Znaleziono 1 wynik

autor: Majster70
28 sie 2020, 10:51
Forum: NX CAM/Unigraphics
Temat: potrzebna pomoc - elektroda w NX
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 1152

Re: potrzebna pomoc - elektroda w NX

Ciężko szczegółowo doradzać nie mając modelu z wymiarami przed sobą.
Ja bym proponował:
1. obrobić zgrubnie materiał, żebyś miał bazę do późniejszego zamocowania elektrody, chodzi głownie o płaszczyznę spodu. Jeśli planujesz frezować elektrodę w imadle na frezarce, to wpierw musisz mieć dokładnie "zwinklowany" prostopadłościan co umożliwi ci dokładne mocowanie na drążarce.
Jeśli planujesz frezować elektrodę w uchwycie tokarskim (trochę więcej wiórów - mniej ekonomicznie) to musisz splanować czoło i obrobić boczną powierzchnie walcową.
Zdaje się, że planujesz obrabiać całość w imadle:
1. Frezowanie przygotówki w imadle w celu uzyskania przygotówki z dokładnymi kątami prostymi (zwinklowanej) - mocować obrobioną powierzchnią w stronę szczęki stałej w imadle - frezer powinien wiedzieć o co chodzi.
2. Mocujesz w imadle tak żeby wystarczająco dużo (z małym zapasem) przygotówki wystawało ponad szczęki do obróbki.
3. Obrabiasz Z-levelem powierzchnię boczną (bez promieni), zgrubnie, półgotowo (ok. 0,1m naddatku), mierzysz, ewentualnie korygujesz wymiar i na gotowo. Zaznacz wydłużenie obróbki poza krawędzie, nie mam wymiaru to nie wiem o ile, idea jest taka, że frez w Z-levelu obrabiał powierzchnie boczną przygotówki od poziomu 0, od samego czoła. Frez palcowy walcowy (czyli najzwyklejszy), dobrze jak by nie pracował wcześniej w stali tylko ewentualnie w metalach kolorowych lub nowy.
4. Obrabiasz wierszowaniem same czoło bez promienia kulką , fixed kontur area miling(obróbka obszaru), wierszowanie, wystarczy rzutowanie na powierzchnię nie na część, kierunek wierszowania w poprzek przygotówki, jeśli klasycznie zamocujesz imadło to będzie 90 ° od X. Frez kulka. Te same zalecenia do freza kulistego co wcześniej przy frezie walcowym. Najpierw półgotowo (ok. 0,1mm naddatku) potem na gotowo. Niech frezer ustawi sobie bazę w Z 0,1-0,2mm poniżej powierzchni przygotówki żeby nie zostało niezabielonego materiału.
5. Obrabiasz wierszowaniem promień tą samą kulką , fixed kontur granica lub też będzie dobrze area miling (obróbka obszaru) ale z wierszowaniem wzór słoneczko, środek ustawiasz w środku czoła.
Przy elektrodzie uwzględniasz naddatek na palenie, czyli elektroda musi być troszkę mniejsza.
Mam NX 10, możesz wstawić model to ci prześlę gotowe obróbki z przykładowymi frezami, jak masz wyższą wersję to wstaw x_t (parasolid). Mogę ci to zrobić w dopiero w poniedziałek.

Wróć do „potrzebna pomoc - elektroda w NX”