser CO2 vs Nowy Fiber”